Pochvala za neobmedzenie rýchlosti

Autor: Jozef Drahovský | 23.7.2012 o 0:33 | (upravené 23.7.2012 o 0:53) Karma článku: 8,88 | Prečítané:  1684x

Takmer pred rokom som kritizoval zbytočné obmedzenie rýchlosti pri rozkopávke pri PKO v smere do mesta, kde sa vďaka obmedzeniu rýchlosti na 30 km/hod vytvárali kolóny. Dnes naopak, môžem pochváliť za rozumné riešenie takej istej rozkopávky o 100 metrov skôr.


Obr. 1. Rozkopávka na NAGLS bez obmedzenia rýchlosti. Foto: 16.07.2012.

Ide o cestu s dvoma jazdnými pruhmi, kde je maximálna povolená rýchlosť 50 km/hod. Tento krát, nie je pri rozkopávke úprava rýchlosti, ani značka o zbiehaní jazdných pruhov do jedného jazdného pruhu. Výsledok je taký, že funguje zips a kolóny sa netvoria. Tvorba kolón v minulosti nebola preto, že sa vozidla zbiehali do jedného jazdného pruhu, ale preto, že bola obmedzená rýchlosť a bezdôvodne. Vtedy boli kolóny aj za stavu, že autá prichádzali len v jednom jazdnom pruhu.


Obr. 2. Rozkopávka na NAGLS bez obmedzenia rýchlosti. Foto: 22.07.2012.

Pri rýchlosti 50 km/hod, ktorá je akceptovaná ako kompromisná rýchlosť pre bezpečnosť chodcov, nie je dôvod ďalšieho obmedzenia rýchlosti, pokiaľ jazdný pruh zostal v celej svojej šírke a nie je tam iná prekážka, napríklad vo forme oceľovej platne a podobne.

Záver:
Ak sa niekde spraví rozkopávka, je vhodné citlivo zvážiť, či je tam potrebné obmedzenie rýchlosti. Už by sa nemalo stávať to, že zakaždým na začiatku rozkopávky sa paušálne rozmiestnia značky obmedzujúce rýchlosť bez ohľadu na to, či je obmedzenie rýchlosti potrebné alebo nie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?