Tri dopravné značky a všetky zle

Autor: Jozef Drahovský | 5.10.2011 o 2:18 | Karma článku: 13,76 | Prečítané:  4522x

V Bratislave ale aj inde na Slovenku sa pomerne často nerozmýšľa pri návrhu a realizácii dopravného značenia, najmä pri zákazoch státia a zastavenia. Prvá chyba je, že sa ľudia dožadujú zákazu zastavenia, hoci hustota premávky v danom mieste takýto zákaz nevyžaduje. Druhá chyba je, že pred návrhom nového dopravného značenia sa nespraví analýza existujúceho dopravného značenia a potom sa vodiči nestačia diviť. K tomu treba pripočítať aj ľudské chyby pri návrhu. Dokonalosť uzatvára skupina ľudí, ktorá sa dožaduje absolútneho dodržiavania dopravného značenie aj v prípadoch keď značenie odporuje zvyklostiam a zdravému rozumu. Takýto prípad je v Starom meste v Bratislave na časti ulici Bradlianska.


Obr. 1. Úsek začína značkou IP 3b jednosmerná premávka, čo znamená, že zastaviť a stáť možno vpravo aj vľavo za predpokladu, že zostane 3m voľného miesta. V tomto mieste sa rozhodol prvý vodič, že bude stáť vpravo a ostatní nemajú inú možnosť, rešpektovať stav keď prišli, alebo zastaviť v takom odstupe aby zostal 3 metrový pas aj na preraďovanie vozidiel z jednej strany na cesty na druhú, na čo v tomo prípade nie je dostatok miesta.


Obr. 2. Vľavo vidno garáže, čiže v tomto mieste nesmie parkovať lebo by znemožnil vjazd a výjazd vozidiel §23 8/2009 Z.z. Týka sa to aj parkovania vpravo nakoľko je zrejmé, že na výjazd vozidiel z garáži je potrebný dlhší priestor než 3 metre. Lenže pokiaľ tam vodiči zvyčajne parkujú, bez toho aby si uvedomili znemožnenie výjazdu z garáží, je na mieste použit dopravné značenie, ktoré by dopravnú situáciu spravilo jednoznačnou.


Obr. 3. Tu vidíme hneď tri chyby v dopravnom značení. Na zemi je neprerušovaná žltá čiara o dĺžke 10 metrov, čo je vodorovné dopravné značenie V 12b zakazujúce nielen parkovať ale aj zastaviť. Takže majitelia garáži ak zastavia aby si odomkli garáž a zaparkovali, tak spáchajú dopravný priestupok. Správne by malo byť použité vodorovné dopravne značenie V 12c ktoré zakazuje státie.

Druhá chyba je vo zvislom dopravnom značení B 34 zákaz zastavenia, ktoré tu nie je odôvodnené, navyše v danom úseku neplatí, lebo je tam aj dodatková tabuľka E2, ktorá určuje odkiaľ  začína platiť. Zrejme dopravný projektant s okrúhlou pečiatkou chcel aby zákaz platil od miesta vyznačenia na vzdialenosť 10 metrov ale podarilo sa mu zakázať zastaviť o 10 metrov a až po koniec ulice, respektíve iný spôsob ukončenia zákazu. Podľa mňa tam mala byť použitá značka B33 Zákaz státia s dodatkovou tabuľkou  E4 Dĺžka úseku 10 metrov.

Takže 3 značky a všetky zle! V diaľke parkujúce auto na ľavej strane tak tam parkovať môže, lebo ide o jednosmernú ulicu kde značky platia len pre tú stranu na ktorej sú umiestnené.


Obr. 4. V ďalšej časti ulice, vpravo parkujúce autá, parkujú v zákaze zastavenia, ktorý tam zanieslo chybné dopravné značenie z predchádzajúceho obrázku.


Obr. 5. Až zákaz státia pred koncom ulice ukončuje vplyv chybného dopravného značenia z obr. 3

Záver:
Takýchto chýb v dopravnom značení je v Bratislave veľa. Nikto sa nad nimi nepozastavuje, až do doby keď mestskí policajti začnú rozdávať pokuty za zastavenie, prípadne začnú nepredpisovo parkujúce vozidlá odťahovať. Z praxe mám skúsenosť, že keď vplyvnému človeku odtiahnu auto, tak sa dá dať chybné alebo nedomyslené dopravne značenie do poriadku aj do 24 hodín.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Zatmenie Slnka z paluby lietadla, pozrite si najkrajšie zábery

Milióny Američanov sledovali zatmenie Slnka.


Už ste čítali?