Rýchla dopravná informácia šetrí financie aj životy

Autor: Jozef Drahovský | 28.6.2014 o 12:40 | Karma článku: 10,49 | Prečítané:  3568x

Keď som dnes 28.6.2014 išiel po Botanickej ulici do Karlovej Vsi, tak navigácia Waze spustila hlasové varovanie typu: pozor nebezpečie na ceste.  Pozerám pred seba a žiadnu prekážku nevidím, odhadol som to na pokazené, ale už odtiahnuté auto, alebo niečo iné, čo nevidno. To druhé bolo správne.

Za zákrutou, tesne pred križovatkou bol do pravého jazdného pruhu otočený stavbársky plot. Možno vietor, možno zámerne.

Takmer vždy mám v aute zapnutú kameru, ale teraz som ju zapnutú nemal. Preto som si spravil ešte jeden okruh, ale len cez najbližšou ulicu,  aby ste videli pred čím som dostal varovanie a že bolo opodstatnené.  Zvukové varovania v zázname nie sú, tie boli pri prvej jazde a začali už  v 400 metrovom predstihu pred prekážkou.

 

Obr. 1. Zobrazenie nebezpečia na ceste v navigácii Waze

 

Obr. 2. Záznam z kamery
 

Obr. 3. Plot otočený do jazdného pruhu

Keď  idete už druhý krát, tak ako ja so zapnutou kamerou a stredný pruh je voľný, dokážete  sa prekážke elegantne vyhnúť. Úplne iné je to vtedy, keď všetky jazdné pruhy sú plné a idú obvyklou rýchlosťou a vy musíte núdzovo brzdiť. Až vtedy dokážete oceniť dopravnú informáciu, ktorú ste dostali včas a s presným určením miesta.

Záver:
Najlepšie navigačné a varovné systémy sú tie, ktoré pracujú on-line, kde od nahlásenia informácie vodičom, do zobrazenie prekážky ostatným vodičom, ktorí majú trasu k prekážke, neuplynie  viac ako niekoľko sekúnd.  Takže TMC/RDS, ktoré na Slovensku ešte stále nevysiela dopravné dáta, je už zastarané a technologicky prekonané.  Je otázne aké investície do jeho sfunkčnenia sú primerané a či vôbec majú význam.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Zatmenie Slnka z paluby lietadla, pozrite si najkrajšie zábery

Milióny Američanov sledovali zatmenie Slnka.


Už ste čítali?