Definícia miesta mimo cesty a dávanie prednosti

Autor: Jozef Drahovský | 28.8.2012 o 15:45 | (upravené 28.8.2012 o 20:09) Karma článku: 7,53 | Prečítané:  6888x

Niektorí vodiči majú problém pri definovaní miesta mimo cesty, presnejšie dávanie prednosti v niektorých špecifických prípadoch, nakoľko v zákone 8/2009 Z.z. nie je vysvetlené miesto mimo cesty tak detailne a jednoznačne ako by to mohlo byť. Zrejme preto poslanec NRSR Miroslav Kadúc podal pozmeňovací návrh zákona o Cestnej premávke.

Návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Miroslava KADÚCA na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

Čl. I
Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona ..... sa mení a dopĺňa takto:

1.  V § 2 ods. 2 sa za písmeno k) vkladá nové písmeno l), ktoré znie:

„l) miestom mimo cesty pozemok, garáž, parkovisko, čerpacia stanica, továrenské, staničné a letiskové priestory, obratisko električiek alebo iné obdobné miesto,“

Doterajšie písmená l) až aa) sa označujú ako písmená m) až ab).

 

Podľa mňa je zámer dobrý, ale konkrétny text legislatívneho návrhu nie!

Cesta, presnejšie cestná sieť, je priestor, na ktorý sa vzťahuje Cestný zákon - Zákon č. 135/1961 Zb. a Zákon o cestnej premávke 8/2009 Z.z. Prvý zákon definuje cestnú sieť zo stavebného hľadiska a druhý ako sa na nej jazdí.

Do cestnej siete patria všetky druhy ciest od diaľnic až po lesné a poľné cesty, všetky výjazdy z parkovísk garáži a podobe. Ak chcete pripojiť svoj pozemok na cestnú sieť tak musíte požiadať o povolenie aj s nákresom situácie, čo sa pripájate k cestnej sieti.

Dopravní policajti, zákonne a havarijne poistenie, rieši len priestory cestnej siete. Na priestoroch mimo cestnej siete neplatia dopravné predpisy, ale ani zákonné a havarijné poistky.

Takéto priestory sa riadia predpismi prevádzkovateľa. Napríklad SlovkiaRing má priestory ako parkoviská pre verejnosť, prístupové cesty pre zásobovanie atd. zahrnuté v cestnej sieti. Preto policajti tam môžu pokutovať nesprávne parkovanie a aj rýchlosť, ale ak sa tam autá ťuknú, je to škodová udalosť zo zákonnej poistky. Iná situácia je na okruhu, kde síce policajti nemôžu pokutovať za rýchlosť ani 300 km/hod, ale ani tam neplatí zákonná poistka.

Preto vyčleniť, parkoviská, garáže, čerpacie stanice a podobne z cestnej siete na územie mimo cesty, je nezmysel.

Záver:
Treba sa pozrieť do zahraničia ako to riešia tam. Potom zistite, že pri výjazde z parkoviska, garáže, čerpacej stanice, pokiaľ prednosť nie je riešená dopravným značením, tak sa takýto výjazd z hľadiska dávania prednosti v jazde a ukončovania platností dopravných značniek, považuje za miesto mimo cesty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?