Kráľ je nahý

Autor: Jozef Drahovský | 7.10.2011 o 1:11 | (upravené 29.1.2012 o 22:46) Karma článku: 14,24 | Prečítané:  3737x

Zrejme všetci starší poznáme rozprávku od Hans Christiana Andersena: Cisárove nové šaty. Podľa mňa je veľmi otázne, či sa táto rozprávka do dnešného sveta hodí a nemala by sa z rozprávkových kníh vymazať. Aj teraz občas nejaké dieťa zakričí, že kráľ je nahý, ale ostatní ho dokážu umlčať. Dnes už nie je dôležité poznať pravdu z hľadiska reality, lebo pravda je to, čo si myslia tí, čo majú v rukách moc, pokiaľ o tom dokážu presvedčiť masy.

Tak je to aj s Eurovalom.

Je nepodstatné, že existuje nejaký Sulík, ktorý, tvrdí, že Euroval nie je dobré riešenie, vrátane zdôvodnenia prečo. Oveľa dôležitejšie je to, že je potrebné držať spolu a Euroval podporiť, presne tak ako to hovorí predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

Je nepodstatné, že existuje nejaký Inštitút ekonomických a spoločenských analýz, ktorý včera vydal stanovisko k navýšeniu Eurovalu, pričom jeho analytici došli k obdobnému záveru ako Sulík. Oveľa dôležitejšie je to, že je potrebné držať spolu a Euroval podporiť...

Nechcem sa púšťať do ekonomických debát, prečo Euroval, respektíve EFSF - Európsky finančný stabilizačný nástroj nie je v dnešnom stave to, čo by mohlo Grécku a ďalším ekonomikám pomôcť vyriešiť problém. Len poviem toľko: ak má niekto taký dlh, že ho už nedokáže splácať, tak je nezmysel, že keď dlh bude mať väčší, že ho už trvale splácať dokáže. Jediné riešenie vidím v tom, že nesplatiteľnú časť dlhu, ktorú v dnešnej dobe tvoria prevažne úroky a úroky z úrokov, je potrebné škrtnúť (bankrot) a znášať ho majú tí čo neuvážené, ale v skutočnosti veľmi uvážene, s cieľom vysokých ziskov a minimálnych rizík požičiavali.

Keď už akceptujeme to, že je potrebné držať spolu, tak ma zaujal jeden graf. Je nim koľko peňazí sa zaviaže každý občan Eurozony poskytnúť do Eurovalu vyjadrenú v priemernej mzde.


Obr. 1. Záruky v Eurovale na obyvateľa ako násobok mesačného hrubého príjmu osoby s priemernou mzdou Zdroj: EUROSTAT, graf: INESS

Musíme povedať, že s tým držaním spolu sa mi niečo nezdá. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso hovoril, že je potrebné držať spolu a byť solidárny. Na základe toho som predpokladal, že byt solidárny znamená prispievať rovnakým percentom do spoločného, ale ono to tak nie je. V tomto prípade je pravda deformovaná (korigovaná) v závislosti od moci, ktorú si predstavitelia jednotlivých štátov vybojovali.

Záver:
Teraz záleží na Europskom dave, či začne hovoriť, že kráľ je nahý, alebo dokáže tých pár deciek umlčať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Zatmenie Slnka z paluby lietadla, pozrite si najkrajšie zábery

Milióny Američanov sledovali zatmenie Slnka.


Už ste čítali?