Bude reflexná vesta povinnou výbavou našich šatníkov?

Autor: Jozef Drahovský | 29.4.2013 o 0:01 | Karma článku: 12,31 | Prečítané:  3872x

Pripravuje sa zmena zákona 8/2009 Z.z. ktorý zavedie povinnosť pre chodcov mať na sebe reflexné prvky, pokiaľ sa pohybujú po vozovke, respektíve jej okraji za zníženej viditeľnosti. Z diskusie na Facebooku som si všimol nesúhlas časti diskutujúcich s touto povinnosťou. Z prisevkov je cítiť kto je aj vodič a zažil neviditeľného chodca a kto sa rád hrá na neviditeľného chodca a pritom ani netuší, že táto povinnosť je tu už dosť dlho, len s tým rozdielom, že sa vzťahovala len na územie mimo obce.

Obr. 1. Rôzne reflexne prvky pre chodcov v porovnaní s mincou jedno Euro.Obr. 1. Rôzne reflexne prvky pre chodcov v porovnaní s mincou jedno Euro.archív autora

S čoraz častejším posúvaním dopravných značiek začiatok a koniec obce na hranice katastra, dochádza k zániku územia mimo obce. Navyše každý rok je zranených a zomrie na našich cestách viacero chodcov v tmavom oblečení, ktorí nie sú na tmavom pozadí viditeľní a to ešte nehovorím o ležiacich chodcoch, ktorí si pod vplyvom alkoholu v tmavom oblečení ustlali na vozovke.

Mládež s touto povinnosťou problémy nemá lebo, takmer každý má reflexné prvky na bunde alebo na teniskách. Povinnosť pribudne len tým chodcom, spravidla starším ľudom, ktorí obľubujú čierne a tmavé oblečenie a aj to len v tých obciach, kde nemajú chodníky a musia sa pohybovať po vozovke.

Reflexná vesta nie je pre chodcov povinná, to média informujú nesprávne. Samozrejme, že reflexná vesta je vítaná, ale rozhodujúce je byť videný k tomu účelu stačia reflexné prvky v oblečení alebo reflexná páska na ruke a podobne.

Ak si chcete vyskúšať, či vaše oblečenie má zabudované reflexné prvky v sebe, tak nech vás niekto v noci odfotografuje s bleskom na vzdialenosť 15 a viac metrov. Reflexné prvky pri takomto fotografovaní výrazne zažiaria.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?