Osoba ležiaca na vozovke v jazdnom pruhu nie je chodec, ale prekážka

Autor: Jozef Drahovský | 16.9.2014 o 18:18 | (upravené 20.9.2014 o 23:02) Karma článku: 11,27 | Prečítané:  6732x

Najčastejšie sa to udeje tak, že osoba pod vplyvom návykových látok, napríklad alkoholu, spravidla v tmavom oblečení spí na vozovke priamo v jazdnom pruhu, bez toho aby si splnila povinnosti, ktoré jej vyplývajú zo zákona.

Pritom zákon jednoznačne určuje, že kto vytvorí  prekážku v cestnej premávke je ju povinný bezodkladne odstrániť, ak ju bezodkladne neodstráni, tak je ju povinný označiť, ak tak nespraví je to povinnosť správcu komunikácie.

Výber zo zákonov:
Zákon 8/2009 Z.z.
§ 2 Vymedzenie základných pojmov, (2) Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie
f) chodcom účastník cestnej premávky pohybujúci sa pešo; chodcom je aj osoba, ktorá napríklad tlačí alebo ťahá sánky, detský kočík, vozík pre osoby so zdravotným postihnutím alebo ručný vozík s celkovou šírkou nepresahujúcou 600 mm, osoba, ktorá sa pohybuje na lyžiach, korčuliach, skejtborde alebo obdobnom športovom vybavení, pomocou mechanického alebo elektrického vozíka pre osoby so zdravotným postihnutím, a osoba, ktorá tlačí bicykel alebo motocykel, alebo vedie zviera,

Zákon 8/2009 Z.z
§ 43 Prekážka cestnej premávky
(1) Kto spôsobil prekážku cestnej premávky, je povinný ju bezodkladne odstrániť. Ak to neurobí, je povinný ju bezodkladne odstrániť na jeho náklady správca cesty.27) Ten, kto odstráni prekážku cestnej premávky, je povinný bezodkladne zabezpečiť aj odstránenie predmetov a odpadov prekážajúcich v zjazdnosti na ceste, ktoré s prekážkou cestnej premávky súvisia.
(2) Ak ten, kto prekážku cestnej premávky spôsobil, ju bezodkladne neodstráni, je povinný ju označiť a oznámiť to policajtovi; ak prekážku neoznačí, príslušný správca cesty je povinný ju bezodkladne označiť na náklady jej pôvodcu.
(3) Prekážka cestnej premávky sa označí tak, aby ju účastníci cestnej premávky mohli včas spozorovať. Prekážka cestnej premávky sa označuje najmä zábranou na označenie uzávierky, výstražným svetlom oranžovej farby, za zníženej viditeľnosti aj červeným svetlom alebo reflexnou červenou zástavkou. Na označenie vozidla, ktoré je povinne vybavené prenosným výstražným trojuholníkom, platí § 24 ods. 3.


Zaver:  Ak piť tak nejazdiť, ak piť veľa tak ani nechodiť, ale nechať sa odviezť.

Doplnené 20.9.2014 23:02

V diskusii sú prezentované rôzne názory, pričom je cítiť z akej strany sa na problém pozerá konkrétny diskutujúci. Či ma bližší vzťah k nešťastnej osobe ležiacej na vozovke alebo k nešťastnému vodičovi.

Dodávam, len to, že na každú udalosť sa treba pozerať z oboch strán a nie len z jednej.
Poznám vyjadrenia ľudí keď niekto z ich rodiny, bol pri takejto nehode usmrtený. Vtedy hádzali všetko na vodiča a požadovali takmer trest smrti.
 

Poznám aj opačnú situáciu, keď z ich rodiny niekto prešiel a usmrtil opitú osobu v tmavom oblečení ležiacu na vozovke bez možnosti spozorovania a bol odsúdený aj so zákazom vedenia vozidla na 5 rokov. Vtedy hromy blesky išli na tú druhú stranu.


Lenže poznám aj prípad kedy sa do stalo v rámci širšej rodiny/známych. Vtedy bolo všetkým ľúto oboch a neútočili na jednu alebo druhú stranu, nežiadali exemplárne tresty, ale pýtali sa čo robiť aby sa nikdy nič podobné nestalo. Práve takéto obojstranné pohľady pomáhajú situáciu zmysluplne riešiť a posúvajú bezpečnosť cestnej premávky ďalej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?