Stáčanie kilometrov a poslanecký návrh 1748

Autor: Jozef Drahovský | 6.10.2015 o 21:08 | (upravené 7.10.2015 o 14:06) Karma článku: 5,90 | Prečítané:  1635x

Podvody s nezákonným pozmenením údaju o najazdenej vzdialenosti v km, sú problémom a tento problém je potrebné riešiť rovnako ako treba riešiť iné podvody, ktoré sa našom štáte vyskytujú.

Na to aby riešenie bolo účinné, je nutné vymyslieť zmysluplný a vykonateľný postup bez nežiaducich zásahov do iných činností.

V Národnej rade Slovenskej republiky  je poslanecký návrh Otta Brixiho a Antona Martvoňa, parlamentná tlač 1748 na vydanie zákona, ktorým sa menia zákony v danej problematike.

Vyber z parlamentnej tlače. Hrubo je uvedený problematický text, ktorý dole komentujem:

Navrhované zmeny v zákone č. 725/2004 Z. z. a o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách:
1. Za §2 písm. au) sa vkladá písm. av) a  písm. ax) ktoré znejú:
“av) počítadlom prejdenej vzdialenosti motorového vozidla je technický prístroj odometer, ktorý je zabudovaný v palubnej doske motorového vozidla,“
„ax) neoprávnená manipulácia je každý neoprávnený zásah do odometra, ktorý vykonáva neoprávnený subjekt a ktorý je zakázaný podľa § 23b ods. 1 písm. a) a písm. b) tohto zákona.“
2. Nadpis pod § 22 znie „Zvláštne výstražné svietidlá a zvláštne výstražné  znamenia“


§ 23b
(1) Je zakázané
a) úmyselne a neoprávnene manipulovať s počítadlom prejdenej vzdialenosti cestného motorového vozidla,

b) vyhotoviť, zaobstarať alebo dať inej osobe zariadenie alebo softvérové zariadenie umožňujúce neoprávnené manipulovanie počítadla prejdenej vzdialenosti cestného motorového vozidla,
c) predávať kupovať alebo inak neoprávnene manipulovať s dokladmi vydávanými podľa tohto  zákona.

(2) Je zakázané uvádzať na trh, sprístupniť na trh alebo ponúkať
a) služby, ktoré sú zakázané podľa odseku 1,
b) technické prostriedky a zariadenia určené do vozidiel, ktoré umožňujú odhalenie alebo ovplyvňovanie funkcií technických prostriedkov používaných pri plnení úloh na úseku výkonu dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky,

c) zvláštne výstražné svietidlá modrej, červenej alebo kombinácii červenej a modrej farby alebo zvláštne výstražné znamenia iným osobám ako tým, ktoré môžu tieto zariadenia podľa osobitného predpisu13ba) používať.

Navrhované zmeny v zákone č. 147/2001 Z. z. o reklame:
1.V  § 3 sa za odsek 5 vkladá odsek 6, ktorý znie:
„(6) Reklama nesmie prezentovať informácie výrobkov alebo služieb, ktoré sú zakázané osobitnými predpismi.9b“
Poznámka pod čiarou k odkazu 9b znie:
„9b“ Napríklad § 23b zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. ..../2015 Z. z. „

2.V § 11 ods. 3 písm. c) sa slová „ods. 3 až 5“ sa nahrádzajú slovami „ods. 3 až 6“.

Môj komentár k návrhu zmeny zákona č.725/2004 Z. z. §23b, ods. 1 písmeno b,  a ods. 1 písmeno a:
Každé zariadenie, ktorým sa programuje riadiaca jednotka vozidla, pričom niektoré vozidlá majú riadiacich jednotiek viacero, umožňuje zmeniť všetky parametre vozidla aj hodnotu odometra.

Tieto zariadenia sa používajú nielen u výrobcu vozidiel, ale aj v každom autoservise. Napríklad keď vozidlo príde na obyčajnú výmenu oleja, tak technik autoservisu takýmto zariadením zapisuje, nový termín výmeny oleja v km.

Napríklad teraz prebiehajúci škandál s emisiami u dieselových motorov, kde výrobca dal software, ktorý spoznal režim emisnej kontroly a automaticky upravil činnosť motora, tak bude vo finále riešený práve takými zariadením, ktorým sa do riadiacej jednotky nahrá nový software aj s novými parametrami bez neželanej vlastnosti.

Preto zákaz výroby, reklamy a dodávania týchto zariadení je nezmysel. Je to presne to iste, ako keby ste chceli zakázať predaj kladiva len preto, že niekto ho môže zneužiť a klepnúť sebe alebo inému po prstoch.


Môj komentár k návrhu zmeny zákona č. 725/2004 Z. z. §23b, ods. 1 písmeno b,  a ods. 1 písmeno a:
Technické prostriedky ktoré ovplyvňujú funkcie iných technických prostriedkov používaných pri plnení úloh na úseku výkonu dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky sú vážny problém s tým súhlasím. V praxi sú to antiradary, čiže rušičky radarových a laserových meračov rýchlosti, rušičky GPS signálu elektronického mýta atd.

Ale prostriedky, ktoré počúvajú a informujú vodiča o mimoriadnej situácii, ktorá je oznamovaná práve technických prostriedkami cestnej infraštruktúry a lebo technických prostriedkami vozidiel vykonávajúcich dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky sú naopak žiaduce.

Je pravda, že polícia na území Slovenska takéto prostriedky zatiaľ nepoužíva, ale v zahraničí je bežné, že v mieste nehody používa mobilný vysielač, ktorý prepne autorádia do príjmu núdzového dopravného hlásenia, navyše sa pripravujú ďalšie zariadenia pre vozidla a cestnú infraštruktúru, ktoré budú komunikovať nielen jedným smerom, ale obojsmerne a navzájom si oznamovať pre dopravu dôležité veci. Je pravdepodobné, že takéto zariadenia budú zo začiatku len ďalším prístrojom vozidla, ale časom budú vo vozidle zabudované štandardne.

Aby si Slovensko nezablokovalo novú technológiou, tak by som z navrhovaného textu odstránil slovo „odhaľujú“, nakoľko je ho možné vykladať veľmi extenzívne.


Môj komentár k návrhu zmeny zákona č. 147/2011 §3 ods. 6a:
Je pravda, že predaj nezákonných výrobkov alebo služieb by sa nemal objaviť v reklame a ani v sociálnych sieťach, lenže je veľký rozdiel, keď niekto ponúka napríklad vraždu na objednávku, čo v každom prípade je v našej spoločnosti nelegálne a keď niekto ponúka dodávku a montáž majáka s právom prednosti jazdy, lebo je veľké množstvo vodidiel, ktoré takúto možnosť legálne majú.
 

Záver:
Dobrý zámer, ale zlá realizácia.

Doplnené 7.10.2015 - Hlasovanie v NRSR po prvom čítaní:
Dátum 7. 10. 2015, Číslo schôdze 54, Bod programu: 103,  Číslo tlače: 1748
Výsledok hlasovania o tom, aby bol návrh zákona prerokovaný v druhom čítaní: NR SR schválila návrh zákona do druhého čítania.
Prítomní 139, Za 124, Proti 0, Zdržali sa 15, Nehlasovali 0

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?