Dane, dane, dane, Cyprus

Autor: Jozef Drahovský | 29.3.2013 o 21:33 | (upravené 1.4.2013 o 11:02) Karma článku: 15,12 | Prečítané:  5822x

Teraz je obdobie podávaní daňových priznaní za rok 2012. Viacero známych mi povedalo, že rozmýšľam až moc dopredu. Zrejem niečo na tomu bude, lebo sa zamýšľam ako o rok bude vyzerať daňové priznanie nielen slovenských fyzických a právnických osôb, ktoré majú na Cypre svoju pobočku, sídlo, alebo iné legálne zastúpenie.

 Cyperská republika, vlajka a znak.

Podľa dostupných informácií, zo všetkých účtov v bankách na Cypre, na ktorých bolo zostatok nad 100 000 Euro, bolo strhnutých viacero desiatok percent. Veľmi ma zaujíma čo bude uvedené vo výpise. Či tam bude napísane daň, alebo poplatok za ozdravenie ekonomiky ap., alebo krádež.

Ak si myslíte, že je jedno čo tam bude napísané, tak sa veľmi mýlite.

Ak pôjde o daň, tak v daňovom priznaní sa to objaví ako daň zaplatená v cudzine, čiže výsledná daň, ktorú subjekt odvedie štátu, bude o takto zaplatenú daň nižšia. Vyplýva to zo zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Čiže znárodnenie peňazí na účtoch sa vyvezie do ostatných štátov. (Niekto to má dobre premyslené aby problém Cypru zasiahol aj iné štáty, ale s ročným odkladom.)

Ak pôjde o poplatok za ozdravenie ekonomiky ap., tak v účtovníctve sa objavia v položke náklady a premietne sa v daňovom priznaní v znížení daňového základu. Čiže časť zaplatí vlastník účtu vo forme zníženia zisku až vzniku straty a percentuálny podiel vo výške daňovej sadzby zaplatí štát vo forme zníženia výberu dane.

Ak pôjde o krádež, tak všetko znáša majiteľ účtu a štátu musí zaplatiť daň akoby sa nič nestalo aj keď nebude z čoho.

Ale ak ide o krádež a stala by sa v právnom štáte, tak poškodené strana môže podať trestné oznámenie na zlodeja a vecou prokuratúry, polície a sudov, je nájsť páchateľa, potrestať ho a zaviazať nahradiť škody, ktoré spôsobil.

Lenže ak ide o iný štát, tak to nerieši polícia. Ohrozenie práv a záujmov v zahraničí sa rieši armádou. Zrejme nemusím tu písať zoznam vojenských intervencií za posledných 50 rokov, ktoré boli práve z dôvodu ohrozenia práv a záujmov tej ktorej krajine v zahraničí. Nikdy si to neodniesla jedna alebo druhá strana, ale vždy len nezúčastnení civilisti.

Zaver:
Politici,  ktorí sa rozhodli  svoje rozkrádanie (inak sa nedá nazvať stav keď si niekto požičia výrazne viac ako je schopný splatiť, pričom neručí svojim majetkom ale cudzím) preniesť na nič netušiacich zahraničných a domácich klientov bank a z ich peňazí eliminovať dopad svojho rozkrádania, si neuvedomujú až kam môže ich konanie zájsť a aké môže mať celosvetové neblahé dôsledky.

01.04.2013 - doplnené
Teraz začínajú prichádzať z Cypru sofistikovanejšie informácie, že peniaze nebudú stiahnuté z účtov ako bola pôvodná informácia, ale budú len zmrazené (možno dočasne, možno trvalo, bude záležať na tom ako sa banke bude dariť). V tom prípade sa zmení aj účtovný a daňový pohľad na vec, lebo vo výpise z účtu a zostatku zostane pôvodná suma.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?