Auto zo zeleniny je najstrašidelnejšie strašidlo výstavy

Autor: Jozef Drahovský | 2.10.2011 o 0:01 | (upravené 2.10.2011 o 1:38) Karma článku: 10,86 | Prečítané:  3989x

Každý rok chodím do Stupavy na Deň Zelá, ktorého súčasťou ja aj výstava dyňových strašidiel. Dyňové strašidla vyrábajú väčšinou deti z materských a základných škôl na Záhorí. Musím povedať, že im to ide vynikajúco. Tento rok ma prekvapilo strašidlo, ktoré už straší a ešte dlho strašiť bude. Je ním auto zo zeleniny. Keď to chcete preložiť do odbornej terminológie, tak ide o vozidlo, ktorého aspoň niektoré komponenty sú vyrobené z biomateriálov a jazdí na biopalivo, prípadne klasické palivo je doplnené o biozložku.


Obr.1. Téma ekológie sa už zrejme udomácnila ja medzi deťmi v materskej škole na Ružovej ulici v Stupave, ktoré vytvorili dyňové strašidlo: "Eko autíčko svetielko". Odhadujem, že ešte netušia súvislosti, ktoré trápia svet dospelých, ktorým pri pohľade na vydarené strašidlo, naskakuje husia koža.


Obr. 2. Na konštrukciu auta sú použite produkty prírody, ktoré sú neškodné a biologicky odbúrateľné a nakoniec aj požívateľné. V reálnych vozidlách sa tiež používajú materiály, ktoré sú vyrábane na báze prírodných produktov, týka za to najmä interiéru, sedačiek, potiahnutia volantu a podobne. Sú to väčšinou produkty z bavlny, konope a kože. Síce podstatná časť vozidla je z kovu, plastu a skla.


Obr. 3. Palivo pre toto autíčko je zelová voda, v preklade kapustová voda. Kapustová voda ma blahodarný vplyv na zvýšenie rýchlosti aj u človeka ;). V každom prípade ide o čistý prírodný produkt, ktorého základom je potravina, prípadne aj s kvasenými procesmi. V reálnych vozidlách je to komplikovanejšie. Dnešné vozidlá jazdia väčšinou na benzín a naftu. Nedávno sa do týchto palív začali pridávať aj biozložky, ktoré predstavujú objem v priemere okolo 5 percent. Je to výsledok trendu používať obnoviteľné zdroje energie. Prečo nie viac? Preto lebo takúto koncentráciu biozložiek zvládnu dnešné motory bez úprav, pre vyššie koncentrácie treba úpravy motorov, alebo priamu výrobu motorov aj pre čisté biopalivá.

Čo vlastne ľudí straší?
Na jednej strane je smernica EU 2009/28/ES, podľa ktorej majú štáty Európskej únie do roku 2020 zabezpečiť 10% podiel obnoviteľných zdrojov v doprave. Čiže objem biopalív bude narastať, čo znamená znižovanie závislosti na rope, ale za cenu výmeny vozového parku. Na druhej strane je nedostatok potravín respektíve ich výrazne vyššia cena, najmä v rozvojových krajinách. Je to spôsobené tým, že viacerí farmári začali pestovať bioplodiny pre biopalivá namiesto potravín pre ľudí a zvieratá. Stalo sa tak preto, lebo mali zabezpečený výkup za zaujímavú cenu. Práve toto je odvrátená strana biopalív, ktorá naháňa strach.

Ako to riešiť?
Našťastie vývoj biopaliv rýchlo napreduje. Dnes sú už biopalivá druhej generácie. Tie prvé boli vyrábané zo surovín potravinárskeho priemyslu ako je repkový, slnečnicový, palmový sójový olej, kukurica, cukrová trstina a obdobné plodiny. Pretože išlo o suroviny potravinárskeho priemyslu bola na biopalivá negatívna reakcia. Druhá generácie biopalív je založená na spracovaní dreva, lístia, slamy a obdobných prírodných produktov na báze celulózy, ktoré priamo nekonkurujú produkcii potravín a akceptácia takejto výroby biopalív je už priaznivejšia. Tretia generácia biopalív by mal byt z vodných - morských rias, kde sú takmer neobmedzené možnosti produkcie. Aký dopad to bude mať na ľudí a prírodu ukáže čas, ale v prípade nepriaznivých dopadov určite nastane korekcia.

Dosť bolo strašenia poďme na niečo príjemnejšie.
Deň zelá - slávnosti kapusty patria od roku 1996 medzi najväčšie festivaly na Záhorí Hlavnou myšlienkou festivalu je zachovanie tradície pestovania a spracovania regionálnych odrôd kapusty, ktoré boli a sú známe svojou špecifickou chuťou a vynikajúcou kvalitou. Festival je zároveň regionálnymi folklórnymi slávnosťami s cieľom udržať a zachovať tradičnú kultúru. Deň zelá 2011 sa koná 30. septembra až 2. októbra 2011 v Stupave.

 


Obr. 4. Výstava úroda, súťaž varíme ze zelá a k tomu ešte výstava dyňové strašidlá.


Obr. 5. Súťaž varíme ze zelá.


Obr. 6. Výstava úroda. Exponáty sú tak veľké, že aj dieťa sa medzi nimi schová.


Obr. 7.  Výstava úroda.


Obr. 8. Výstava úroda.


Obr. 9. Výstava dyňové strašidlá.


Obr. 10. Nielen oči si prídu na svoje.


Obr. 11. Množstvu stánkov s najrôznejšími dobrotami sa odolať nedá.


Obr. 12. Aj o potreby ducha je postarané.

Záver:
Strašidlá sú na to aby strašili, to je ich úloha. Na druhej strane človek by mal vedieť, že strašidlá neexistujú, teda pokiaľ si ich sami nevyrobíme. Pritom je jedno či strašia na prvý alebo až na druhý pohľad.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?