Nedeľa bez práce – čo upravuje predložený návrh

Autor: Jozef Drahovský | 8.7.2014 o 15:12 | (upravené 8.7.2014 o 19:38) Karma článku: 7,15 | Prečítané:  1710x

Pri predchádzajúcich snahách o zákaz predaja tovaru v nedeľu, som napísal článok, v ktorom som kritizoval, že stále nepovedali čo vlastne chcú zakázať, či chcú zakázať nariadiť prácu zamestnancom, či chcú zakázať v nedeľu pracovať aj SZČO a konateľom, ktorý nie sú zamestnanci, či chcú zakázať prácu ako takú, alebo chcú zakázať  predaj tovaru a služieb a akých a akým spôsobom.  Či sa to dotkne aj automatov a robotov, či sa to dotkne aj internetových obchodov, donáškových služieb a podobne.

Teraz je v Národnej rade konkrétny návrh. Ide o 58 bod rokovania a parlamentnú tlač 1054.

Doterajší text zákona:
Dni pracovného pokoja § 94
(1) Dni pracovného pokoja sú dni, na ktoré pripadá nepretržitý odpočinok zamestnanca v týždni, a sviatky.
(2) Prácu v dňoch pracovného pokoja možno nariadiť len výnimočne, a to po prerokovaní so zástupcami zamestnancov.
(3) V deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni možno zamestnancovi nariadiť len tieto nevyhnutné práce, ktoré sa nemôžu vykonať v pracovných dňoch:
a) naliehavé opravárske práce,
b) nakladacie a vykladacie práce,
c) inventúrne a uzávierkové práce,
d) práce vykonávané v nepretržitej prevádzke za zamestnanca, ktorý sa nedostavil na zmenu,
e) práce na odvrátenie nebezpečenstva ohrozujúceho život, zdravie alebo pri mimoriadnych udalostiach,
f) práce nevyhnutné so zreteľom na uspokojovanie životných, zdravotných a kultúrnych potrieb obyvateľstva,
g) kŕmenie a ošetrovanie hospodárskych zvierat,
h) naliehavé práce v poľnohospodárstve v rastlinnej výrobe pri zakladaní, ošetrovaní a zbere pestovaných plodín a pri spracovaní potravinárskych surovín.
(4) Vo sviatok možno zamestnancovi nariadiť len práce, ktoré možno nariadiť v dňoch nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni, práce v nepretržitej prevádzke a práce potrebné pri strážení objektov zamestnávateľa.
(5) V dňoch 1. januára, vo Veľkonočnú nedeľu, 24. decembra po 12.00 hodine a 25. decembra nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác (ďalej len "maloobchodný predaj") s výnimkou maloobchodného predaja podľa prílohy č. 1a; ustanovenia odseku 3 písm. f) a odseku 4 sa v týchto prípadoch nepoužijú.

Príloha č. 1a k zákonu č. 311/2001 Z. z.
MALOOBCHODNÝ PREDAJ, PRI KTOROM MOŽNO ZAMESTNANCOVI NARIADIŤ ALEBO S NÍM DOHODNÚŤ PRÁCU V DŇOCH USTANOVENÝCH ZÁKONOM
1. maloobchodný predaj na čerpacích staniciach s palivami a mazivami,
2. maloobchodný predaj a výdaj liekov v lekárňach,
3. maloobchodný predaj na letiskách, v prístavoch, v ostatných zariadeniach verejnej hromadnej dopravy a v nemocniciach,
4. predaj cestovných lístkov,
5. predaj suvenírov.

Predkladateľ:
Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Júliusa BROCKU a Alojza PŘIDALA na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (tlač 1054) - prvé čítanie.

Text návrhu:
v § 94 nahradiť odsek 5 textom nasledovného znenia:
„Vo sviatok, vrátane nedieľ nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác (ďalej len „maloobchodný predaj“) s výnimkou maloobchodného predaja podľa prílohy č. 1a;  ustanovenia odseku 3 písm. f)  a odseku 4 sa v týchto prípadoch nepoužijú“.

Z doterajšieho textu a navrhovanej zmeny vyplýva, že v nedeľu a všetkých štátnych sviatkoch, ani do 12:00 hod aj keď pripadnú na sobotu, nebude smieť zamestnávateľ nariadiť prácu zamestnancom a ani zamestnávateľ nebude smieť akceptovať návrh zamestnanca ani keď bude chcieť zo svojej vôle pracovať on sám.

Ďalej z toho vyplýva, že obmedzenie sa nevzťahuje na prácu, kde pracovník nie je zamestnancom, napríklad SZČO a konatelia PO, ktorým nikto prácu nenariaďuje.

Ďalej z toho vyplýva, že nie je zakázaný nedeľný predaj a v maloobchode môžu pracovať okrem ne-zamestnancov ako SZČO a konateľov PO aj automaty, roboty a môžu fungovať aj internetové obchody.

 

Záver:
Ak uvedený návrh bude prijatý v aktuálnom znení, potom:
1, Niektorí zamestnanci sa potešia, že im zamestnávateľ nebude môcť nariadiť prácu v nedeľu.

2, Niektorí zamestnanci budú nadávať, že si v nedeľu, keď sú najvyššie príplatky nebudú smieť zarobiť a to ani vtedy keď budú sami chcieť. Najviac sa to dotkne študentov, ktorí najčastejšie pracujú práve v nedeľu, aby mali z čoho zaplatiť bývanie a školu.

3, Stúpne cena SZČO a konateľov PO, lebo na nich sa zákaz nevzťahuje a budú môcť mať otvorené svoje obchody alebo poskytovať svoje služby v iných obchodoch.

4, Obchody, kde si zákazník sám nakúpi v samoobsluhe a sám zaplatí v samoobslužnej pokladni, tiež nie sú zákazom dotknuté.

5, Z perspektívneho hľadiska zákaz poteší vývojárov a výrobcov robotov pre maloobchodný predaj. Niekomu sa môže zdať, že obsluhujúci robot v maloobchodnej predajni je nekonečne vzdialená utópia, ale nie je to utópia a nie je až tak vzdialená.

Doplnené 19:38 8.7.2014
Ako čítam diskusiu, zatiaľ si nikto neuvedomil, že návrh nezakazuje len prácu v nedeľu, ale aj vo všetky štátne sviatky po cely deň. Takže, žiadne dopoludňajšie  nákupy na Vianoce alebo na striebornú alebo zlatú nedeľu a podobne. Navyše ak hocktorý štátny sviatok pripadne na sobotu, tak obchody budú zatvorené v sobotu a v nedeľu. Ak štátny sviatok pripadne na pondelok, tak obchody budú zatvorené v nedeľu a pondelok. V sumáre vznikne viacero situácii keď budú obchody zablokované dva alebo tri dni v kuse.  Tak ďaleko sme nezašli ani za socializmu a tak ďaleko nezašlo ani Rakúsko.

Iné zdroje:
2014 SME - Nedeľa bez prace,  do Aliancie za nedeľu
2011 Jozef Drahovský - Zákaz nedeľného predaja alebo zákaz nedeľnej práce?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?