Sčítavanie rýchlostí pri čelných zrážkach na diaľniciach?

Autor: Jozef Drahovský | 7.2.2014 o 11:11 | (upravené 7.2.2014 o 11:42) Karma článku: 15,10 | Prečítané:  9621x

Sčítať rýchlosti pri čelných zrážkach má význam len pre posudzovanie doby na reakčný čas vodičov vozidiel idúcich oproti sebe, ktorý sa neuveriteľne skracuje, ale určite nesčítavať rýchlosti pre posúdenie deštrukčných následkov na vozidlách.

Výpočtom aj experimentálne bolo dokázané, že ak dve auta rovnakej hmotnosti a tuhosti, idúce oproti sebe, každé 50 km/hod sa čelne zrazia, tak deštrukčné následky u oboch sú také, ako keby každé vozidlo narazilo do pevnej prekážky (napr betónova stena) samostatne, pri rýchlosti 50 km/hod. Reakčný čas sa skráti ako keby išiel každý z vodičov rýchlosťou 100 km/hod.

Oveľa horšia situácia je na diaľniciach ak niekto jazdí v protismere. Tam pri zrážke obvykle býva rýchlosť jedného vozidla okolo 50 km/hod a druhého 130 km/hod. Potom rozloženie deštrukčných následkov vyzerá tak ako keby každé vozidlo narazilo do pevnej prekážky rýchlosťou 90 km/hod a to už nepomôžu ani zádržné systémy. Reakčný čas oboch vodičov sa skráti ako keby každý išiel rýchlosťou 180 km/hod.

Ak je nerovnosť hmotnosti vozidiel, tak je to ešte horšie. Napríklad vaše vozidlo s hmotnosťou 1,5 tony ide v protismere rýchlosťou 50 km/hod a v riadnom smere 3,5 tonové vozidlo pri rýchlosti 130 km/hod, napríklad Hummer. Tak deštrukčné následky sú ako keby vaše vozidlo idúce 50 km/hod narazilo do pevnej prekážky pri rýchlosti 126 km/hod a Hummer 54 km/hod. Preto ak sa dostanete do protismeru na diaľnici nepokračovať v jazde, zapnúť výstražné svetlá, isť za zvodidlo a zavolať na núdzové číslo Národnej diaľničnej spoločnosti 0800 100 007!

Ak si myslíte že je sa lepšie zraziť s 30 tonovým kamiónom lebo ide len 90 km/hod, tak myslíte zle. Vtedy vaše 1,5 tonové vozidlo idúce 50 km/hod dostane zásah, ako keby narazilo do pevnej prekážky pri rýchlosti 133 km/hod. Čo znamená, že vás bude pekný kusisko cesty tlačiť pred sebou a zomelie vás na šrot. Preto ak sa dostanete do protismeru na diaľnici nepokračovať v jazde, zapnúť výstražné svetlá, isť za zvodidlo a zavolať na núdzové číslo Národnej diaľničnej spoločnosti 0800 100 007!

 

Pre samovrahov, ktorí zámerne idú v protismere diaľnice 130 km/hod s autom o hmotnosti 1,5 tony, je zrejme, že reakčný čas voči kamiónu sa skráti ako keby každý z vodičov išiel rýchlosťou 220 km/hod a voči osobným autám ako pri rýchlosti 260 km/hod, čo znamená, že keď vozidlo zbadáte, tak čas na reakciu už niet.

Deštrukčné následky voči Hummeru sú ako náraz do pevnej prekážky pri rýchlosti 154 km/hod a voči 30 tonovému kamiónu ako náraz do pevnej prekážky pri rýchlosti 209 km/hod.

Záver:
Pri jazde v protismere na diaľnici alebo rýchlostnej ceste, takmer isto zabijete aj nevinných ľudí vo vozidle s ktorým sa zrazíte a to nehovoriac o možnej následnej hromadnej nehode, preto odporúčam nájsť si na odchod z toho sveta inú metódu, pri ktorej odídete len sám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?