Most Lafranconi a nejednoznačné určenie miesta nehody

Autor: Jozef Drahovský | 4.8.2014 o 23:11 | (upravené 4.8.2014 o 23:45) Karma článku: 8,54 | Prečítané:  2765x

Práve keď som chcel ísť z bizniscentra pri Prístavnom moste  do Karlovej Vsi, dostala sa ku mne informácia, že na zjazde z bratislavského mosta Lafranconi v smere na Malacky sa zrazili tri kamióny a jedno osobné auto. Mám síce dobrú predstavivosť, ale podľa tejto informácie, ktorá sa dostala do všetkých médií, som nevedel kde sa nehoda stala, čo je zablokované a čo prejazdné.

Keď som si zapol navigáciu Waze bolo mi hneď zrejmé kde sa stojí a kadiaľ mám ísť a ale  to stále nevysvetlovalo, kde na zjazde z mosta Lafranconi by mohla byť nehoda.

Prvé čo mi napadlo, že je nehoda na zjazde z mosta Lafranconi, ktorý je súčasne výjazdom z diaľnice v smere na Botanicku a Patronku. Lenže ďalšia informácia o prejazdnom ľavom pruhu to vyvrátila. Tam je len jeden jazdný pruh.

Potom som zvažoval zjazd z mosta Lafranconi smerom do tunela Sitina, ale toto miesto mi navigácia ukazovala ako prejazdné bez zdržania.

Nakoniec som zistil, že sa niekto sa poriadne poplietol a ten galimatiáš prevzali všetky média, bez toho aby sa zamysleli nad tým čo publikujú.

Most Lafranconi má viacero nájazdov aj zjazdov.
V smere do Petržalky má na severnej strane dva nájazdy. Jeden o dvoch jazdných pruhoch ide od tunela Sitina a druhy o jednom jazdnom pruhu z Botanickej. Na druhej strane Dunaja sú dva zjazdy. Jeden o dvoch jazdných pruhoch pokračuje po diaľnici D2 a druhý taktiež o dvoch jazdných pruhoch pokračuje na diaľnicu D1.

V smere z Petržalky, na južnej strane Dunaja má most Lafranconi dva nájazdy a to z D2 o dvoch jazdných pruhoch a z D1 tiež o dvoch jazdných pruhoch. Zjazdy sú na severnej strane Dunaja a sú dva. Jeden o dvoch jazdných pruhoch pokračuje do tunela Sitina a druhý o jednom jazdnom pruhu, ktorý je súčasne aj výjazdom z diaľnice, pokračuje k miestu kde sa rozdeľuje na smer Botanická ulica a Patrónka.

Takže nehoda nebola na zjazde, ale na nájazde na most Lafranconi, ešte na Petržalskej strane Dunaja.

Podľa fotiek to vyzerá tak, že nehoda nebola ani na samotnom nájazde, ale až na moste kde sú len dva jazdné pruhy a tie sú až za dilatačnou čiarou.

Obr. 1. Miesto nehody, fotografia prevzata z www.topky.sk.

Podľa doteraz dostupných informácii sa stala reťazová dopravná nehoda 4 vozidiel. Prvé vozidlo kamión bielej farby, druhé vozidlo osobné auto bielej farby, tretie vozidlo bol kamión červenej farby a štvrté vozidlo bol znova kamión červenej farby.

Informácie o tom kto do koho narazil ako prvý sa líšia. Niektoré zdroje uvádzajú, že vozidla 1,2,3,4 narazili do seba postupne keď premávka na moste sa spomalila.  Ine uvádzajú, že najprv došlo k stredu vozidla 2 a 3. Následne vozidlo 2 bolo odhodené do vozidla 1. Nechcem špekulovať presne ako sa vozidla 1,2,3 zrazili, ale dovolím si zamyslieť sa nad zrážkou vozidiel 3 a 4.

Posledné dva kamióny boli rovnako červené a nielen, to boli toho istého dopravcu a zrejme na rovnakej trase.

Už dlhodobo si všímam divné správania vodičov v prípade, že ide viacero kamiónov od rovnakého dopravcu. Snažia sa ísť bezprostredne za sebou, aby sa medzi nich nikto nemohol zariadiť.

Pritom bezpečný odstup od predchádzajúceho vozidla je na Slovensku predpísaný pre kamióny formou vzdialenosti, ktorú prejde vozidlo za 3 sekundy. Čiže ak ide 90 km/hod tak je to 75 metrov. Ak ide 50 km/hod čo je odhadovaná rýchlosť  v danej dopravnej situácii, tak mal byt aspoň 41 metrov a zrejme nebol.

Záver:
Ak nejazdíte v tandemovej zostave kde brzdné systémy vozidiel sú navzájom elektronicky prepojené, tak naozaj treba dodržiavať  bezpečnú vzdialenosť. Totiž keď prvé auto narazí, tak stojí takmer na mieste a času na reakciu už niet.

Ešte porosím médiá, keď uvádzate miesto dopravnej nehody, tak rozmýšľajte a nepreberajte správy  systémom copy-paste i keď ide o agentúrne správy, ktoré takto preberať môžete.

 

Média kde sa o nehode písalo:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?