Neschopný manažment v Odvoz a likvidácia odpadu a.s.

Autor: Jozef Drahovský | 2.9.2014 o 1:08 | Karma článku: 12,22 | Prečítané:  14473x

Organizácia Odvoz a likvidácia odpadu a.s. v skratke OLO a.s., vykonáva niektoré činnosti, napríklad pri triedení odpadu, výrazne lepšie než iné mestá a zaslúži si za to pochvalu. Preto je nepochopiteľné, že manažment spoločnosti v inej oblasti, konkrétne v riadení zberných dvorov je neschopný a koná na úrovni socialistických organizácii v predchádzajúcom zriadení.

O jeho neschopnosti som sa presvedčil štvrtok 28.8.2014, keď som chcel v zbernom dvore na Ivánskej  ceste v Bratislave odovzdať odpad, ktorý sa nehodil do žiadnej nádoby triedeného ani zmesového komunálneho odpadu.

Najprv som si pozrel na webe www.olo.sk preštudoval prevádzkový poriadok ZD OLO a.s. a z neho zistil, že prevádzkové hodiny sú v pracovný deň do 08:00 do 18:00 a odpad, ktorý mám je možné odovzdať bez úhrady. K tomu som si vytlačil a vyplnil formulár návštevníka zberného dvora, kde som uviedol svoje kontakte údaje, druh a množstvo odpadu.

Autom som prišiel k zbernému dvoru o 17:20 vonku na ulici pred dvorom stály 3 tri vozidlá, dve osobné  a priamo pred mnou skriňová  dodávka červenej farby.  Po chvíli čakania pribudlo za mnou viacero vozidiel, ktoré som odfotil v spätnom zrkadle.

Obr. 1. Vozidlá čakajúce v rade za mnou. Odfotografované  v spätnom zrkadle.

 

Obr. 2. Červená dodávka vo vnútri dvora tesne pred tým ako prešla závorou.

 

Po polhodine čakania o 17:54 keď už pri závore nestálo žiadne vozidlo som konečne mohol vojsť do areálu zberného dvora, ale jeho pracovník mi to znemožnil tým, že začal zatvárať vstupnú bránu.

Vystúpil som z vozidla a pýtal sa ho prečo zatvára branú, keď ešte nie je 18 hodín. Na to som dostal odpoveď, že v areáli sú ešte nejaké autá a do 18 hodiny ho musia opustiť. Vôbec sa nezaujímalo to čo chcem odovzdať v zbernom dvore, koľko toho je a koľko to bude trvať.

Následne sa tam zhŕklo  viacero pracovníkov, lebo si všimli hlasitejšieho rozhovoru a zablokovaného auta vstupnou bránou a ďalších ľudí, ktorí sa snažili dostať dňu. Vtedy som sa dozvedel, že pracovnú dobu majú len do 18 hodiny a nikto im nadčasy nezaplatí. Keď mi rázne, ale musím uznať, že slušne povedali, že ma dnu nepustia, nezostalo mi nič iné, ako cúvnuť na cestu a isť preč.

S cúvnutím som musel chvíľu počkať lebo medzi autom a bránou stáli ľudia a jeden z nich chcel odovzdať dlhú dosku, ktorú zachytil senzor cúvania.

Keďže v OLO a.s. som nepochodil,  tak som cez internet v mobile našiel inú organizáciu kde môžem odovzdať dva mete dlhý, 90 centimetrov široký a 15 centimetrov vysoký pružinový rošt z matracu.

Ako som zistil, jedno z takýchto miest je na Prístavnej ulici. Tu rošt nielen prevzali, ale dali ho na váhu a za druhotnú surovinu mi vyplatil takmer euro. Odovzdanie aj s vyplatením trvalo menej než minútu.

Obr. 3. Odovzdaný pružinový rošt.

Keby ma pustili do zberného dvora autom alebo súhlasili s tým, že len zanesiem odpad do kontajnera, bol by som preč ešte pred 18 hodinou. To, že pracovníci v OLO konali tak ako konali, nie je ich chyba, ale je to neschopnosť vedenia OLO a.s.

Žiaden schopný a zodpovedný manažér neurčí pracovníkom pracovnú dobu do 18 hodiny a súčasne verejne propaguje otváraciu dobu do tej istej hodiny.

Ak takýto manažér chce propagovať otváraciu dobu do 18 hodiny, tak musí predĺžiť pracovnú dobu do vybavenia posledného klienta a na upratanie a zabezpečenie objektu.

Druhá možnosť je verejne oznamovať, že posledný príjazd k zbernému dvoru  je napríklad o 17 hodine a uložiť povinnosť konkrétnemu pracovníkovi nech za posledným vozidlom, ktoré zberný dvor vybaví, umiestniť prenosnú tabulu s oznámením o uzatvorení zberného dvora, aby tam ďalšie vozidla zbytočne nečakali.

Korektné informovanie zákazníka dnes dokáže zabezpečiť nielen hocktorý hypermarket aj najmenšia samoobsluha, keď pokladníčka požiada posledného v rade pred pokladňou, aby si na nákupný vozík umiestnil tabuľku pokladňa sa uzatvára, aby sa ďalší klienti zbytočne do radu nestavali. V prípade zberného dvora OLO a.s. na korektné informovanie zákazníkov to nedorástlo ani vedenie podniku a ani jeho pracovníci.

 

Dávnejšie som písal obdobnom probléme so Slovenskou poštou, keď ma nechceli pustiť do pobočky o 11:45 s odôvodnením, že o 12:00 ju zatvárajú. Vtedy zasiahlo vedenie Slovenskej pošty z Banskej Bystrice a po personálnom preškolení jednoznačne deklarovalo, že nie je pravda, že pracovná doba je na danej pošte do 12:00, ale je dlhšia, tak aby dokázali vybaviť klienta, ktorý vojde na poštu v poslednej sekunde deklarovanej otváracej doby. Pracovnú dobu majú dlhšiu aj preto, lebo majú určený čas aj na dennú uzávierku, upratanie a zabezpečenie objektu a pri mimoriadnych situáciách  je môže vedúci platenú pracovnú dobu ešte predĺžiť.  Odvtedy sa mi nestalo, že by na niektorej pošte zavreli skorej než určuje deklarovaná otváracia doba i keď som zažil, že pracovníčka pošty stala pri otvorených dverách s kľúčmi a čakala na pípnutie celej hodiny v rádiu.

 

Záver:
Momentálne netuším či zberný dvor má vlastného manažéra s právomocami alebo všetky manažérske rozhodnutia robí priamo vrcholový manažment spoločnosti spoločne. V každom prípade je potrebné terajší zlý stav zmeniť a môže ho zmeniť len vedenie spoločnosti, ktoré rozhoduje o tom aké služby a v akom rozsahu a ako kvalitne bude poskytovať.

Ak sa terajší zlý stav nezmení,  tak zostáva jediná možnosť a to využiť toho, že OLO a.s. je mestská akciová spoločnosť hlavného mesta SR Bratislavy, a navrhnúť hlavnému a jedinému akcionárovi aby neschopný manažment spoločnosti nahradil schopnejším.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Briti vedia bojovať proti terorizmu, no nezastavia všetkých

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?