Deň otorených dverí - historická čerpacia stanica pitnej vody

Autor: Jozef Drahovský | 25.3.2006 o 23:10 | (upravené 1.1.2011 o 18:47) Karma článku: 11,38 | Prečítané:  4403x

Bratislavská Vodárenská Spoločnosť ponúkla výnimočnú príležitosť, spoznať 100-ročný historický objekt čerpacej stanice pitnej vody na ostrove Sihoť v Karlovej Vsi. Samozrejme, že som tam zašiel aj s fotoaparátom a prinášam niekoľko fotografií.


Obr.1. Táto strážená brána na moste, ktorý spája Devínsku cestu s ostrovom Sihoť, je pre verejnosť uzatvorená. Ale dnes 25.3.2006 sa na jeden deň otvorila. Bratislavská Vodárenská Spoločnosť sa rozhodla spraviť deň otvorených dverí pri príležitosti Svetového dňa vody.


Obr. 2. Z Diaľky bolo vidieť objekt čerpacej stanice a pod ňou biele strechy stánkov. Vačšina z nych bola určená pre súťaže detí. V ďalších stánkoch sídlila zvuková réžia a provizorná kuchynka s malým občerstvením pre návštevníkov, vo forme horúceho čaju, ktorý pri vonkajšej teplote 9 stupňov celzia, padol vhod.


Obr. 3. Nielen dospeli si prišli na svoje, rovnako sa myslelo aj na deti.


Obr. 4. V suteréne čerpacej stanice bola prezentovaná činnosť čerpacej stanice, význam jednotlivých zariadení a postup pri čerpaní a dodávaní vody. Bol som milo prekvapený z veľkého množstva otázok a pomerne odborných, ktoré prednášajúci dostával.


Obr. 5. Zostup do tunela, ktorý pod vodnou hladinou ramena Dunaja, spája ostrov Sihoť a pevninu, bol veľký.


Obr. 6. Teleso tunela. Po oboch stranách je potrubie. V strede chodník. Na stenách rozvod elektrickej energie a osvetlenie. Pri prechádzke tunelom si človek ani neuvedomuje, že je vlastne pod korytom ramena Dunaja.


Obr. 7. Detail z hlavného potrubia. Rok 1899 a tlak 20 Atmosfér.


Obr. 8. Pohľad na jednu z dnes už historických o studní, na ktorej to občas vyzeralo, ako na mravenisku. Dnešné studne sa vŕtajú, táto je ešte kopaná.


Obr. 9. Vrch studne. Z dokonalého utesnenia je zrejme, že ide o vákuový poklop a voda sa zo studne získava za pomoci podtlaku.


Obr. 10. Pri odchode som odfotil rameno Dunaja v mieste, kde som sa pod vodnou hladinou prechádzal.


Obr. 11. Na začiatku bola obava z toho, kde zaparkujem, ale musím uznať Bratislavskej Vodárenskej Spoločnosti, že má dobré organizačné schopnosti aj v doprave. V okolí mosta, bola z oboch strán znížená rýchlosť na 40 km/hod, zákaz predbiehania a boli osadene aj značky pozor chodci a nezabudli ani na parkovanie áut.

Dovoľujem si poďakovať Bratislavskej Vodárenskej Spoločnosti, za sprístupnenie historického objektu čerpacej stanice pitnej vody a za bezchybnú organizáciu celej akcie. Rád prídem aj nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Takmer ju vyliečil z rakoviny. VšZP aj tak odmieta liek žene preplatiť

Dôchodkyňa a jej deti už za liek zaplatili desaťtisíce eur.


Už ste čítali?