Čo je to za nápad dostať fajčiarov pred nákupné centrá?

Autor: Jozef Drahovský | 16.11.2012 o 9:12 | (upravené 16.11.2012 o 21:54) Karma článku: 11,49 | Prečítané:  2957x

Tému fajčenia tabakových výrobkov sledujem už veľmi dlho a všimol som si viaceré zákonitosti, ktoré funguje v tejto oblasti. Preto zámer dostať fajčiarov pred nákupné centrá sa mi nepáči a pokladám ho za zlý.

Momentálny stav, keď sú spoločné priestory nákupných centier zadymene od fajčiarov, je zlý. Spoločné priestory nákupných centier majú byť podľa mňa bez cigaretového dymu. Tak isto bude zlý stav, keď sa fajčiari presunú pred vchody nákupných centier, tehotne ženy, deti a nefajčiari budú musieť prechádzať cez zadymené územie. Vstup do nákupných centier by mal podľa mňa zostať tiež bez cigaretového dymu.

Čítal som vyjadrenie jednej nemenovanej kaviarne z Auparku, že zákaz fajčiť v spoločných priestoroch nákupného centra ich finančne zničí, lebo nebudú mať zákazníkov. Pritom uvedená kaviareň má aj sektor pre nefajčiarov. Keď idem okolo (naposledy včera) a chcem sa u nich zastaviť na kávu, tak odchádzam naprázdno, alebo nefajčiarsky sektor je takmer vždy plný. Aj včera to tak bolo a takto kaviareň trvale odchádza jeden druh klientely.

Riešením nie je ani trvalý, absolútny zákaz a ani všemožne komplikované zákazy viazané na konzumáciu jedla, alebo zdravotnícke, školské a iné zariadenia. Taktiež riešením nie sú ani likvidačné pokuty pre prevádzkovateľa kaviarne, keď si zákazník napriek zákazu zapáli cigaretu.

Vo verejne prístupných priestoroch to treba spraviť tak, že fajčiť je možné len v tých priestoroch, kde majú zákaz vstupu osoby do 18 rokov a tehotné ženy, pritom vetranie týchto priestorov musí byť zabezpečené tak, aby sa dym z cigariet nedostával do priestorov, do ktorých osoby mladšie ako 18 rokov a tehotné ženy, nemajú zakázaný prístup.

To, že niekde v nočnom bare, kde sa podáva aj jedlo, sa aj fajčí, to mi nevadí, do neho nejdem. Ale nejsť do nákupného centra alebo na detské ihrisko, sa nedá. Ak kaviareň, reštaurácia, bar, alebo aj samotné nákupné centrum, chce mať fajčiarsky priestor, nech ho má, ale nech je stavebne a vetraním zabezpečený tak, aby cigaretový dym sa nedostaval do ostatných priestorov, kde majú prístup tehotné ženy a deti, to iste nech platí aj o otvorených priestoroch ako sú terasy záhradné reštaurácie, detské ihriská, športoviská, vstupy do budov, nákupných centier a podobne.

Záver:
Čím radikálnejší a komplikovanejší zákaz, tým má menšiu šancu na úspech. Aby z toho nevznikol ďalší nevykonateľný zákon ako minule.

Doplnené 16.11.2012 21:45
V množstve reakcii k článku sa objavil aj jeden rozumný návrh, od diskutujúceho „bezny obcan“. Tento návrh je podľa mňa akceptovateľný aj pre Slovensko a nielen Washington. Ide o to, že je zakázané vo verejnom priestore fajčiť v menšej vzdialenosti ako 8 metrov od vstupov do objektov, vrátane okien ap.

Týmto by sa vyriešil aj problém presunutia fajčiarov pred nákupné centrá. Nemohli by stáť tesne pred vstupnými dverami, ale museli by ísť trocha ďalej, čo je podľa mňa prijateľný kompromis.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?