Prečo na Slovensku neexistuje zúčtovanie zdravotného poistenia?

Autor: Jozef Drahovský | 17.10.2012 o 8:58 | (upravené 14.7.2013 o 16:15) Karma článku: 18,03 | Prečítané:  2918x

Keď Robert Fico zakázal zisk zdravotným poisťovniam, nechápal som prečo tak robí. Vtedy som ešte nevedel z čoho je zisk zdravotných poisťovní tvorený. Veci som si doštudoval a dnes to už viem. Preto sa na zákaz zisku aj snahu o jednu štátnu zdravotnú poisťovňu sa pozerám inak.

Robert FicoRobert Ficozdroj fotografie: www.facebook.com

Väčšina ľudí si myslí, že na Slovensku je zdravotná starostlivosť garantovaná v plnom rozsahu a zdarma, veď je to aj v ústave v článku 40: „Každý má právo na ochranu zdravia. Na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a na zdravotnícke pomôcky za podmienok, ktoré ustanoví zákon.“

To čo je uvedené v ústave, je to iba ilúzia. Ak ste vážne chorí, nie bežne choroby, tak zistíte čo všetko poisťovňa neprepláca, na čo všetko sa musíte ako rodina poskladať. Zdravotná poisťovňa prepláca len časť nekonkrétne definovaného štandardu. Zdravotné problémy pacientov, ktoré sú málo závažné, ale časté, alebo veľmi závažné a zriedkavé, sú mimo plnenia poisťovne, pritom rozsah neplnenia, respektíve doplatkov pacientov sa každý rok rozrastá. To ešte nepíšem o nezmyselnom čakaní na zdravotnú starostlivosť, ktoré odradí mnohých pacientov.

Príjmy zdravotných poisťovní, na rozdiel od rozsahu zdravotnej starostlivosti sú definované veľmi konkrétne. Zdravotné poisťovne dostávajú 14% z príjmov fyzických osôb. Aby ich dostavali naozaj zo všetkých príjmov, vymysleli si ich ročné zúčtovanie a tak majú príjmy dokonca aj z nefinančných výher z vedomostných a obdobných súťaži.

Príjmy zdravotnej poisťovne sa následne rozdeľujú do dvoch fondov. Prvým je réžia poisťovne a druhým samotný poistný fond z ktorého sa preplácajú zdravotné výkony poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Zákon definuje, aké percento z vybraného objemu poistného je možné minúť na réžiu ( okolo 3,5 percenta).

Pôvodne som si myslel, že zisk zdravotných poisťovní je to, čo ušetrili v réžii poisťovne z dovoleného maxima. Myslel som si, že to čo sa v poistnom fonde neminulo, čo sú vlastne peniaze občanov, prechádza do ďalšieho roka, aby bolo možné vykrývať medziročné výkyvy objemu zdravotnej starostlivosti a korigovať predpis odvodov pre nasledujúce obdobie.

Teraz som zistil, že hlavný zisk zdravotných poisťovní je práve z poistného fondu! To čo na konci roka zostane v poistnom fonde, to si zdravotná poisťovňa vyplatí ako zisk. 

Keďže zdravotné poistenie nie je dobrovoľné, ale je povinné, tak takýto výber zisku považujem za podvod na občanoch!

Záver:
Teraz už chápem prečo Robert Fico chcel zakázať zisk zdravotným poisťovniam a prečo teraz chce mať len jednu štátnu poisťovňu. Lenže na jeho mieste by som vyhodil svojich poradcov. Myšlienka je dobrá, ale praktické prevedenie zlé, veľmi zle!

Navrhujem Róbertovi Ficovi zmeniť zákon o zdravotnom poistení tak, že zostatok v poistnom fonde z povinného zdravotného poistenia, je na konci roka potrebné vrátiť poistencom v takom pomere, v akom do neho prispeli a adekvátne upraviť percentuálnu výšku zdravotných odvodov pre nasledujúce obdobie tak, aby objem odvodov bol na úrovni predpokladaných nákladov a nie nadhodnotený.

Ak by Robert Fico, akceptoval tento návrh, tak nemusí hľadať milióny Euro na odkúpenie súkromných zdravotných poisťovní. Naopak zdravotných poisťovní môže byť veľa a môžu mať zisk, ale len z to čo ušetria na réžii, ktorej percentuálny objem je daný zákonom a zisk z iných komerčných aktivít, v ktorých nepoužijú peniaze z povinného zdravotného poistenia.  Nespotrebovaný objem financií z povinného zdravotného poistenia musí byť vrátený poistencom v ročnom zúčtovaní nie platieb od poistencov, ale v ročnom zúčtovaní použitia prostriedkov z povinného zdravotného poistenia!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?