Požiar vozidiel pri kúpalisku Vincov les

Autor: Jozef Drahovský | 21.7.2014 o 11:55 | (upravené 21.7.2014 o 14:15) Karma článku: 11,27 | Prečítané:  3979x

V horúcom a suchom počasí býva viacero požiarov, než pri chladnejšom a daždivom počasí. Dôvody sú dva, prvý je ten, že všetko je suchšie, druhý je ten, že do teploty vzplanutia stačí nižšie zvýšenie teploty.

Pri kúpalisku Vincov les zhorelo včera viac než 50 parkujúcich aut, ktoré parkovali na nedávno pokosenom poli s pomerne vysokým strniskom. Vozidlám parkujúcim v areáli kúpaliska ani návštevníkom sa nič nestalo.

Aj ja jazdím na kúpaliská a aj do zábavných parkoch. Občas sa stáva, že kapacita štandardných parkovísk nestačí. Pre tieto prípady majú prevádzkovatelia pripravený záložný spôsob parkovania v okolí. Vtedy organizátori smerujú parkujúcich aj na cudzie pozemky, ale sú súhlasom ich vlastníkov a zrejme s primeraním finančným vyrovnaním. Ako to má zabezpečené prevádzkovateľ kúpaliska Vincov les to netuším, pritom môže, ale aj nemusí byť takýto spôsob parkovania tam obvyklý.

Obr. 1. Pohľad z lietadla na kúpalisko a miesto požiaru. Fotografiu z videa zverejňujem po súhlase portálu www.netky.sk, kde je k tomuto prípadu samostatný článok s viacerými videami a fotografiami.

Ak odmyslime percentuálne málo pravdepodobné možnosti vzniku požiaru, tak zostávajú dve pravdepodobné možnosti:

Vzplanutie strniska od rozpáleného katalyzátora, respektíve inej časti výfukového potrubia. Za štandardných podmienok má katalyzátor prevádzkovú teplotu okolo 400 stupňov Celzia. V špecifických režimoch a pri poruchách omnoho vyššiu. Už som zažil rozpálený  katalyzátor až do červena. V novších vozidlách ho výrobcovia už nemontujú dole pod vozidlo, ale ešte v motorovej časti vrátane ochranných plechov aby minimalizovali riziko spôsobenia požiaru.

Vzplanutie strniska od odhodeného ohorku cigarety. Na Slovensku je bežné vyhadzovať zapálený ohorok cigarety von oknom. V zime sa spravidla nič nestane, ale v letnom a suchom počasí je pravdepodobnosť vznietenia porastu v okolí ciest vysoká. Na Slovenku za takéto konanie zaplatí vodič pokutu 50 €, ale  napríklad v Chorvátsku ide rovno do väzenia.

Keď jazdím v noci, tak pomerne často vidím odhodenie svietiaceho ohorku cigarety a jeho rozletenie sa pri dopade na vozovku. Zrejme aj na Slovensku by sa mala pokuta za vyhodenie horiaceho alebo tlejúceho predmetu z vozidla zvýšiť aspoň na 1000 €. Nebolo by zlé začať akceptovať na dokazovanie priestupku aj záznamy z kamier iných vozidiel za nejakú odmenu, povedzme 25% z vyrubenej pokuty.

 

Video z YouTube robert umrian

Na fotografii z nového času z vidno, že najprv horeli vozidla bližšie pri ceste. Potom sa požiar šíril aj proti smeru vetra. Niektorí vodiči dokázali v poslednej chvíli svoje vozidlá preparkovať. To, že sa pritom nikomu nič nestalo, znamená, že všetci správne odhadli, moment či do vozidla ešte môžu nastúpiť, naštartovať a odísť alebo sa z bezpečnej vzdialenosti len bezmocne pozerať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?