Jazda v protismere kruhového objazdu

Autor: Jozef Drahovský | 6.10.2014 o 8:18 | Karma článku: 10,67 | Prečítané:  10916x

Občas sa v doprave dejú veci zdanlivo nemožné, ale keď človek pozná súvislosti, tak to považuje za samozrejmosť i keď pre nezainteresovaného to zostáva naďalej nemožné. Práve neznalosť alebo podcenenie toho čo sa môže stať, je veľkým problémom v doprave. Najčastejšie je to premení z neznalosti, ktoré zákony majú vyššiu prioritu, či fyzikálne a alebo tie zo zbierky zákonov.

Chodci pomerne často ignorujú fyzikálne zákony  keď si myslia, že každé prichádzajúce vozidlo, pred ktoré na vozovku skočia, že dokáže zastaviť.  Vodič za chodcami výrazne nezaostávajú a najčastejšie ignorujú zmenu koeficientu trenia na vozovke, najmä keď začne pršať po dlhšom období sucha. Ďalšou kapitolou je ignorovanie odstredivej sily v zákrutách.  Podľa toho aký je koeficient trenia medzi pneumatikami a vozovkou a ako vysoko má vozidlo ťažisko a aká je rýchlosť vozidla, stávajú sa dve veci, buď vozidlo vyletí zo zákruty alebo v zákrute zostane, ale prevráti sa.

Práve tento druhý scenár sa odohral nie až tak dávno na kruhovom objazde v DNV pri Hornbachu. Následkom bolo to, že vodiči autobusov aj s cestujúcimi za asistencie dopravnej polície, jazdili cez kruhový objazd v protismere. Pridávam 8 fotografií v poradí, aby bolo zrejme, že dopravná polícia najprv uzatvorila protismer až potom povolila autobusu bezpečný prejazd v protismere kruhového objazdu.

 

Domiešavač zrejme vošiel do kruhovej križovatky pomalšie ako dovoľuje  maximálna povolená rýchlosť, zrejme vošiel takou rýchlosťou ako bežne tadiaľ jazdí, ale teraz vodič pozabudol na to, že je plne naložený a vplyvom naloženej betónovej zmesi sa posunulo ťažisko vyššie. Na základe fyzikálnych zákonov sa stalo to, čo na základe tých druhých zákonov sa stať nemalo a domiešavač sa prevrátil na bok.

Obr. 9. Pre niekoho domiešavač, pre niekoho miešačka, pre iného ešte použitelný vrak.

 

Obr. 10. Vozidlá na prečerpanie a odvezenie betónu.

Postaviť plný domiešavač naspať na kolesá je veľmi problematické až nemožné, preto musel dôjsť druhý domiešavať a ďalšie vozidlo, ktoré dokázalo aspoň časť betónu prečerpať.

Záver:
U zákonov zo Zbierky zákonov sú prípustné aj výnimky, ale u fyzikálnych zákonov výnimiek niet.  Preto treba predvídať a počítať s každým možným aj nemožným scenárom. Práve schopnosť predvídať a  včas korigovať svoje rozhodnutia, dáva človek nádej na prežite a nielen v doprave. Jazdiť v protismere kruhového objazdu je síce možné, ale len za asistencie dopravnej polície, ktorá na mieste môže udeliť výnimku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?