Nedomyslené rozhodnutie o obmedzení fotografovania na verejnosti v EU

Autor: Jozef Drahovský | 23.6.2015 o 13:24 | Karma článku: 7,55 | Prečítané:  1812x

Viacerých médiách sa objavila informácia o tom že EU pripravuje zákaz fotografovania na verejnosti bez súhlasu vlastníka objektu, ktorý je na fotografii zachytený, pričom tieto informácii boli patrične nafúknuté.

Potom sa objavila korekcia týchto informácii, ale rovnako nedomyslená ako pôvodná informácia.

Za fotografovanie ma už 3x na mieste zadržala ochranka a požadovala písomný súhlas majiteľa objektu, ktorý som na fotografii zachytil s tým, že ak ho nedám tak mi zhabú fotoaparát aj s fotkami. Viackrát boli takto komentované fotografie, ktoré som zverejnil na blogu. Preto sa k tejto téme vyjadrím.

Nešťastná je samotná definícia. Citujem z článku: Jak vznikají euromýty – tentokrát o zákazu fotografování před budovami z http://ec.europa.eu.   Za prvé, z vyjádření předsedy výboru pro právní záležitosti Evropského parlamentu Pavla Svobody jednoznačně vyplývá, že je rozlišeno mezi fotografováním pro osobní a komerční účely s ohledem na ochranu autorských práv.

Problém je ten, že pri fotografovaní často krát ani fotograf netuší pre aký účel fotografuje, nieto ochranka alebo polícia, ktorá je nablízku. Väčšinou fotografuje pre seba ako turista, prípadne na blog a potom sa prihodí to čo mne, že po zverejnení fotiek na blogu alebo faceboku sa ozve reklamná agentúra alebo iné média, že majú záujem použiť moju fotografiu, prípadne ju použije tretia osoba, k oznámeniu priestupku alebo trestného činu  zachyteného na fotografii.

Čiže ak chce Európsky parlament spraviť niečo zmysluplné tak, nie zaťažovať samotné fotografovanie o deklarovaniu účelu a prípadného súhlasu majiteľa, ale sústrediť sa na podmienky použitia existujúcej fotografie. Lebo ak to pôjde takto ďalej, tak aj fotografovanie zeme z družíc, napríklad všetky projekty ESA narazia na rovnaký právny problém.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Zatmenie Slnka z paluby lietadla, pozrite si najkrajšie zábery

Milióny Američanov sledovali zatmenie Slnka.


Už ste čítali?