Je pokuta 30 euro za neodlepenú diaľničnú nálepku primeraná?

Autor: Jozef Drahovský | 22.5.2016 o 8:08 | (upravené 24.5.2016 o 12:48) Karma článku: 7,23 | Prečítané:  3004x

Vodiči odlepujú starú diaľničnú nálepku spravidla pri lepení novej nálepky. Lenže rok 2016 je na Slovensku pre diaľničnú nálepku výnimočný.

V roku 2015, presnejšie do 31. januára 2016  bola diaľničná známka formou nálepky na čelnom skle vozidla. Od februára 2016 je len formou zápisu evidenčného čísla vozidla v elektronickej databáze správcu diaľničnej siete. To je jednoduché vysvetlenie, prečo veľa vodičov neodlepilo starú diaľničnú nálepku.

Obrátilo sa na mňa jedno printové médium s otázkou, či výška pokuty 30 Euro za neodlepenú diaľničnú nálepku z roku 2015 udelená v prvých dňoch mesiaca február je oprávnená a ak áno či je primeraná.

V predpisoch bolo máme, že na čelnom skle môžu byť len platné nálepky, ale nie je tam uvedené prechodné obdobie, presnejšie lehota na ich odstránenie. Je nezmysel chcieť od vodiča, ktorý do 23 hodiny, 59 minúty a 59 sekundy daného dňa vyžíva diaľnicu na základe platnej nálepky, aby ju v priebehu nasledujúcej sekundy odlepil, najmä ak je to počas jazdy.

Policajt môže takýto priestupok na mieste riešiť od dohovoru až po pokutu 50 Euro. Čiže pokuta 30 Euro je v zákonne prípustnom pásme.

Osobne si však myslím, že primerané riešenie by bolo vyzvať vodiča na odstránenie nálepky na mieste a až keby odmietol tak to riešiť pokutou.

Pre zákonodarcu odporúčam dať na odstránenie nálepky prechodné obdobie aspoň 3 x 24 hodín po skončení jej platnosti.

Záver:  Keď si sadnete do auta, tak skontrolujte, či máte na čelnom skle nálepku po dobe platnosti, ak áno odlepte ju. Je to jednoduchšie než sa dohadovať o výške pokuty pri náhodnej kontrole.

24.05.2016 Doplnené

Pôvodný návrh zákonodarca v zákone o cestnej premávke bol nasledovný:
§ 4Povinnosti vodiča
(1) Vodič je povinný
i) zabezpečiť pred jazdou a počas jazdy, aby sa vo výhľadovom poli vodiča nenachádzali žiadne predmety, ktoré môžu odvádzať pozornosť od bezpečného vedenia vozidla; to neplatí, ak sú na čelnom skle vozidla nalepené platné nálepky preukazujúce zaplatenie úhrady za užívanie ciest, pričom neplatné nálepky je vodič povinný pred jazdou z čelného skla odstrániť.

Lenže keď chceli dať na čelné sklo palubnú jednotku elektronického mýta, tak text museli zmeniť a dnes platí:
§ 4 Povinnosti vodiča
(1) Vodič je povinný
i) zabezpečiť pred jazdou a počas jazdy, aby sa vo výhľadovom poli vodiča nenachádzali predmety, ktoré môžu odvádzať pozornosť od bezpečného vedenia vozidla.

Z uvedeného vyplýva, že v roku 2016 bola pokuta za neodlepenú neplatnú nálepku uložená neoprávnene.
 

Záver 2:
Nabudúce odporúčam si vyžiadať číslo paragrafu, odstavca a písmena o ktorom si policajt mysli, že ste ho porušili. K tomu je vhodné mať v mobile uložený text aktuálnej verzie zákona o cestnej premávke, aby ste si to mohli overiť hneď na mieste.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Smer návrh extrémistov nepodporí, potratov sa asi chopí SNS

Parlament by mal tento týždeň rokovať aj návrhu zákona extrémistov z ĽSNS o zákaze potratov len na žiadosť ženy. SNS hovorí o vlastnom návrhu.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Generál Macko volal o pomoc, SNS armádu rozkladá

Na ministerstve obrany to vrie.

KOMENTÁRE

Ako sa konzervatívne cítiaci politici dostali do dilemy

Buď sa spriahnu s diablom, alebo budú mať čo vysvetľovať.


Už ste čítali?