Bude reflexná vesta povinnou výbavou našich šatníkov?

Autor: Jozef Drahovský | 29.4.2013 o 0:01 | Karma článku: 12,31 | Prečítané:  3857x

Pripravuje sa zmena zákona 8/2009 Z.z. ktorý zavedie povinnosť pre chodcov mať na sebe reflexné prvky, pokiaľ sa pohybujú po vozovke, respektíve jej okraji za zníženej viditeľnosti. Z diskusie na Facebooku som si všimol nesúhlas časti diskutujúcich s touto povinnosťou. Z prisevkov je cítiť kto je aj vodič a zažil neviditeľného chodca a kto sa rád hrá na neviditeľného chodca a pritom ani netuší, že táto povinnosť je tu už dosť dlho, len s tým rozdielom, že sa vzťahovala len na územie mimo obce.

Obr. 1. Rôzne reflexne prvky pre chodcov v porovnaní s mincou jedno Euro.Obr. 1. Rôzne reflexne prvky pre chodcov v porovnaní s mincou jedno Euro.archív autora

S čoraz častejším posúvaním dopravných značiek začiatok a koniec obce na hranice katastra, dochádza k zániku územia mimo obce. Navyše každý rok je zranených a zomrie na našich cestách viacero chodcov v tmavom oblečení, ktorí nie sú na tmavom pozadí viditeľní a to ešte nehovorím o ležiacich chodcoch, ktorí si pod vplyvom alkoholu v tmavom oblečení ustlali na vozovke.

Mládež s touto povinnosťou problémy nemá lebo, takmer každý má reflexné prvky na bunde alebo na teniskách. Povinnosť pribudne len tým chodcom, spravidla starším ľudom, ktorí obľubujú čierne a tmavé oblečenie a aj to len v tých obciach, kde nemajú chodníky a musia sa pohybovať po vozovke.

Reflexná vesta nie je pre chodcov povinná, to média informujú nesprávne. Samozrejme, že reflexná vesta je vítaná, ale rozhodujúce je byť videný k tomu účelu stačia reflexné prvky v oblečení alebo reflexná páska na ruke a podobne.

Ak si chcete vyskúšať, či vaše oblečenie má zabudované reflexné prvky v sebe, tak nech vás niekto v noci odfotografuje s bleskom na vzdialenosť 15 a viac metrov. Reflexné prvky pri takomto fotografovaní výrazne zažiaria.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?