reklama

Informácie Shmu sú na jednotku, MeteoAlarmu na jedna mínus ale ...

Informácie, ktoré poskytuje verejnosti Slovenský hydrometeorologický ústav prostredníctvom www.shmu.sk sú na jednotku. Informácie, ktoré poskytuje verejnosti Eumetnet – organizácia združujúca európske národné meteorologické služby a informuje prostredníctvom www.meteoalarm.eu sú na jedna mínus, ale spolupráca je tak na trojku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

O čo ide?
Vždy keď idem do zahraničia a zisťujem počasie v mieste pobytu, zájdem aj na stránku www.meteoalarm.eu, ktorá poskytuje najdôležitejšie informácie o extrémnych meteorologických javoch, ktoré sa očakávajú na území Európy.

Účelom www.meteoalarm.eu je informovať tak aby na prvý pohľad bolo vidieť, kde v Európe sa môže nebezpečné počasie vyskytnúť so zameraním na: silný dážď s možnosťou záplav, silné búrky, vietor sily víchrice, vlny horúčav, lesné požiare, hmla, silné sneženie, záveje alebo extrémna zima, lavíny alebo nepriaznivý pobrežný príboj.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je určená ako všeobecná voľne prístupná informácia pre obyvateľova a cestujúcich.
Za touto informačnou službou stojí EUMETNET, Sieť európskych meteorologických služieb s podporou WMO – Svetová meteorologická organizácia.

To, že Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMU) poskytuje tieto informácie občanom Slovenska aj priamo je vynikajúce a pochvaly hodné, ale nie vo všetkých štátoch poskytujú národné organizácie takéto informácie vo všetkých jazykoch EU, verejne a bezplatne a nie su na jem mieste, preto má www.meteoalarm.eu svoje opodstatnenie.

V roku 2009 som kritizoval www.meteoalarm.eu, že neinformuje o nebezpečenstve povodne na Slovenku, hoci www.shmu.sk tak robí a povodne reálne boli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obe inštitúcie zareagovali nasledujúce články na blogu:
Podľa MeteoAlarmu je Slovensko bez hroziacich záplav
Je MeteoAlarm európsky tunel alebo je to inak

Reakcia dotknutých inštitúcií bola nasledovaná:
SHMU veľmi rýchlo rozdelilo varovanie z jedného menu na dve. Odvtedy zvlášť informuje o meteorologických a zvlášť o hydrologických výstrahách. Hydrologické výstrahy sú chápané voči MeteoAlarmu ako varovania navyše. Tak je to aj dens.

Obrázok blogu


Obr. 1. SHMU informuje separátne o metrologických a hydrologických výstrahách.

Reakcia EUMETNET trvala dlhšie. Ku kategóriám: 1-Vietor, 2-Sneh/Ľad, 3-Búrky, 4-Hmla, 5-Extrémne vysoké teploty, 6-Extrémne nízke teploty, 7-Pobrežné javy, 8-Lesné požiare, 9-Lavíny, 10-Dážď, pridal tri kategórie 11-Povodeň (spravidla takú čo prináša rieka), 12- Povodeň z dažďa (spravidla takú, ktorú spôsobuje intenzívny lokálny dážď) a X-Nebude varovaný, čo je špeciálna kategória, ktorá informuje o tom, že daná krajina hlásenie o konkrétnom nebezpečenstve nezasiela, aby nevznikol falošný pocit bezpečia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Obr. 2. Zoznam symbolov na mape MeteoAlarm. Ako vidno pre Flood a Rain-Flood nie je zatiaľ ani slovenský preklad. [1]

Dnešná realita:
Aktuálna realita je iná ako by ste očakávali. Povodne máme, SHMU na svojich stránka informuje o nebezpečenstve povodní, ale EUMETNET na MeteoAlarme nie.

