Ach, tie dodatkové tabuľky

Autor: Jozef Drahovský | 2.3.2006 o 12:06 | Karma článku: 9,47 | Prečítané:  4261x

Dodatkové tabuľky pod dopravnými značkami, sú občas dobrým hlavolamom. Napríklad na Trenčianskej ulici v Bratislave.

Ide o značku zákaz zastavenia s dvomi dodatkovými tabuľkami. Jedna určuje vzdialenosť na ktorú značka platí a druha dobu platnosti značky.

Kolegovia, ktorí ma na značku upozornili sa nevedeli dohodnúť, či je značka v poriadku alebo nie. Prvý tvrdil, že dodatková tabuľka je nesprávna, lebo zakazuje zastaviť na čas menší a rovný 15 minút Druhy tvrdil, že je v poriadku, lebo umožňuje zastaviť na dlhšiu dobu ako 15 minút. Keď sa mi ich vyjadrenie nepozdávalo, opýtal som sa prečo si to myslia.

Prvý: tie značky sú tam preto, aby tam mohol hockto zastaviť na dobu do 15 minút a značka hovorí opak. Druhý: lebo tie značky sú preto, aby tam cudzí vodiči nezastavovali a domáci mohli v pohode parkovať.

Zalapal som po dychu a musel konštatovať, že význam značky pochopili zhodne, ale na dôvod umiestnenia sa pozerajú z úplne iného pohľadu.

Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 225/2004 Z. z. z 29. marca 2004, hovorí v paragrafe 5 ods. (6) Dodatkové tabuľky spresňujú, dopĺňajú alebo obmedzujú význam dopravnej značky, pod ktorou sú umiestnené. Ak sa tým nenaruší čitateľnosť značky, môžu sa nápisy a symboly vyznačiť priamo v spodnej časti značky.

Po právnej stránke značka znamená zákaz zastavenia na úseku 10 metrov za značkou na čas maximálne 15 minút. Znamená to, že za značkou, až do vzdialenosti 10 metrov, nesmiete zastaviť na dobu do 15 minút. Na dlhšiu dobu ako 15 minút, sa značka nevzťahuje. Jednoducho, zákaz krátkodobého zastavenia.

Ak vychádzam z všeobecného záujmu, myslím si, že sa sekol projektant dopravného značenia. Správe by mala byť dodatková tabuľka s textom, viac ako 15 min. alebo s medzinárodným symbolom >15min. Ale ak dopravný projektant býva v jednom z tých domov a nemá kde parkovať, potom je dodatková tabuľka v poriadku.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?