Vianočné problémy so skostnatenými systémami bánk

Autor: Jozef Drahovský | 27.12.2014 o 11:32 | (upravené 27.12.2014 o 16:18) Karma článku: 9,99 | Prečítané:  2996x

Hovorí sa, že najpeknejšie budovy zo všetkých organizácii majú banky. Taktiež sa hovorí, že ich vnútorná štruktúra je najskostnatenejšia. Ja len dodávam, že to isté platí aj o ich informačných systémoch. Ich informatici síce dokážu rozmýšľať a naprogramovať hocičo, ale sú brzdení alebo priamo blokovaní svojim vedením.

Jediný pokrok v bankom sektore okrem príkazov z NBS a ECB,  je ten, že ak niektorá spravidla začínajúca banka zavedie nejakú novinku a keď ju trh príjme a stane sa z nej konkurenčná výhoda, tak odrazu vedenie bánk nie tlačí na svojich informatikov do jej zavedenia, ale veľkodušne im do dovolí zaviesť.

Cez voľné dni, sviatky a najmä tohoročné vianočné sviatky, ktoré majú 5 nepracovných dní spolu, je nedostatky bankových prevodov vidieť najlepšie. Práve tieto nedostatky vedia niektoré organizácie zneužiť.

Predstavte si, že v pondelok 22.12.2014 ste prišli domov po poobednej pracovnej zmene a našli v poštovej schránke faktúru. Bežne faktúry majú splatnosť 14 dní, ale občas sa na nej dočítate: 13.12.2014 dátum zdaniteľného plnenia – koniec účtovného obdobia (sobota), 16.12.2014 dátum spracovania (utorok), 18.12.2014 dátum odoslania (štvrtok), 27.12.2014 dátum splatnosti (sobota o týžde) s upozornením, že ak do dátumu splatnosti nebudú peniaze pripísané na účet, tak bude vystavená spoplatnená upomienka. Niekedy je uvedený aj odporučený dátum úhrady, ktorý je spravidla 3 dni pred dátumom splatnosti.

Pokiaľ ide o organizáciu korektnú tak, počká dva pracovné dni do termíne splatnosti, následne skontroluje došlé platby a až keď platbu nenájde, začne proces s upomienkami. Solídne organizácie najprv pošlú nespoplatnenú SMS alebo email s informáciou, že platbu dostali alebo  nedostali a výška preplatku / nedoplatky je v nule alebo je taká a taká. Tie nesolídne pošlú ihneď spoplatnenú upomienku. Potom máme ešte výpalnícke  organizácie, ktoré zostanú ticho a tešia sa z porušenia zmluvy, napríklad preto, že v nej majú malými písmena zakotvené, že po druhej oneskorenej platbe prechádza záložné právo na nich.

Čo sa vlastne stalo, že človek ktorý má peniaze na účte, ihneď v deň obdržania faktúry dal pokyn cez internetbanking, alebo zašiel na poštu zaplatiť, že nestihol termín splatnosti?

Kým obchody sa dávno prispôsobili tomu, že fungujú aj cez víkend aj cez sviatky, tak banky sa takémuto prispôsobeniu bránia. Občas ich k tomu donútia nákupné centrá, ale to sú otvorené len pobočky pre styk s klientom a nie ich informačné systémy.

Takže ak v pondelok 22.12.2014 po 22:00 (príchod z práce), ste zadali príkaz na najskoršie vykonanie platby, lenže vo väčšine bánk vám ho nezoberie s dátumom 22.12.2014, ale až dátumom nasledujúceho dňa a to je 23.12.2014.

Ďalej väčšina bánk, má systém nastavený tak, že príkazy pre medzibankové operácie zpracováva až pri uzávierke na konci dna. Čiže váš príkaz sa dostane do zoznamu na prevod až 23.12.2014 večer alebo v noci. Existuje na slovenskom trhu pár bank, v ktorých keď zadáte SEPA prevod o 8:00 tak v ten deň o 12:00 sú v peniaze v inej banke, ale to sú výnimky. Väčšina bánk využíva k medzibankovým prevodom informačný systém NBS a len v pracovných dňoch.

Keďže tohoročné Vianoce sú od stredy do piatku a za nimi je hneď sobota a nedeľa, tak medzibankové a v mnohých bankách  aj vnútrobankové prevody zamrzli na 5 dní. Ak k tomu pripočítate normu na doručovanie deň plus jeden, potom nie je sa čo čudovať za platbu zadanú v pondelok 22.12.2014 o 22:00 doručia do cieľovej banky až v pondelok 29.12.2014, čo je v tomto prípade trvá týždeň.

Trvalé príkazy:
Ak za niečo platíte trvalým príkazom a myslíte si, že ak ste dali termín 3 dni vopred, že sa všetko stihne, tak aj sa mýlite. Vo väčšine bánk sa trvalý príkaz vykoná na konci dňa. Čiže ak je termín nastavený napríklad na 23 deň v mesiaci, v tomto prípade je 23.12.2014 (utorok), tak peniaze prídu do cieľovej banky až 29.12.2014 (pondelok). Česť všetkým bankám, ktoré trvalé príkazy vykonávajú na začiatku pracovného dňa a v ich prípade trvalý príkaz na 23.12.2014 dôjde do cieľovej banky v ten istý deň.

Ak termín splatností trvalého príkazu zhodou okolnosti je počas víkendu alebo sviatkov, tak väčšina bánk to nezvláda. Zatiaľ som si všimol len u jedinej  banky, že pri zadávaní trvalého príkazu má možnosť voľby: Ak dátum splatnosti trvalého príkazu je v nepracovný deň, tak platbu vykonať
A, v predchádzajúci pracovný deň
B, v nasledujúci pracovný deň

Záver:
Ak sa človek nechce dostať do problémov, tak je vhodné poznať ako fungujú bankové prevody, či už jednorazové alebo trvalé a uvedomiť si, že kartové spoločnosti pracujú 24 hodín denne, ale banky nie. Čiže ak súrne potrebujete (napríklad rodinnému príslušníkovi) počas dlhého obdobia sviatkov a víkendu poslať peniaze, tak sa to dá, ale nie prevodom cez banky, ale operáciou cez kartové spoločnosti.

Čo sa týka skostnateného vedenia väčšiny bank, tak je zbytočné ich upozorňovať, že už dávno dospela doba aby vedeli fungovať tak ako klient potrebuje a napríklad pri trvalých príkazoch mu umožnili zadať či sa má platba doručiť do cieľovej banky v predchádzajúci pracovný deň alebo až nasledujúci pracovný deň, ak termín splatnosti zhodou okolností je v nepracovný deň.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?