Úskalia objektívnej zodpovednosti

Autor: Jozef Drahovský | 21.11.2011 o 0:01 | Karma článku: 8,20 | Prečítané:  2437x

Viac krát som sa v médiách vyjadril,  že objektívnu zodpovednosť prevádzkovateľa vozidla za priestupky spáchane daným vozidlom vítam. Medzičasom mi na tuto tému prišlo viacero negatívnych mailov a odkazov. Niektorým z nich musím dať za pravdu.

Ilustračná fotografiaIlustračná fotografiaarchív autora

Zákon o objektívnej zodpovednosti prevádzkovateľa vozidla za priestupky spáchané daným vozidlom, je momentálne v stave po schválení vládou a pred zaradením do materiálov na rokovanie Národnej Rady SR.

Výhrady nie sú ani tak k samotnému princípu objektívnej zodpovednosti ale k jej realizácii.

Sú technické výhrady k výškam pokuty a podľa mňa odôvodnené. Napríklad za prekročenie rýchlosti na prechode pre chodcov mimo obce o 10 km/hod nie je žiadna pokuta a za prekročenie rýchlosti na diaľnici v obci o 10 km/hod je vysoká pokuta. Pritom nebezpečnosť konania je presne opačná. Ďalej zákon neuvažuje napríklad s pokutovaním za nedodržanie bezpečného odstup. Pritom ide o jednu z veľmi častých príčin dopravných nehôd.

Sú výhrady k mechanizmu vymáhania pokút. Polícia má dva roky na rozhodnutie udeliť pokutu, ktorú adresuje prevádzkovateľovi vozidla, napríklad zamestnávateľovi  alebo autopožičovne. Teraz si predstavte, že síce prevádzkovateľ vozidla má dôslednú evidenciu o zapožičiavaní vozidla, aj s podpisom prechodu zodpovednosti za priestupky, ale dotyčný vodič alebo aj organizácia, ktorá si vozidlo zapožičala, po dvoch rokov už nemusí existovať. To má autopožičovňa dva roky zadržiavať kauciu pri požičaní vozidla, čo keď náhodou zákazník niekde prekročil rýchlosť a polícia sa zobudí v posledný deň zákonnej dvojročnej lehoty?

Keby som písal o každej relevantnej výhrade, alebo návrhu na zlepšenie, tak mám seriál článkov na niekoľko mesiacov dopredu. Lenže ako to vyriešiť za súčasnej situácie, najmä ak dostávam informácie, že zákon neprejde poslancami NR SR. Na druhej strane je pravda, že tento zákon má možnosť prispieť k zvýšeniu bezpečnosti cestnej premávky. Preto som pripravil návrh na modifikovanie zákona:

v § 6a doplniť body
j) Nedodržanie bezpečného odstupu podľa §34 ods. 5
k) Použite vozidla, ktoré nemožno prevádzkovať v cestnej premávke §4 ods. 1 písmeno a. (napríklad bez zaplatenej zákonnej poistky)

v §139a doplniť body
(10) Držiteľovi vozidla, ktorý porušil povinnosť podľa § 6a písm. j), orgán Policajného zboru uloží pokutu 15 Eur za každú chýbajúcu desatinu sekundy predpísaného odstupu.
(11) Držiteľovi vozidla, ktorý porušil povinnosť podľa § 6a písm. k), orgán Policajného zboru uloží pokutu 249 Eur.
(12) Policajný zbor u všetkých prípadoch môže uložiť pokutu vypočítanú aj na základe matematických vzorcov v jemnejšom delení s koeficientom závažnosti miesta a koeficientom nebezpečnosti konania, pričom výška pokuty nesmie presiahnuť hodnoty uvedené taxatívne.

§ 139f doplniť body
(10) Policajný zbor má povinnosť prevádzkovať evidenciu vozidiel tak, aby najmä požičovne vozidiel a právnické osoby mohli on-line spôsobom uvádzať identifikačné údaje vodičov, ktorým bolo vozidlo zverené.
(11) Držiteľ vozidla alebo delegovaný vodič má právo žiadať a Policajný zbor má povinnosť on-line spôsobom zasielať informácie o všetkých automatických meraniach, vrátane nameranej hodnoty, keď bolo vozidlo odmerané bez ohľadu na to, či bol alebo nebol spáchaný priestupok.

§ 139b zmeniť bod
z: (3) Pokutu možno uložiť do dvoch rokov od porušenia povinnosti podľa § 6a.
na: (3) Pokutu možno uložiť do jedného mesiaca od porušenia povinnosti podľa § 6a.
zdôvodnenie: U elektronických systémov nie je odôvodnená dvojročná lehota na výkon rozhodnutia o uložení pokuty.

Záver:
Ako technik, ktorý okrem iného vyvíja rôzne elektronické systémy, viem aké možnosti má technika pre kontrolu  účastníkov cestnej premávky a viem, že jej intenzívne využívanie by znížilo nehodovosť a zvýšilo plynulosť a priepustnosť cestnej premávky.

Ak chceme využívať výdobytky techniky v represii, tak súčasne by sme ich mali využívať aj v právnom mechanizme a v informovaní vodičov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Zatmenie Slnka z paluby lietadla, pozrite si najkrajšie zábery

Milióny Američanov sledovali zatmenie Slnka.


Už ste čítali?