Zmena jedno obvodového volebného systému na viac obvodový?

Autor: Jozef Drahovský | 6.3.2016 o 17:48 | (upravené 7.3.2016 o 0:21) Karma článku: 4,59 | Prečítané:  1367x

Pred voľbami strany Sieť aj Šanca avizovali zámer zmeniť volebný systém z jedno obvodového na viac obvodový, s odvodnením aby každý poslanec mal svoj obvod, ktorý reprezentuje.

Vtedy som sa opýtal na detaily, najmä ako veľké územie má daný poslanec reprezentovať.

Keďže konkrétnu odpoveď som nedostal, tak som si spravil vlastnú analýzu, ktorej výsledok ma utvrdil v tom, že jeden obvod pokladám za najspravodlivejší, lebo sa do parlamentu môže dostať široké spektrum strán, ktoré v rámci Slovenska získajú aspoň 5% a aj väčšina diania na Slovensku je Celoslovenská.

Ak zadefinujete viac obvodov, tak pri tej istej spoločenskej nálade a hlasoch dokážete zmeniť výsledky volieb takmer ľubovoľné. Záleží na tom kto bude definovať obvody!!!

Aký by bol výsledok teraz vo voľbách 5.3.2016, keby volebné obvody boli veľkosťou na úrovni okresu, ktorý by zastupoval jeden poslanec?

Zrejme niektorí voliči by sa veľmi potešili. SMK by mala dvoch poslancov, SaS by mala sedem poslancov a všetci ostatí poslanci by boli SMER-SD.

 

Myslím si, že každý kto si vie stiahnuť štatistické dáta volieb a vie pracovať napríklad s excelom, potom dokáže po chvíli experimentovania - ladenia, zadefinovať volebné obvody tak, aby jeho strana mala výsledky čo najlepšie, prípadne nejaká iná strana sa do parlamentu nedostala.

Záver:
Ešte stále chcete zmeniť  terajší volebný systém? Na aký?

Doplnené 7.3.2016 00:15
Vo Veľkej Británii majú problém s viacobvodovými volebnými obvodmi už dávnejšie.
Vid článok z roku 2015.  Je to vlastne degradácia hlasov z dôvodu mnohonásobného zaokrúhľovania. V každom volebnom obvode sa zaokrúhľuje znova a znova až je výsledok výrazne iný ako pomer v hlasoch voličov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Tomáša Prokopčáka

Jedna zlá a dve dobré správy o novej vakcíne

Očkovanie je jeden z najúžasnejších objavov ľudstva.


Už ste čítali?