Obrázok blogu


Obr. 3. SHMU - výstrahy, hydrologická časť

Obrázok blogu


Obr. 4. MeteoAlarm - Výstrahy pre Slovensko, spoločné

Obrázok blogu


Obr. 5. MeteoAlarm - Detail výstrah pre Slovensko

Z uvedeného detailu je zrejme, že buď Slovensko neinformuje, alebo MeteoAlarm neprijíma informácie zo Slovenska o pobrežných javoch, lesných požiaroch, povodniach a povodniach z dažde. To, že Slovensko neinformuje o pobrežných javoch je pochopiteľné, keďže nemáme more, i keď niektoré vodné plochy (Zemplínska Šírava ap.) bývajú pri extrémnom veternom počasí značne rizikové a varovanie by bolo vhod, ale povodne aj lesné požiare máme a na môj vkus až veľmi často.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak si myslíte, že informovanie o povodniach na MeteoAlarme ešte stále nefunguje, tak ste na omyle, napríklad susedná Česká republika informuje aj prostredníctvom MeteoAlarmu, že je tam povodeň a takmer na celom území.

Obrázok blogu


Obr. 6. MeteoAlarm - Výstrahy pre CZ.

Obrázok blogu


Obr. 7. MeteoAlarm - Výstrahy CZ, detail. Česká republika informuje o povodniach a aj lesných požiaroch a neinformuje o niektorých iných nebezpečenstvách.

Keď pozeráte správy v hocktorom médiu tak viete, že problém s povodňou nemá len Slovensko a Česká republika, ale aj Nemecko a Rakúsko. Napríklad v Passau, kde sa vlieva Dunaj do rieky Inn [2] aj keď nie podľa názvu riek, ale podľa objemu vody, je povodňová situácia tak zlá, akú dosial toto mesto nezažilo. Ale www.meteoalarm.eu sa tvári ako by sa nič nedialo. Takže spolupráca národných organizácii a MeteoAlarmu škrípe s viacerými štátmi a nielen so Slovenskom.

Obrázok blogu


Obr. 8. Passau je pod vodou miestami až po prvé poschodie www.passau.de .

Obrázok blogu


Obr. 9. Dnešný pohľad na Európu a Slovensko aj Nemecko je takmer cele zelené

Obrázok blogu


Obr. 10. Nielen na Slovensku ale ani v Nemecku a Rakúsku nie sú informácie o povodniach, pritom viaceré mestá vyzývajú aby k nim ľudia necestovali.

Záver:
SHMU aj EUMETNET pracujú veľmi dobre a reagujú aj na pripomienky od občanov, ale hodilo by sa trošku zlepšiť vzájomnú spoluprácu a spoluprácu s národnými organizáciami vo všeobecnosti. Odporúčam do budúcna pridať aj ďalšie symboly nebezpečenstiev, na ktoré by mala byť Európa pripravená, sú to veci, ktorých nežiaduce účinky sú spojené s počasím, ktoré sa v minulosti už vyskytli a reálne je možné a vhodné obyvateľov a cestovateľov varovať:

  • výbuch sopky - priame nebezpečie z výbuchu, napríklad Vezuv,

  • mrak prachu, popola atd. vo veľkých výškach - nebezpečie pre lietadla, napríklad sopka Grímsvötn,

  • miestny spád prachu, popola atd. - nebezpečie zasypania a dýchacích problémov, napríklad spád zo sopky Popocatepetl

  • radiácia v ovzduší - rádioaktívny mrak po nehode na jadrovom zariadení, napríklad Černobyľ

  • chemické nebezpečie z ovzdušia - mrak po technologickej nehode s unikom chemikálií, napríklad Bhópál

  • biologické nebezpečie z ovzdušia - mrak po úniku či už z biologických zbraní, technologickej nehody alebo invázia kobyliek, napríklad Madagaskar

  • pád vesmírnych objektov - prírodné alebo aj vyrobené človekom, napríklad Skylab alebo Čeľabinsk

Jozef Drahovský

Jozef Drahovský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 235
  •  | 
  • Páči sa:  1 053x

Venujem sa analýzam v doprave a vývoju v oblasti informačných technológií. Zoznam autorových rubrík:  DopravaRôzneZoznam článkov

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu