Nedeľa bez práce – čo upravuje predložený návrh

Autor: Jozef Drahovský | 8.7.2014 o 15:12 | (upravené 8.7.2014 o 19:38) Karma článku: 7,32 | Prečítané:  1730x

Pri predchádzajúcich snahách o zákaz predaja tovaru v nedeľu, som napísal článok, v ktorom som kritizoval, že stále nepovedali čo vlastne chcú zakázať, či chcú zakázať nariadiť prácu zamestnancom, či chcú zakázať v nedeľu pracovať aj SZČO a konateľom, ktorý nie sú zamestnanci, či chcú zakázať prácu ako takú, alebo chcú zakázať  predaj tovaru a služieb a akých a akým spôsobom.  Či sa to dotkne aj automatov a robotov, či sa to dotkne aj internetových obchodov, donáškových služieb a podobne.

Teraz je v Národnej rade konkrétny návrh. Ide o 58 bod rokovania a parlamentnú tlač 1054.

Doterajší text zákona:
Dni pracovného pokoja § 94
(1) Dni pracovného pokoja sú dni, na ktoré pripadá nepretržitý odpočinok zamestnanca v týždni, a sviatky.
(2) Prácu v dňoch pracovného pokoja možno nariadiť len výnimočne, a to po prerokovaní so zástupcami zamestnancov.
(3) V deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni možno zamestnancovi nariadiť len tieto nevyhnutné práce, ktoré sa nemôžu vykonať v pracovných dňoch:
a) naliehavé opravárske práce,
b) nakladacie a vykladacie práce,
c) inventúrne a uzávierkové práce,
d) práce vykonávané v nepretržitej prevádzke za zamestnanca, ktorý sa nedostavil na zmenu,
e) práce na odvrátenie nebezpečenstva ohrozujúceho život, zdravie alebo pri mimoriadnych udalostiach,
f) práce nevyhnutné so zreteľom na uspokojovanie životných, zdravotných a kultúrnych potrieb obyvateľstva,
g) kŕmenie a ošetrovanie hospodárskych zvierat,
h) naliehavé práce v poľnohospodárstve v rastlinnej výrobe pri zakladaní, ošetrovaní a zbere pestovaných plodín a pri spracovaní potravinárskych surovín.
(4) Vo sviatok možno zamestnancovi nariadiť len práce, ktoré možno nariadiť v dňoch nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni, práce v nepretržitej prevádzke a práce potrebné pri strážení objektov zamestnávateľa.
(5) V dňoch 1. januára, vo Veľkonočnú nedeľu, 24. decembra po 12.00 hodine a 25. decembra nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác (ďalej len "maloobchodný predaj") s výnimkou maloobchodného predaja podľa prílohy č. 1a; ustanovenia odseku 3 písm. f) a odseku 4 sa v týchto prípadoch nepoužijú.

Príloha č. 1a k zákonu č. 311/2001 Z. z.
MALOOBCHODNÝ PREDAJ, PRI KTOROM MOŽNO ZAMESTNANCOVI NARIADIŤ ALEBO S NÍM DOHODNÚŤ PRÁCU V DŇOCH USTANOVENÝCH ZÁKONOM
1. maloobchodný predaj na čerpacích staniciach s palivami a mazivami,
2. maloobchodný predaj a výdaj liekov v lekárňach,
3. maloobchodný predaj na letiskách, v prístavoch, v ostatných zariadeniach verejnej hromadnej dopravy a v nemocniciach,
4. predaj cestovných lístkov,
5. predaj suvenírov.

Predkladateľ:
Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Júliusa BROCKU a Alojza PŘIDALA na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (tlač 1054) - prvé čítanie.

Text návrhu:
v § 94 nahradiť odsek 5 textom nasledovného znenia:
„Vo sviatok, vrátane nedieľ nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác (ďalej len „maloobchodný predaj“) s výnimkou maloobchodného predaja podľa prílohy č. 1a;  ustanovenia odseku 3 písm. f)  a odseku 4 sa v týchto prípadoch nepoužijú“.

Z doterajšieho textu a navrhovanej zmeny vyplýva, že v nedeľu a všetkých štátnych sviatkoch, ani do 12:00 hod aj keď pripadnú na sobotu, nebude smieť zamestnávateľ nariadiť prácu zamestnancom a ani zamestnávateľ nebude smieť akceptovať návrh zamestnanca ani keď bude chcieť zo svojej vôle pracovať on sám.

Ďalej z toho vyplýva, že obmedzenie sa nevzťahuje na prácu, kde pracovník nie je zamestnancom, napríklad SZČO a konatelia PO, ktorým nikto prácu nenariaďuje.

Ďalej z toho vyplýva, že nie je zakázaný nedeľný predaj a v maloobchode môžu pracovať okrem ne-zamestnancov ako SZČO a konateľov PO aj automaty, roboty a môžu fungovať aj internetové obchody.

 

Záver:
Ak uvedený návrh bude prijatý v aktuálnom znení, potom:
1, Niektorí zamestnanci sa potešia, že im zamestnávateľ nebude môcť nariadiť prácu v nedeľu.

2, Niektorí zamestnanci budú nadávať, že si v nedeľu, keď sú najvyššie príplatky nebudú smieť zarobiť a to ani vtedy keď budú sami chcieť. Najviac sa to dotkne študentov, ktorí najčastejšie pracujú práve v nedeľu, aby mali z čoho zaplatiť bývanie a školu.

3, Stúpne cena SZČO a konateľov PO, lebo na nich sa zákaz nevzťahuje a budú môcť mať otvorené svoje obchody alebo poskytovať svoje služby v iných obchodoch.

4, Obchody, kde si zákazník sám nakúpi v samoobsluhe a sám zaplatí v samoobslužnej pokladni, tiež nie sú zákazom dotknuté.

5, Z perspektívneho hľadiska zákaz poteší vývojárov a výrobcov robotov pre maloobchodný predaj. Niekomu sa môže zdať, že obsluhujúci robot v maloobchodnej predajni je nekonečne vzdialená utópia, ale nie je to utópia a nie je až tak vzdialená.

Doplnené 19:38 8.7.2014
Ako čítam diskusiu, zatiaľ si nikto neuvedomil, že návrh nezakazuje len prácu v nedeľu, ale aj vo všetky štátne sviatky po cely deň. Takže, žiadne dopoludňajšie  nákupy na Vianoce alebo na striebornú alebo zlatú nedeľu a podobne. Navyše ak hocktorý štátny sviatok pripadne na sobotu, tak obchody budú zatvorené v sobotu a v nedeľu. Ak štátny sviatok pripadne na pondelok, tak obchody budú zatvorené v nedeľu a pondelok. V sumáre vznikne viacero situácii keď budú obchody zablokované dva alebo tri dni v kuse.  Tak ďaleko sme nezašli ani za socializmu a tak ďaleko nezašlo ani Rakúsko.

Iné zdroje:
2014 SME - Nedeľa bez prace,  do Aliancie za nedeľu
2011 Jozef Drahovský - Zákaz nedeľného predaja alebo zákaz nedeľnej práce?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?