Pílenie značiek parkovanie pre invalidov mestskou častou Ružinov v Bratislave, doplnené

Autor: Jozef Drahovský | 23.4.2015 o 19:03 | (upravené 13.5.2015 o 16:54) Karma článku: 7,86 | Prečítané:  3219x

Viacerí ľudia ma upozornili, že v Bratislave v mestskej časti Ružinov pília dopravné značky parkovanie vyhradené pre invalidov.

Ide o dopravné značky IP 16 Parkovisko – parkovacie miesta s vyhradením státím so symbolom E15 na označenie vyhradeného parkovacieho miesta pre osobu so zdravotným postihnutím. Na takomto parkovacom mieste môže stáť len vozidlo s platným parkovacím preukazom za čelným sklom.

 

Bol som sa osobne pozrieť či ej to pravda a je. Najprv som myslel, že značku so stĺpom odpílili zlodeji a všetko dávajú do zberu.  Lenže skutočnosť je horšia.

Neskôr som sa dozvedel, že je to na pokyn mestskej časti Ružinov. Ktorá rozhodla, a dal spíliť všetky značky parkovanie pre invalidov, kde nie je parkovanie vyhradené pre konkrétne vozidlo na 24 hodín denne.

 

K takémuto konaniu mám 3  pripomienky:

1, Samotne pílenie funkčných stĺpov dopravných značiek pokladám za trestuhodné.  Nielen preto, že daný stĺp  je možné použiť na iné dopravné značenie, ale často krát jeho výstavu neplatila mestská časť, ale niektorý obyvateľ, ktorý tam mal v minulosti vyhradené parkovacie miesto.

Takéto konanie veľmi pripomína neuveriteľné konanie  v inom meste, kde sa rozhodli ušetriť 50% nákladov na verejnom osvetlení.  Namiesto toho aby kúpili úspornejšie žiarovky s polovičných príkonom, tak sa rozhodli odstaviť každý druhý stĺp verejného osvetlenia.  Dokonalosť ich riešenia spočívala v tom, že nevymontovali žiarovky/poistky  na stĺpe, ale ho odpílili a zaniesli do zberu. Až keď všetko bolo zničené, tak časom zistili, že nespĺňajú normu o rovnomernosti osvetlenia. Výsledok bol taký, že neušetrili ale prerobili a mnohonásobne.

2, Invalidi potrebujú mať možnosť  zaparkovať  nielen doma, ale aj na návšteve kam idú.  Práve z dôvodu je norma, ktorá určuje, percento miest pre invalidov z celkového počtu parkovacích miest. Tým sa rozumie, všeobecne vyhradených pre invalidov a nie len pre konkrétne vozidlo. Pritom invalidi v Bratislave nedávno uviedli do prevádzky špeciálnu aplikáciu parking4disabled ktorá ich naviguje na takéto parkovacie miesta v Bratislave a recipročne aj inde po svete.

3, Všimol som si a nielen v Ružinove vyhradzovanie parkovacích boxov na 24 hodín denne pre konkrétne vozidlo a to nielen v prípade invalidov.  Takýto postup je veľmi zlý a ide o krátkozraké rozhodnutie. Zrejme ten kto tak rozhodol nikdy nikam nejazdí  autom alebo má vyhradené parkovacie miesto všade kam chodí.  Zrejme jedno miesto má vyhradené pre dome, druhé pri práci, tretie pri škole kam vozí deti, ďalšie pre dome rodičov atd.

Ak sa parkovacie miesta vyhradzujú len z večera do rána, tak cez pracovný deň nezívajú prázdnotou ako parkovacie miesta vyhradené na 24 hodín, ale stoja na nich vozidlá iných vodičov.  Čiže v noci stojí vozidlo na vlastnom vyhradenom mieste a počas pracovného dňa  počas práce, návšteve atd.  stojí na parkovacom mieste  v nevyhradenej  dobe  niekoho iného. Vzájomne sa parkovacie miesta zdieľajú  Tento postup znižuje náročnosť na počet parkovacích miest.

Ak všetky mestské časti budú vyhradzovať parkovacie miesta na 24 hodín denne, tak len týmto rozhodnutím bude Bratislava potrebovať  viac ako dvojnásobok parkovacích miest, ktoré nemá.

Rozumné riešenie je vyhradzovať parkovacie miesta len na noc a pri firmám len na deň.  Napríklad  od 16:00 do 8:00 pripadne posun jedným alebo druhým smerom podľa priania obyvateľa, čim dôjde k štatistickému rozloženiu začiatku a konca vyhradeného parkovania. Tak isto v prípade vyhradeného parkovanie pre firmy, dať vyhradenie  len od 08:00 do 16:00 plus/mínus posun. Čiže väčšina parkovacích miesto bude využitá po celý deň. Ak niekto trvá na vyhradení parkovacieho boxu na 24hod, tak treba dať napríklad troj - násobnú cenu voči 8 hodinám vyhradenia cez deň.

Záver:
Ak sa všetko vyhradí na 24 hodín, tak štatisticky asi polovica parkovacích miest bude prázdna. Keď cez deň prídete na niekoľkominútovú návštevu, napríklad  starým rodičom zaniesť obed, tak nezaparkujte i keď tam bude veľa voľných miest.

Neviem prečo mestská časť Ružinov sa rozhodla sťažiť parkovanie pre invalidov a odpíliť im značky, ale ako sme v dnešnej dobe svedkami prevaľujúceho sa jedného podvodu a škandálu za druhým, tak zrejme aj táto aktivita má cielené pozadie, ktoré zatiaľ nevidno.

 

Doplnené 13.05.2015

Jeden z čitateľov toho blogu v rámci služby Odkaz pre starostu, sa opýtal, prečo došlo k odstráneniu značky  parkovanie pre invalidov, respektíve či sa článok zakladá na pravde.

Odpoveď je nasledujúca:
Dobrý deň,
k uvedenému podnetu uvádzame, že Mestská časť Bratislava – Ružinov nevydala žiadny pokyn na odstraňovanie dopravných značiek – vyhradené parkovacie miesta pre osoby so zdravotným postihnutím. V prípade, že máte vedomosť o konkrétnych miestach, kde k takémuto odstráneniu prišlo prosíme o oznámenie za účelom ďalšieho prešetrenia.

Ja Dodávam, že odstránená dopravná značka parkovanie pre invalidov bez vyhradenia pre konkrétne číslo vozidla bola na ulici Poludníková  v MČ Ružinov.

 

Z pohľadu na detail zostávajúcej časti stĺpika je možné usúdiť spôsobu odstránenia značky. Je zrejmé, že nešlo o náhodný vandalizmu vykývanie a ulomenie, ale o použitie nástrojov pre cielene odpílenie a zatlčenie zostávajúceho výčnelku.

Čo by sa malo teraz diať?
Ak bola značka odpílená na pokyn alebo so súhlasom MČ Ružinov, tak by malo byť podané zmysluplné zdôvodnenie. Ak značku odpílil niekto iný, tak je potrebné podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a dopravné značenie vrátiť do pôvodného stavu. Ak sa páchateľ nájde tak vymáhať od neho náhradu spôsobenej škody, tak ako sa to deje, keď sa podarí chytiť zlodejov značiek pri ich predaji vo výkupe farebných kovov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?