Ako isť keď je v ľavom pruhu nižšia rýchlosť ako v pravom?

Autor: Jozef Drahovský | 31.8.2015 o 19:08 | Karma článku: 8,49 | Prečítané:  3282x

Väčšina dopravného značenia sa stále opakuje a vodiči sú naň zvyknutí.  Lenže ak je niečo nové, tak nastáva prekvapenie a to nielen pri jazde, ale ja pri výklade dopravného značenia.

Toto leto na niektorých úsekoch diaľnice D1 mimo obce vymieňali  zvodidlá a niekde aj upravovali  stredný deliaci pás.  Práve pri tejto stavebnej činnosti, presnejšie dopravnom značení vznikla pre mnohých vodičov záhada ako ísť.

Keďže radšej riešim veci názorne, tak na úvod niekoľko fotografií ako to bolo:

Bežný stav, oba jazdné pruhy posunuté vpravo a vľavo stredný deliaci pás. Niekoľko 100 metrov dozadu boli značky upravujúce maximálnu povolenú rýchlosť na 80 km/hod. Zatiaľ bezproblémovo.

V diaľke vidno zopakovanie maximálnej povolenej rýchlosti na 80 km/hod, takže zatiaľ bezproblémovo.

Tu vzniká pre niektorých vodičov problém. Od značiek upravujúcich maximálnu povolenú rýchlosť po značku jazdných pruhov, to je bezproblémovo, ale ako ísť ďalej, keď každý jazdný pruh má inú rýchlosť?

 

V obci by bola táto situácia úplne bezproblémová, ale mimo obce je problém. Bijú ja tu dve veci, ľavý priamy jazdný pruh sa môže mimo obce používať len na predbiehanie alebo súbežnú jazdu. Lenže v tomto prípade sa cezeň predbiehať nedá lebo má nižšiu maximálnu povolenú rýchlosť ako v pravom pruhu. Takže ako ísť, ak navyše tam občas merajú rýchlosť?

Iste viacerým napadne prečo niekomu napadlo takéto dopravné značenie? Odpoveď je jednoduchá, za ľavým jazdný pruhom v strednom deliacom páse pracujú a chcú mať pri sebe radšej pomalšie vozidlá ako tie rýchlejšie.

Existujú 3 situácie:

1, Idete sám v pravom jazdnom pruhu 80 km/hod, ideálny stav, ale reálny tak v noci

2, V oboch jazdných pruhoch ide kolóna vozidiel, v ľavom 60 km/hod a v pravom 80 km/hod. V princípe bezproblémový stav, lebo pri súbežnej jazde, sa nepovažuje za predchádzanie keď vozidlá v jednom jazdnom pruhu idú rýchlejšie ako v inom a platí to aj mimo obce.

3, Problém je vtedy keď v pravom jazdnom pruhu ide kolóna vozidiel a v ľavom jazdnom pruhu ide jediné vozidlo. Ak takéto zoskupenie vozidiel, ktoré ide takmer 80 km/hod sa dostane na miesto označené ako obrázok 3., tak vozidlo v ľavom jazdnom pruhu spomalí na predpísanú rýchlosť  60 km/hod a pre niektorých vodičov v pravom jazdnom pruhu nastáva problém, začnú brzdiť aby sprava nepredbehli samostatné vozidlo v ľavom jazdnom pruhu a celá kolóna vozidiel v pravom pruhu spomalí na 60 km/hod.

Otázka:
Ako jazdíte v takomto prípade vy?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?