Vodičov pokutujeme aj za drobnosti, ale ostatných nie

Autor: Jozef Drahovský | 6.8.2013 o 8:14 | (upravené 6.8.2013 o 8:22) Karma článku: 15,26 | Prečítané:  8559x

Ukážka zmätočného prenosného dopravného značenie v Bratislave, v súvislosti s údržbou povrchu komunikácie zmiatla viacerých, nie domácich vodičov. Niekedy je zaujímavá pozorovať ako na takéto dopravné značenie reagujú cudzí, neznalí vodiči a váhajú, či ho dodržať alebo ignorovať a kedy prejdú z jedného štádia do druhého.


Obr. 1. Križovatka tvaru T i keď je pod 90 stupňovým uhlom. Vpravo je cesta von z danej oblasti, vľavo do vnútra zástavby. Okrem značky daj prednosť v jazde vodič vidí aj prenosnú dopravnú značku - prikázaný smer jazdy vľavo.
 


Obr. 2. Väčšie zväčšenie predchádzajúcej fotografie. Bežná reakcia vodičov je zastavenie a zvažovanie čo ďalej. Domáci vedia, ale nedomáci odbočia vľavo a dajú si jazdu okolo rodinných domov alebo kúsok za križovatkou sa otočia a idú naspať.


Obr. 3. Z druhej vetvy križovatky je už na prvý pohľad zrejmé, že ide o zmätočné dopravné značenie ktoré treba ignorovať.


Obr. 4. Nejaká dodávateľská organizácia, vymieňa kanalizačné poklopy. Podľa výrezu asfaltu a nivelácie poklopu si dáva na výmene vzorovo záležať ale to sa nedá povedať o dopravnom značení, ktoré sama inštaluje.


Obr. 5. Pohľad z druhej strany dopravnej značky prezrádza viac. Základňa v poriadku, stĺpik tiež, ale samotné uchytenie značky na jednej skrutke vyvoláva úsmev.


Obr. 6. Detail prezrádza ešte o niečo viac. Samotná dopravná značka má viacero otvorov aby sa dala operatívne otočiť tak ako treba. Jednoduchým úkonom a to odskrutkovaním a priskrutkovaním v inom otvore môže z nej byť značka C1-prikázaný smer jazdy priamo, C2-prikázaný smer vpravo, C3-prikázaný smer jazdy vľavo, C6a-Prikázaný smer jazdy obchádzania vpravo, C6b-Prikázaný smer jazdy obchádzania vľavo.

Preto je nepochopiteľné prečo pri inštalácii dopravného značenie nainštalovali značku C3-prikázaný smer jazdy vľavo a nie C6b-Prikázaný smer jazdy obchádzania vľavo, ktorá tam má byť. Že by lenivosť, alebo zase ten kto osádza dopravné značenie, nepoznal význam dopravných značiek?

 


Obr. 7. Kúsok ďalej je prenosná dopravná značka tak ako má byť.


Obr. 8. O ďalších niekoľko metrov zase zmätočné dopravné značenie prikazuje vodičom vbehnúť do brány rodinného domu.  Čiže z troch dopravných značiek dokázali správne osadiť len alebo až jednu.

 

Záver:
Máme nerovnaký meter pre vynucovanie si dodržiavania jazdy podľa dopravného značenia a vynucovania si dodržiavania predpisov pri inštalácii dopravného značenia. Kým vodič dostane pokutu i za ten najmenší priestupok pri nedodržaní dopravného značenia, tak ten kto inštaluje dopravné značenie nedostane pokutu nikdy a môže vytvoriť nie zmätočné dopravné značenie na zasmiatie, ale aj život ohrozujúce kombinácie, ako sa pred niekoľkými rokmi podarilo v križovatke Miletičova - Trenčianska, kde dali značky hlavná cesta zo všetkých strán.

Zrejeme je na čase rozšíriť právomoci dopravnej polície tak, aby mohla kontrolovať a aj pokutovať zodpovedných za osadzovanie dopravného značenia a nielen vodičov. Momentálny postup, kedy polícia nahlasuje zmätočné, dopravné značenie príslušnému cestnému správnemu organu a až ten môže konať, pokladám za neoperatívne, nakoľko cestné správne organy nevykonávajú intenzívnu kontrolu na cestách tak, ako ju vykonáva dopravná polícia. Navyše zmätočného a aj život ohrozujúceho dopravného značenia máme na slovenských cestách veľa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?