Na Slovakia Ringu odignorovali bezpečnosť návštevníkov

Autor: Jozef Drahovský | 7.7.2014 o 0:01 | (upravené 8.7.2014 o 11:24) Karma článku: 11,52 | Prečítané:  17196x

Na Slovakia Ring chodím pomerne často. Nielen na samotný okruh, ale aj do Centra bezpečnej jazdy. Niekedy som tam ako návštevník, niekedy ako jazdec a občas aj prednášam.  Doteraz bola bezpečnosť všetkých zainteresovaných zo všetkých možných pohľadov  vždy na prvom mieste.  Preto som dával Slovakia Ring ako vzor pre bezpečnosť ako takú aj pri rizikovom športe a aj jeden zo vzorov pri výchove vodičov.

Teraz som zostal zarazený z organizačného zlyhania a z toho, že odignorovali niektoré stránky bezpečnosti návštevníkov na Acceleration Events, čo je medzinárodný pretekársky a hudobný festival  v Orechovej Potôni 4-6. júla 2014.

Obr. 1. Základná informácia bola na www.slovakiaring.sk ďalšie informácie boli na www.acceleration-slovakia.sk

To, že organizátora zaskočila piatková účasť na hudobnej časti  a vznikol dopravný kolaps,  je klasická chyba v podcenení dopravy veľkého počtu návštevníkov, najmä ak sa akcia organizuje prvý krát.  Zrejme im nikto neprezradil, že všetky lístky na piatok boli vypredané v predpredaji a treba očakávať veľkú návštevnosť.  Jedinú pochvalu za dopravu, ktorá sa ku mne dostala, bola na prácu dopravnej polície a na navigačný systém Waze.

To, že veľa  ľudí nevidelo na pódium a projekčné obrazovky zobrazovali všetko iné, len nie to, čo sa dialo na pódiu a niektorým vo výhľade vadil príliš veľký stánok zvukárov, je vecou organizátora a jeho technického zabezpečenia. Podľa vstupného lístka na akciu,  organizátorom bol International Sport Racing Association B.V. z Holandska.

Ani prvý ani druhý problém nebol bezpečnostný, ktorý by ohrozil zdravie alebo majetok návštevníkov. Bezpečnostné problémy boli dva.

Prvý bezpečnostný problém bol ten, že v letnom počasí na otvorenej ploche, brala ochranka návštevníkom pitnú vodu. Brali aj pollitrové minerálky z dámskych kabeliek, pritom v areáli nebol zabezpečený prístup k pitnej vode.

Keď niekto chcel piť, tak si musel vystáť polhodiný rad polhodinovú radu (niektorí diskutujúci tvrdia, že aj viac ako hodinu) k stánku s nápojmi.  Až tam sa dozvedel, že v hotovostou ani platobnou kartou sa tam platiť nedá, že sa dá platiť len dobíjacou kartou organizátora a názvom Accelerationcard.

Potom sa musel postaviť do hodinoveho radu hodinovej rady (niektorí diskutujúci tvrdia, že tuna to bolo oveľa rýchlejšie) na dobíjaciu kartu organizátora s názvom Accelerationcard, ktorú bol problém dobiť z platobnej karty, dalo sa len v hotovosti  5,10,20,50 €.  Pritom za 5€ vám vyšlo tak na dve minerálky.

Obr. 2.  RFID Karta Accelerationcard ako jediný platobný nástroj celej akcie.

Keď návštevník už mal uvedenú kartu, tak sa mohol znova vystáť rad k stánku s nápojmi, ak medzitým mu z dehydratácie neprišlo zle.

Nemám presné čísla, koľkým ľudom došlo zle z nedostatku tekutín, ale na tento problém ma upozornili viacerí.

Ďalej ma upozornili ta to, že o uvedenom spôsobe platenia neboli informácie ani na vstupenke, ani na informačných tabuliach, navyše, že nedostali žiaden daňový doklad, ani pri kúpe karty, ani pri
pri nákupe občerstvenia z karty. Boli prekvapení, že Finančná správa naháňa  každého podnikateľa v SR  i toho najmenšieho živnostníka, aby mal registračnú pokladu, inak mu hrozí likvidačná pokuta a tu je obrovská akcia, kde nedávajú žiaden učtovný doklad.

Chodím na rôzne akcie, či už motoristické alebo hudobné, ideálne spolu. Naposledy som bol akcii CaratTunningParty, ktorá bola na letisku v Piešťanoch. Tam mi organizátor pri vstupe nezobral minerálku a v každom stánku, pri kúpe nápoja, jedla alebo suvenírov, som vždy dostal aj bloček z registračnej pokladne.  Navyše organizátor sám zabezpečil cisternu s pitnou vodou. Takže som zvedavý čo povie Finančná správa, na základe čoho dostal usporiadateľ uvedenej akcie výnimku, aby nemusel vystavovať daňové doklady.

Druhý bezpečnostný problém vzniká teraz, keď návštevníci chcú nevyčerpané peniaze späť. Každý kto predplatenú kartu neminul  môže  požiadať o vrátenie nevyčerpaných finančných prostriedkov, ale  len po dobu 4 dni a to len prostredníctvom internetovej stránky http://acceleration.cocoint.biz/register-your-card/.

Na vrátenie nevyčerpaných finančných prostriedkov požaduje stránka citlivé osobné údaje a nie je zabezpečená šifrovacím protokolom z čoho pramení možnosť odchytenia týchto údajov inou stranou. Navyše stránka neobsahuje ani obvyklé prehlásenia, že takto získané údaje nebudú sprístupnené tretej strane.
 

Obr. 3. Toto je jediný, časovo obmedzený a rizikový spôsob ako dostať nespotrebované peniaze späť.

Keby takýmto spôsobom zbieral osobné údaje nejaký podnikateľ na Slovensku, tak proti nemu zakročí Úrad o ochranu osobných údajov SR  a správne konanie  pravdepodobne skončí s nemalou pokutou.

Záver:
Z celej akcie mám rozporuplné pocity. Na jednaj strane zaujímavé preteky a zaujímavá hudobná produkcia, na druhej strane organizačné nezvládnutie a pochybné obchodné praktiky na úkor fyzickej a počítačovej bezpečnosti návštevníkov.

Iné zdroje:
SME - V Orechovej Potôni zaznel pop, ktorý spôsobil kolaps
Hudba.sk - Hasselhoff v Orechovej Potôni
Facebook - Acceleration Events - Acceleration Slovakia

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?