SEPA inkaso, ďalší prešľap bankového sektora a EU

Autor: Jozef Drahovský | 28.3.2014 o 11:36 | (upravené 29.3.2014 o 21:54) Karma článku: 13,94 | Prečítané:  13083x

Do konca minulého roka fungovalo inkaso v bankách na Slovensku bez problémov. Stačilo keď sa inkasujúci a inkasovaný dohodli a svojej banke to oznámili. Inkasovaný oznámil banke do akej výšky môže inkasujúci si sám strhávať z účtu. Inkasujúci dával príkazy na inkaso alebo automaticky sa opakujúce príkazy na inkaso čo bol trvalý príkaz na inkaso.

Spôsob platenia inkasom využívali veľké spoločnosti ako Slovenská pošta, dodávatelia energií, ale aj malí podnikatelia, často krát ako fyzické osoby alebo prenajímatelia nehnuteľnosti ako nepodnikatelia a podobne. Poznám fitnescentrá, kde sa inkasom strhávalo členské, poznám bytové domy, kde sa inkasom strhávala záloha na správu domu a ďalšie prípady kde inkasujúci strhával pohyblivú čiastku v závislosti od dohody a inkasovaný sa nemusel starať o každomesačnú úhradu inej sumy.

Táto pohoda skončila v januári 2014 zavedením SEPA inkasa od februára 2014. Už nestačí aby sa dohodol inkasujúci s inkasovaným, už do toho zasahuje národná banka, ktorá musí prideliť jedinečné identifikačné číslo, aby inkasujúci mohol inkasovať. Lenže ani pridelenie CID nie je záruka toho, aby inkaso fungovalo tak ako doteraz.

Takmer všetky banky zrušili v internetbankingu možnosť zadávania príkazu na inkaso a aj možnosť zadávania trvalého/opakujúceho príkazu na inkaso. Niekde zostal len súhlas s inkasom, niekde ani to.

Komunikoval som so všetkými bankami na Slovensku, ktoré vedú bežné účty pre fyzické osoby.

Od zavedenia SEPA platieb len dve banky ponúkajú službu prikazu na inkaso aj pre fyzické osoby. Sú to Sberbank a UniCredit Bank. Zámerne píšem, že ponúkajú a nie poskytujú. V Sberbank som požiadal o vybavenie CID ešte začiatkom februára. Napriek viacerým osobným urgenciám stále nič. Údajne problém je nie v prideleniu CID Národnou bankou Slovenska, ale v tom, že ešte nepadlo rozhodnutie, či banka bude túto službu poskytovať fyzickým osobám.

V UniCredit Bank mi službu prikazu na inkaso zatiaľ telefonicky prisľúbili. Rokovanie pri otváraní účtu bude až budúci týždeň. Dúfam, že nedopadne tak ako v ostatných bankách, kde príkaz na inkaso ponúkli ale potom zistili, že je len pre korporátnu klientelu a nie fyzickú osobu. Odporučili mi aby som splnil podmienky korporátneho klienta, čo je obrat v rádoch miliónov, alebo aspoň adekvátny poplatok v stovkách Euro, čo pre bežnú fyzickú osobu alebo aj malého podnikateľa je nereálne.

Výsledkom tohto zistenia je, že postupne v EU sa likvidujú možnosti pre drobných podnikateľov a fyzické osoby. Všetko sa robí tak aby prežili len mocní a veľkí. Na upokojenie obyvateľstva sa používajú klamstvá, o ktorých sa vie, ale predpokladá sa, že ich nikto nebude overovať.

Nie, že by nebola pravda, že Národná Banka Slovenska pridelí CID. Pridelí ho, ale fyzická osoba už reálne nemá k dispozícii banku, ktorá by takúto službu pre fyzické osoby poskytovala.

 

Malá, ale aktuálna pripomienka o takmer podvodoch na záver:
Ak ste si podávali sami daňové priznanie a niekomu ste darovali 2% z dane a dali ste príkaz na úhradu hoci v predstihu aj týždňa, ale s dátumom úhrady 31.3.2014 tak, pri väčšine bánk máte smolu, nie vy ale príjemca dvoch percent.

Takmer každá banka vám odpíše čiastku k termínu splatnosti, čiže už k 00:00:00 31.3.2014, ale pošle ho do cieľovej banky až v priebehu 1.4.2013! Otestoval som viaceré banky, tak že dátum splatnosti som dal až o 3 dni. Zatiaľ som zistil, že len mBankTatrabanka doručuje zadefinovanú čiastku do cieľovej banky v deň splatnosti.

Ostatné banky, ktoré som testoval a bolo ich dosť, využívajú (zneužívajú) rozhodnutie NBS, že na operáciu majú 2 dni. Medzi nimi sa nájdu aj také, čo dva dni vysvetľujú ako 12 hodín prvého dňa, 24 hodín druhého dňa a 12 hodín tretieho dňa, takže pripísanie na účet je až na tretí deň. Preto podmienka pre 2%, mať zaplatenú daň na účte štátu do 24:00:00 31.03.2014 nebude splnená.

 

Linky o SEPA:
The European Payments Council (EPC)
ECB - Single Euro Payments Area
European Commission - Single Euro Payments Area
NBS - Identifikátor príjemcu
NBS - informacie o SEPA
NBS - migračny plán SEPA
NBS - Základné informácie o SEPA
Jozef Drahovský - SEPA inkaso – nie je všetko zlato čo sa blyští

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?