Kráľ je nahý

Autor: Jozef Drahovský | 7.10.2011 o 1:11 | (upravené 29.1.2012 o 22:46) Karma článku: 14,24 | Prečítané:  3720x

Zrejme všetci starší poznáme rozprávku od Hans Christiana Andersena: Cisárove nové šaty. Podľa mňa je veľmi otázne, či sa táto rozprávka do dnešného sveta hodí a nemala by sa z rozprávkových kníh vymazať. Aj teraz občas nejaké dieťa zakričí, že kráľ je nahý, ale ostatní ho dokážu umlčať. Dnes už nie je dôležité poznať pravdu z hľadiska reality, lebo pravda je to, čo si myslia tí, čo majú v rukách moc, pokiaľ o tom dokážu presvedčiť masy.

Tak je to aj s Eurovalom.

Je nepodstatné, že existuje nejaký Sulík, ktorý, tvrdí, že Euroval nie je dobré riešenie, vrátane zdôvodnenia prečo. Oveľa dôležitejšie je to, že je potrebné držať spolu a Euroval podporiť, presne tak ako to hovorí predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

Je nepodstatné, že existuje nejaký Inštitút ekonomických a spoločenských analýz, ktorý včera vydal stanovisko k navýšeniu Eurovalu, pričom jeho analytici došli k obdobnému záveru ako Sulík. Oveľa dôležitejšie je to, že je potrebné držať spolu a Euroval podporiť...

Nechcem sa púšťať do ekonomických debát, prečo Euroval, respektíve EFSF - Európsky finančný stabilizačný nástroj nie je v dnešnom stave to, čo by mohlo Grécku a ďalším ekonomikám pomôcť vyriešiť problém. Len poviem toľko: ak má niekto taký dlh, že ho už nedokáže splácať, tak je nezmysel, že keď dlh bude mať väčší, že ho už trvale splácať dokáže. Jediné riešenie vidím v tom, že nesplatiteľnú časť dlhu, ktorú v dnešnej dobe tvoria prevažne úroky a úroky z úrokov, je potrebné škrtnúť (bankrot) a znášať ho majú tí čo neuvážené, ale v skutočnosti veľmi uvážene, s cieľom vysokých ziskov a minimálnych rizík požičiavali.

Keď už akceptujeme to, že je potrebné držať spolu, tak ma zaujal jeden graf. Je nim koľko peňazí sa zaviaže každý občan Eurozony poskytnúť do Eurovalu vyjadrenú v priemernej mzde.


Obr. 1. Záruky v Eurovale na obyvateľa ako násobok mesačného hrubého príjmu osoby s priemernou mzdou Zdroj: EUROSTAT, graf: INESS

Musíme povedať, že s tým držaním spolu sa mi niečo nezdá. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso hovoril, že je potrebné držať spolu a byť solidárny. Na základe toho som predpokladal, že byt solidárny znamená prispievať rovnakým percentom do spoločného, ale ono to tak nie je. V tomto prípade je pravda deformovaná (korigovaná) v závislosti od moci, ktorú si predstavitelia jednotlivých štátov vybojovali.

Záver:
Teraz záleží na Europskom dave, či začne hovoriť, že kráľ je nahý, alebo dokáže tých pár deciek umlčať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Výbuch na koncerte v Manchestri neprežilo 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

KULTÚRA

Dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala aj s Pepsi.


Už ste čítali?