Oranžová autolekárnička od 1.8.2012 a škrtidlo

Autor: Jozef Drahovský | 1.8.2012 o 19:03 | Karma článku: 11,70 | Prečítané:  24131x

Čo je na tom pravdy, že od dnes 1.8.2012, musia mat všetky motorové vozidla novú oranžovú autolekárničku? Trocha pravdy na tom je, ale všetky motorové vodidlá museli mať autolekárničku podľa platných predpisov už aj pred dnešným dňom a musia ju mať aj po dnešnom dni.

Farba podla normy RAL 2003Farba podla normy RAL 2003

Vec sa má tak, že dňa 1.5.2009 začala platiť vyhláška MZ SR číslo 143/2009 Z.z., ktorá zadefinovala nový vzor autolekárničky a určila dva dôležité termíny.

Prvým termínom bol 31. júl 2009 (§3 ods. 1 ) čo je pred tromi rokmi. To bol posledný deň, dokedy mohli byť predávané lekárničky podľa starého vzoru.

Druhý termín nie je definovaný dátumom ale lehotou a to tak, že lekárničky podľa starého vzoru sa môžu požívať najdlhšie do dátumu spotreby/exspirácie (§3 ods. 2). Keďže väčšina lekárničiek má exspiráciu 3 roky, tak to pripadlo na včerajšok.

Čiže ak máte lekárničku podľa starého vzoru, tak nie je problémom starý vzor, ale to, že je pravdepodobne už po exspirácii.

Čo sa týka oranžovej farby, tak výrobcovia by mali (nie je tam napísané, že musia) dodávať autolekárničky oranžovej farby podľa normy RAL 2003, 2004, 2008, 2009, 2010 alebo 2011 na celom jeho povrchu. Ods. 5 písmen b, prílohy k vyhláške 143/2009 Z.z.

 

Škrtidlo:
Viacerí čitatelia reagovali na to, že v TV  som odporučil, aby si zo starej autolekárničky nezabudli ponechať škrtidlo, lebo nová autolekárnička ho neobsahuje.

Okrem iného som bol informovaný, že škrtidlo tam zámerne nie je. Na základe poznatkov urgentnej medicíny sa so škrtidlom spravilo viac škody ako osohu. Išlo o prípady, kedy sa pacient dostal na lekárske ošetrenie až po niekoľkých hodinách a škrtidlo nebolo pravidelne uvoľňované aby končatina dostala akú - takú dávku okysličenej krvi i za cenu krvácania. Respektíve škrtidlo bolo neprimerane silne stiahnuté.

V každom prípade si myslím, že ten kto so škrtidlom vie narábať, bude ho v prípade potreby hľadať v lekárničke. Ten kto o škrtidle nič nevie, tomu v lekárničke chýbať nebude, vlastne bude dobre keď tam nebude.

Čiže ak by vám škrtidlo chýbalo, preložte si ho zo starej lekárničky do novej. Ak netušíte o čom píšem tak sa s tým ani nezapodievajte.

 

Záver:
Skontrolujte si či vaša auto lekárnička nie je po dátume exspirácie.  Ak nie je, môžete ju ďalej používať aj keď nie je oranžovej farby. Ak už vyexspirovala, je vhodné si kúpiť autolekárničku oranžovej farby podľa vzoru 143/2009 Z.z. Pri kúpe si treba dať pozor, lebo na našom trhu existujú autolekárničky aj podľa českých, rakúskych aj poľských predpisov, ktoré majú význam akurát pre zahraničných turistov, lebo vozidlo musí mať autolekárničku podľa predpisu krajiny v ktorej je registrované.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?