Zákaz nad 12 ton

Autor: Jozef Drahovský | 27.2.2012 o 0:01 | (upravené 27.2.2012 o 16:14) Karma článku: 8,13 | Prečítané:  4360x

Pri dopravných značkách je jedna vec zámer navrhovateľa, druhá vec fyzická realizácia, tretia vec, výklad polície a štvrtá vec výklad vodiča. V niektorých prípadoch je to viac než zaujímavé.

Otázka čitateľa:
Môžete mi prosím ujasniť ako sa berie váha vozidla keď v Komárome smerom na Slovensko je zákazova značka nad 12/20? ton a dodatok okrem cieľovej dopravy.  Berie sa celková prípustná hmotnosť alebo okamžitá, pretože doposiaľ sme tadiaľ chodievali s kamiónmi na prázdno ale od 1.2.2012 tam osadili tieto značky s dodatkami. Ďakuje za objasnenie.


Obr. 1. Rôzne zákazy nad 12 ton, v poradí: B6, B25, B26.

Ak sa použije dopravná značka B6 - Zákaz vjazdu nákladných automobilov bez dodatkovej značky, tak zákaz platí pre maximálnu prípustnú hmotnosť nad 3,5 tony, ak je tabuľka s údajom o hmotnosti, tak platí podľa údaja na tabuľke a vždy ide o maximálnu prípustnú hmotnosť.

Ak sa použije dopravná značka B25 -Zákaz vjazdu vozidiel, ktorých okamžitá hmotnosť presahuje vyznačenú hranicu, tak sa vždy vzťahuje  okamžitá hmotnosť celej jazdnej súpravy k číselnému údaju na značke.

Ak sa použije dopravná značka B26 – Zákaz vjazdu vozidiel, ktorých okamžitá hmotnosť pripadajúca na nápravu presahuje vyznačenú hranicu. Tak sa vždy vzťahuje na okamžitá hmotnosť najzaťaženejšej nápravy voči údaju na značke. Inak na Slovensku paušálne platí maximálne zaťaženie na nápravu 10 ton a hnaciu nápravu 11,5 tony, čiže značku 12 ton, s veľkou pravdepodobnosťou na Slovensku nenájdete. Inak sa ospravedlňujem za nenormovane písmo, lebo tu nemám font DIN 1451 a ani Geometric 706 Bold Condensed, ktorý sa mu najviac podobá. I keď správne by mal byť font Universal grotesk, ako ma čitateľ v diskusii upozornil.

Na Slovenku na cestách II. a III. triedy, v posledných mesiacoch pribudol veľký počet značiek B6 s dodatkovou tabuľkou nad 12 ton, čo znamená zákaz vozidlám, ktoré sú charakterom nákladné a majú maximálnu prípustnú hmotnosť nad 12 ton, okrem prípadu, že za značkou majú cieľ nakladania / vykladania nákladu, alebo garáž, prípadne sídlo svojej organizácie. Podľa mňa je to vždy lepší spôsob ako paušálny papierový zákaz na cestách II a III tried bez použitia dopravných značiek.

Záver:
Ak máte na ceste značku B6 tak ide o maximálnu prípustnú hmotnosť, ak B25 tak okamžitú hmotnosť. Ak mám pravdu napísať tak značku B25 a najmä značku B26 s výnimkou pre dopravnú obsluhu a podobne, som ešte nevidel i keď v princípe môže existovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?