Ďalšia perlička z Viedenskej cesty v Bratislave

Autor: Jozef Drahovský | 23.4.2012 o 0:38 | (upravené 2.5.2012 o 2:09) Karma článku: 8,45 | Prečítané:  2482x

V predchádzajúcom článku som poukázal na chybné zvislé dopravné značenie na Viedenskej ceste v Bratislave, kde boli použite nové dodatkové tabuľky určené pre cyklistické chodníky.  Problémom nie je použitie nových značiek, problémom je ich použitie v rozpore s vyhláškou 9/2009 Z.z. a zdravým rozumom.

Zákaz vjazdu cyklistom v oboch smeroch? alebo zmätočné dopravne značenie?Zákaz vjazdu cyklistom v oboch smeroch? alebo zmätočné dopravne značenie?

Viacerí čitatelia zareagovali, že ide o nove značky, ktorými bola vyhláška 9/2009 Z.z. pred nedávnom doplnená a preto je všetko v poriadku. Lenže tí istí čitatelia si síce pozreli obrázky, ale nedali si námahu prečítať aj text vyhlášky. Podľa všetkého text vyhlášky nečítali ani viacerí kompetentní.

Uvedené dodatkové tabuľky je možné použiť len v kombinácii s vymenovanými značkami a nie s hocakými. Je to preto lebo niektoré kombinácie sú nesprávne vyhodnotitelné a preto sú z hľadiska bezpečnosti dopravy nebezpečné.

 


Obr. 1. Nové dodatkové tabuľky

(27) K dodatkovej tabuľke č. E 16a: Dodatková tabuľka Povolený smer jazdy cyklistov (č. E 16a) s použitím zodpovedajúcich smerových šípok vyznačuje možný smer jazdy cyklistov. Umiestňuje sa pod značky č. C 1 až C 5 alebo sa vyznačuje ako príslušný symbol značky na vyznačenom radení do jazdných pruhov v smere jazdy cez križovatku na značke č. C 25.

(28) K dodatkovej tabuľke č. E 16b: Dodatková tabuľka Jazda cyklistov v protismere povolená (č. E 16b), ak je umiestnená pod značkou č. B 2, potom povoľuje vjazd cyklistom v protismere jazdy do jednosmernej cesty; v smere jazdy sa pod značkou č. IP 3a alebo č. IP 3b umiestňuje dodatková tabuľka č. E 16c.

(29) K dodatkovej tabuľke č. E 16c: Dodatková tabuľka Jazda cyklistov v oboch smeroch povolená (č. E 16c), ak je umiestnená pod značkou č. IP 3a alebo č. IP 3b, potom upozorňuje na možnosť jazdy cyklistu v protismere jazdy jednosmernej cesty; v protismere jazdy sa pod značkou č. B 2 umiestňuje dodatková tabuľka č. E 16b.

(30) K dodatkovej tabuľke č. E 16d: Dodatková tabuľka Priečna jazda cyklistov (č. E 16d) sa používa najmä v kombinácii so značkami č. A 16, č. P 1 alebo č. P 2, pričom ak je umiestnená pod značkou č. P 1 alebo č. P 2, nielen upozorňuje na priečnu jazdu cyklistov, ale tiež zdôrazňuje vodičovi povinnosť dať prednosť v jazde vyplývajúcu z príslušnej značky aj cyklistom idúcim po cestičke pre cyklistov v pridruženom dopravnom priestore hlavnej cesty.


Obr. 2. Dopravná značka v rozpore s 9/2009 Z.z.

Ak si myslíte opak, že všetko značenie na Viedenskej ceste je v poriadku, tak mi skúste vysvetliť význam odfotenej dopravnej značky P4 s dodatkovou tabuľkou E 16c, ktorá je umiestnená na Viedenskej ceste.


Doplnené 2.5.2012


Obr. 2. Dopravná značka je už v súlade s 9/2009 Z.z.

Odporúčam vodičom, všimnúť si aj ďalšiu značku, ktorá medzitým pribudla a znamená daj prednosť v jazde s dodatkovou tabuľkou cyklistom, pri odbočovaní vľavo, čo znamená pri križovaní cyklochodníka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?