Prečo je v Bratislave kalamita keď nasneží čo len niekoľko cm?

Autor: Jozef Drahovský | 17.1.2012 o 20:36 | Karma článku: 14,59 | Prečítané:  4357x

Keď prvý krát v zime v Bratislave nasneží, tak hneď je kalamita, vznikne množstvo dopravných nehôd, nekončených dopravných zápch a šmýkanie sa vozidiel už aj na miernych svahoch. Prečo?

Sneh na cestách v BratislaveSneh na cestách v BratislaveJozef Drahovský

Podľa mňa to má viacero dôvodov.

V Bratislave jazdi veľa vozidiel na letných pneumatikách a keď nasneží ako keby vodiči zabudli, že na auto majú zabudnúť, idú na cesty ale jazdu nezvládajú.

Prvé sneženie, tak isto ako prvý dážď po dlhom období sucha podcení veľa vodičov v tom, že neuvedomia si výrazne predĺženie brzdných dráh. Dôsledkom je množstvo dopravných nehôd pri ktorých do stojacich vozidiel, spravidla pred križovatkou narazia vodiči, ktorí sa ešte nepresvedčili o tom, že brzdná dráha je dlhšia a treba dodržiavať pri totožnej rýchlosti väčší odstup od predchádzajúceho vozidla.

Problémom sú aj vodiči, ktorí majú strach zo snehu a jazdia neprimerane pomaly. Takouto jazdou neprimerane spomaľujú dopravu, spôsobujú nervozitu u vodičov jazdiacich za nimi, ktorá vedie do zvýšeného počtu predbiehaní a tým aj vyššieho počtu rizikových situácii.

Situácii nepomáha ani mentalita vodičov v Bratislave, z ktorých významná časť predpokladá, že keď nasneží, tak ihneď musí byť z ciest odprataný snehy, pripadne aspoň posypaný soľou aby sa roztopil. Podľa mňa je to dosť nešťastné, vodiči, ktorí nejazdia mimo Bratislavy a nezažijú súvislú ujazdenú vrstvu snehu posypanú len inertným materiálom, tak sa nenaučia jazdiť v zimných podmienkach. Tu by jednoznačne pomohlo, keby bol v Bratislave sneh dlhšie, aby sa vodiči stihli naučiť aj takejto jazde.

Ďalším problémom Bratislavy je vysoká hustota dopravy, ktorá je na úrovni priepustnosti hlavných ťahov, navyše sa zvyšuje zakaždým keď prší, sneží, alebo je nepohodlné počasie. Je to z toho dôvodu, že v takomto počasí sadajú do aut aj ľudia, ktorí inak využívajú na cestu do práce MHD.

Záver:
Keď sa to všetko zhrnie, tak stačí zhoršené počasie a v Bratislave sa tvoria dopravné zápchy pre zvýšený počet vozidiel, ak sa k tomu pridá viac ako desiatka dopravných nehôd, zväčša na dôležitých križovatkách a niekoľko šmýkajúcich vozidiel v svahoch, všeobecne nižšia rýchlosť jazdy, tak sa netreba čudovať, že doprava kolabuje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?