Ako pozabíjať čo najviac cyklistov

Autor: Jozef Drahovský | 17.7.2015 o 14:03 | (upravené 19.7.2015 o 23:27) Karma článku: 11,65 | Prečítané:  12823x

Dnes 17.7.2015 končí medzirezortné pripomienkovanie novely zákona 8/2009 Z.z. o cestnej premávke. Niektoré zmeny vítam, ale niektoré si viem prestaviť lepšie, preto som zaslal svoje pripomienky predkladateľovi zákona.

Lenže nie o tom chcem písať. Medzi pripomienkami od verejnosti som našiel jednu hromadne podporovanú a obzvlášť nebezpečnú, ktorá korešponduje s názvom článku.

Aktuálne platí text zákona 8/2009 Z.z. § 55 Osobitné ustanovenia o cyklistoch
(8)Pred vjazdom na priechod pre cyklistov sa cyklista musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva. Cyklista môže prechádzať cez vozovku, len ak s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel nedonúti ich vodičov k zmene smeru alebo rýchlosti jazdy. Na priechode pre cyklistov sa jazdí vpravo.

Niekto z verejnosti so vzťahom k cyklistike navrhuje text zákona zmeniť nasledovne:
§55 ods. (8) znie: “Cyklista prechádza cez priechod pre cyklistov rýchlosťou maximálne 17 km/h. Prichádzajúce vozidlá nesmú obmedziť cyklistov na priechode pre cyklistov alebo v jeho bezprostrednej blízkosti.”
do § 4 ods (1) sa dopĺňa nový bod, ktorý znie: “j) dať prednosť cyklistom na priechode pre cyklistov”

Zrejme predkladateľ pripomienky nedomyslel nebezpečenstvo svojho návrhu.
V súčasnosti ak chce chodec alebo cyklista vojsť na svoj priechod cez vozovku, tak je povinný sa presvedčiť, či tak môže bezpečne spraviť, či nejde vozidlo, ktoré fyzikálne nedokáže zastaviť alebo takéto vozidlo ide s majákom ap. Ak už vstúpi na priechod, tak má prednosť až do jeho opustenia na druhej strane pripadne po ostrovček pri komunikácii s viacerými jazdnými pruhmi.

Ak by nastala uvedená zmena, tak pred vstupom na vozovky by chodci boli naďalej povinní sa presvedčiť či tam môžu bezpečne spraviť, ale cyklisti by mohli bez akéhokoľvek pozerania sa prepáliť priechodom rýchlosťou až 17 km/hod, čo by podľa mňa prinieslo výrazný nárast usmrtených cyklistov.

Ak pri križovaní  cyklistického chodníka a vozovky treba dať cyklistom prednosť, je to možné spraviť dopravným značením, tak ako sa to bežne realizuje, ale nie z priechodu pre cyklistov spraviť absolútnu prednosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.


Už ste čítali?