Metanol pre vodičov a posádku

Autor: Jozef Drahovský | 17.9.2012 o 10:00 | (upravené 17.9.2012 o 13:03) Karma článku: 13,92 | Prečítané:  2625x

S hrôzou som si prečítal nasledujúcu vetu, ktorú v rôznych obmenách zverejnili takmer všetky médiá: “V roku 2010 povolila Európska únia, aby bol pri výrobe nemrznúcich zmesí používaný miesto etanolu podstatne lacnejší, ale zdravie ohrozujúci metanol.“ Ak je to pravda, tak sa mi ťažko hľadajú slová o zodpovednosti a zdravom rozume kompetentných.

chemický vzorec metanoluchemický vzorec metanoluWikipedia, link je texte

Minulú zimu prebehla médiami správa, ako policajti chceli pokutovať vodiča za jazdu pod vplyvom alkoholu, rádovo okolo promile. Vodič sa bránil, že nepil.

Nakoniec sa prišlo na to, že sa nadýchal výparov z ostrekovačov auta počas bežného ostrekovania čelného skla a opätovná kontrola na alkohol po niekoľkých minútach ukázala nulu.

Keďže niektorí novinári považovali uvedenú informáciu za kačicu, alebo výhovorku, tak si to sami odskúšali. Naozaj je to tak, že vodič aj posádka dostane koncentrovanú dávku alkoholu v aerosóle, ktorá v dychových prístrojoch signalizuje požitie alkoholu.

Lenže keď takáto dávka aerosólu nie je z etanolu, ktorý dokáže telo odbúrať ale je z metanolu, ktorý pôsobí jedovato, tak čo to vlastne bolo povolené?

Pri diskusii s vodičmi mi viacerí povedali, že od niektorých výrobcov kvapaliny do ostrekovačov nekupujú, lebo po ostreknutí čelného skla v nich vyvoláva nevoľnosť. Prv som si myslel, že ide o alergickú reakciu na nejakú aromatickú zložku, teraz mi došlo, že je to pravdepodobne reakcia na metanol. Je mi len ľúto, že ma to napadlo až po toľkých mŕtvych.

Záver:
Keď piť tak nie metanol. Ked jazdiť tak nedávať si do ostrekovačov kvapalinu s obsahom metanolu. Ale pozor kým v nápojoch je metanol zakázaný, tak do ostrekovačov je povolený. Zrejme bude vhodné mať v aute nielen detektor etanolu v dychu vodiča, ale aj detektor metanolu v kvapalinách aby si vodič mohol skontrolovať to čo si ide naliať, či už po jazde do pohára, alebo pred jazdou do nádržky ostrekovačov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Zatmenie Slnka z paluby lietadla, pozrite si najkrajšie zábery

Milióny Američanov sledovali zatmenie Slnka.


Už ste čítali?