Keď už musíte robiť mladým ľudom zle, robte to s citom

Autor: Jozef Drahovský | 28.2.2013 o 0:48 | Karma článku: 24,84 | Prečítané:  3744x

Tento článok na blog sa mi píše veľmi ťažko, ťažšie než všetky doterajšie články o doprave spolu. Spomínam si, že ako študent strednej školy som si zarábal popri štúdiu premietaním filmov v kine. Vtedy jediný limit bol nezarobiť mimo prázdnin viac ako 840 Kčs, lebo by rodičia prišli o rodinné prídavky a daňovú úľavu.

JUDr. Ján Richter - Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SRJUDr. Ján Richter - Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SRwww.employment.gov.sk

Preto je pre mňa samozrejmé, že dnešní mladí ľudia vo veku od 16 do 18 rokov si už pri strednej škole privyrábajú, či už ako predavači alebo telefónny operátori, sťahovači, v upratovacích a opatrovateľských službách alebo aj ako programátori, testeri programového vybavenie, alebo web dizajnéri. Áno, toto všetko dokážu dnešní mladí ľudia. Niektorí majú zmluvu len u jedného zamestnávateľa, niektorí viaceré. Nie sú zvláštnosťou zmluvy na víkend, keď sa napríklad niekto sťahuje. Ak sa darí, tak sú za mesiac aj 4 zmluvy.

Lenže začiatkom tohto roka zažili pracovití mladí ľudia niekoľko šokov za sebou, z ktorých sú doteraz znechutení, rozčarovaní a nechápu ich.

Prvým šokom boli zmeny v pracovných zmluvách na dohodu. Bolo im oficiálne povedané, že uzatvorené zmluvy dobehnú, ale nové už budú uzatvárané v inom režime. Z dôvodu, že od Nového roka sa musia z brigádnických aktivít študentov do 18 rokov platiť odvody na starobný dôchodok, s tým, že jedna zmluva do 66 euro je od odvodov oslobodená. Výsledok je ten, že nové zmluvy budú len do takého objemu práce, aby zárobok nebol väčší než 66 Euro, pritom príjem cez 250 Euro mesačne nebol zvláštnosťou.

Druhým šokom bolo to, že keď sa dožadovali, že chcú pracovať viac. Bolo im povedané, že dobre, ale pracovná zmluva už nebude na hrubú mzdu, ale na nákladovú mzdu, čo je doterajší údaj z výplatnej pásky pod označením cena práce. Čiže každému sa zvýši plat takmer o dve percentá. Kto si uplatní výnimku, tak pri zárobku do 66 Euro dostane rovnako. Kto si výnimku neuplatní, alebo bude zarábať viac ako 66 euro, tak v hrubom a aj čistom dostane adekvátne menej, s tým že náklady zamestnávateľa sa nezmenia, rozdiel budú len odvedené odvody.

To, čo sa Sulíkovi niekoľko rokov nedarilo dosiahnuť, (super hrubá mzda), to sa podarilo JUDr. Jánovi Richterovi ako ministrovi práce, sociálnych veci a rodiny SR, behom niekoľkých mesiacov. V tomto prípade sa nečudujem zamestnávateľom, že začali uzatvárať zmluvy na cenu práce, lebo takýmto spôsobom zohľadnia aj nepredpokladateľné výkyvy v legislatíve odvodov a zamestnanci si viacej uvedomia, koľko kam prispievajú a postupne sa spraví v pracovných vzťahoch a zmluvách poriadok.

Tretím šokom bolo to, že sa dozvedeli, že pracovný pomer do 18 rokov sa neberie z hľadiska odpracovaných rokov atď. do výpočtov na starobný dôchodok. Čiže ani keby platili odvody z akejkoľvek sumy, tak sa im to nezaráta.

Keďže stredoškolskí študenti už niečo vedia aj z ekonómie a aj o druhom pilieri, tak si uzavreli zmluvy v DSS, aby aspoň čo to mali zo zaplatených odvodov. Lenže tu prišiel štvrtý šok zo Sociálnej poisťovne, ktorá odmietla zmluvu s DSS zaregistrovať.

Piaty šok pre nich bol najkrutejší. Pri rozhovoroch so spolužiakmi zistili, že študenti, ktorí nemajú 18 rokov dostávajú za tú istú prácu menej ako študenti, ktorí majú 18 rokov a viac. Vysvetlene je jednoduché v NR SR schválil výnimku podľa veku a to do 18 rokov 66 Euro a od 18 rokov 155 Euro.

Netrvalo dlho a začali klásť otázky. Snažil som sa vysvetliť, že vláda na NR SR robí odrazu veľa vecí a len nedomysleli niektoré súvislosti a čoskoro veci napravia, tak ako sa to neraz stalo pri zákonoch o doprave, lenže nepochodil som.

Jednoducho, nahádzali všetkých poslancov z koalície aj opozície vrátane celej vlády do jedného vreca a spýtali sa, že to nikoho z tých 150 poslancov nenapadlo čo schvaľujú? Veď je to ako vo filmoch o gangsteroch, že mocní chcú od bezmocných výpalné a keď im ho nezaplatia, tak ich zlikvidujú. Nuž páni poslanci, nech ste z ktoréhokoľvek tábora, tak u mladých ľudí to máte spočítané vo veľmi negatívnych číslach.

Prisľúbil som, že sa pre nich na najdôležitejšie vieci verejne spýtam, nakoľko vedia, že môj blog čítajú aj niektorí poslanci národnej rady. Tu sú otázky:

1, Prečo študenti do 18 rokov musia platiť odvody na starobný dôchodok, keď sa im to nezapočítava do odpracovaných rokov? Z tohto dôvodu žiadajú, aby občan do 18 rokov nebol povinný platiť odvody, ale ak ich platiť chce, aby ich platiť mohol, ale mal aj nárok na plnenie z nich.

2, Prečo študent do 18 rokov je diskriminovaný voči študentovi nad 18 rokov, keď sú zaručené rovnaké práva, napríklad Chartou základných práv EÚ, HLAVA III – ROVNOSŤ, nediskriminácia (článok 21) „Zakazuje sa akákoľvek diskriminácia najmä z dôvodu pohlavia, rasy, farby pleti, etnického alebo sociálneho pôvodu, genetických vlastností, jazyka, náboženstva alebo viery, politického alebo iného zmýšľania, príslušnosti k národnostnej menšine, majetku, narodenia, zdravotného postihnutia, veku alebo sexuálnej orientácie.“

Z tohto dôvodu hľadajú ľubovoľného poslanca, ktorý by dal na ústavný súd podnet na zrušenie predmetného zákona, ktorý diskriminuje občanov podľa veku, pokiaľ nedôjde skôr k jeho oprave.

3, Prečo mladí ľudia od 16 do 18 rokov, keď pracujú, platia dane, teraz už platia aj odvody, prečo stále nemajú volebné právo? Z tohto dôvodu hľadajú ľubovoľného poslanca, ktorý by dal návrh zákona, aby ten kto je povinný platiť dane aby mal aj volebné právo.

Záver:
Nemusíte sa obávať, že by takýto študenti išli protestovať pre Národnú radu alebo úrad vlády, rodičia im to nedovolia, ale obávam sa toho, že v tejto situácii mladí ľudia ľahko inklinujú k radikálnym hnutiam a cesta naspäť bude veľmi problematická, preto vás prosím, aby ste dokázali im odpovedať a zaujať postoj k vyššie položeným otázkam.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?