Rozdielny prístup dopravných policajtov v Bratislave a Prešove

Autor: Jozef Drahovský | 9.9.2015 o 3:03 | (upravené 9.9.2015 o 9:13) Karma článku: 14,78 | Prečítané:  25345x

Prístup k vodičom od policajtov z KDI v Bratislave a od policajtov z KDI v Prešove je diametrálne odlišný, pritom oba Krajské dopravné inšpektoráty sú na Slovenskú. V čom je ten rozdiel?

Občas sa stáva, že dopravné značenie je nezmyselne. Takéto prípady sa stávajú keď projektant niečo opomenie alebo stavebník  rozmiestni  dopravné značenie inak ako určuje schválený projekt.

Bežný vodič netuší, kto je správca cestnej komunikácie a pod ktorý Cestný správny orgán patrí, kto je stavebník atd., preto je najrozumnejšie sa s chybou v dopravnom značení obrátiť na dopravnú políciu, ktorá sa v tejto oblasti má vyznať zo zákona.

Nie je to tak dávno čo policajti z KDI v Bratislave sa na základe môjho podnetu sa išli pozrieť na dopravné značenie, ktoré zakazovalo jazdu po nábreží v Bratislave. Išlo o dopravnú značku B 1 Zákaz vjazdu všetkých vozidiel v oboch smeroch s dodatkovou tabuľkou okrem vozidiel stavby.

Policajti na mieste zistili, že dopravné značenie nie je v poriadku, kontaktovali správcu komunikácie, kontaktovali Cestný správny organ a stavebníka. Zhruba do hodiny bola zjednaná náprava k všeobecnej spokojnosti motoristov. Následne ma informovali, že stavebník dal omylom na hlavnú komunikáciu dopravnú značku,  ktorá mala byť umiestnená až v odbočke na jeho stavenisko a tak nechtiac zakázal jazdu po nábreží v Bratislave.

 

Policajti v Krajského dopravného inšpektorátu v Prešove sa v obdobnej situácie v obci Kravany pri Poprade konali úplne inak. Znova išlo o dopravnú značku B 1 Zákaz vjazdu všetkých vozidiel v oboch smeroch, ale s dodatkovou tabuľkou okrem zásobovania.

Tam značku osadila zrejeme  dodávateľská organizácia správcu komunikácie. Osadila ju pred mostom, ktorý je poškodený po povodni, ale nie až za poslednou križovatkou, ale ešte o riadny kus cesty skôr. Dopravná značka tak znemožnila  dostať sa domov vodičom, ktorí odbočovali ešte pred mostom.

Policajti namiesto toho aby sa nad dopravným značením zamysleli a požiadali správcu komunikácie a cestný správny orgán o nápravu, či už posunutie značky až na vjazd na most alebo zmenu dodatkovej tabuľky tak aby odbočenie pred mostom pre tam bývajúcich dovolili. Namiesto toho rozdávali pokuty s využitím maximálnej sadzby v hotovosti tj. 100 Euro.

Keď sa ľudia a starosta sťažovali, krajský policajný hovorca Daniel Džobanik odkázal, že: Pokuty boli uložené oprávnene. „Policajt, ktorý je na mieste neskúma opodstatnenosť značky, kontroluje len jej dodržiavanie!“

 

Preto som sa 8.9.2015 pre TV Markíza okrem iného vyjadril, že by som ich za takéto konanie postavil mimo službu, ani nie z dôvodu spreneverenie sa heslu pomáhať a chrániť, ale za to, že svojim konaním preukázali to, že nemajú dostatok inteligencie na prácu v policajnom zbore.

 

 

Záver:
Mám tu ešte odkaz pre dopravných policajtov z Krajského dopravného inšpektoráte v Prešove. Ak potrebujeme vybrať nie niekoľko desiatok pokút, ale hneď niekoľko tisíc pokút, tak stačí zájsť na diaľnicu D1, kde sa v týchto dňoch vykonáva výmena zvodidiel alebo iná údržba a jazda v jazdných pruhoch je usmernená veľkým množstvom smerovacích dosiek: Z4a - smerovacia doska ľavá a Z4b - smerovacia doska pravá.

 

Iste nájdete omylom otočenú aspoň jednu smerovaciu dosku. Stačí sa postaviť o niekoľko metrov za ňu a môžete veselo pokutovať všetkých vodičov, ktorí ju obišli podľa predpisov z nesprávnej strany.


V prípade situácie, ktorú zachytáva táto fotografia môžete pokutovať ihneď 100 vodičov v kolóne. Keď si pokutovaní vodiči budú klepať na čelo, tak len opakujte slová vášho hovorcu:  „Policajt, ktorý je na mieste neskúma opodstatnenosť značky, kontroluje len jej dodržiavanie!“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?