Zrážka s ľadovým jadrom kométy

Autor: Jozef Drahovský | 13.1.2006 o 13:38 | Karma článku: 11,43 | Prečítané:  4405x

Kolega Filip dostal vo vysokej rýchlosti  na diaľnici, zásah do čelného skla. Nešlo o mimozemský objekt i keď ľadové jadrá komét majú asi podobnú substanciu i vysokú rýchlosť a ich dopad tiež môže mať katastrofálne následky.

Stalo sa to za slnečného dňa na diaľnici Piešťany Bratislava, tento týždeň. Vodič kamióna pred jazdou neskontroloval stav svojho vozidla a neodstránil ľad zo strechy kamióna. Ľad vznikol počas viac dňového parkovania, roztopením a opätovným zamrznutím hrubej vrstvy snehu v priehlbine plachty na streche nákladovej časti kamióna.

V tej najnevhodnejšej chvíli odleteli z kamióna idúceho pred ním, dva kusy ľadu odprevádzané chvostom z ľadovej triešte a zbytkom snehu. Tomu prvému kusu ľadu sa Filip úspešne vyhol, ale ten druhý ho zasiahol do čelného skla. Našťastie dokázal auto udržať na ceste a bezpečne zastaviť.

Filip sa druhy raz sa narodil, mal šťastie v nešťastí. Predné sklo mal viacvrstvové, ktoré po náraze zostalo držať pokope a energia ľadu bola menšia než pevnosť okna. V prípade, že by bolo tavené a rozletelo by sa na množstvo drobných kúskov, tak pravdepodobne by ľad preletel cez kabínu auta a aj s hlavou vodiča vyletel cez zadné sklo von.


1, Pohľad na rozbité čelné.


2, Úlomky zo skla sa rozleteli po interiéri auta.


3, A bol taký pekný výhľad, v tento slnečný deň.

Vážený vodiči, uvedomte si, že trestnoprávne zodpovedáte za všetko čo odletí z vášho auta a je jedno či ide o osobné alebo nákladne auto. Úplné odpratanie snehu a ladu z celej strechy auta vrátane nákladu je nutnosť. Nedodržaním tejto povinnosti priamo ohrozujete životy ostatných účastníkov cestnej premávky.

Foto:  Filip Pohronský

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Takmer ju vyliečil z rakoviny. VšZP aj tak odmieta liek žene preplatiť

Dôchodkyňa a jej deti už za liek zaplatili desaťtisíce eur.


Už ste čítali?