Deň otorených dverí - historická čerpacia stanica pitnej vody

Autor: Jozef Drahovský | 25.3.2006 o 23:10 | (upravené 1.1.2011 o 18:47) Karma článku: 11,38 | Prečítané:  4404x

Bratislavská Vodárenská Spoločnosť ponúkla výnimočnú príležitosť, spoznať 100-ročný historický objekt čerpacej stanice pitnej vody na ostrove Sihoť v Karlovej Vsi. Samozrejme, že som tam zašiel aj s fotoaparátom a prinášam niekoľko fotografií.


Obr.1. Táto strážená brána na moste, ktorý spája Devínsku cestu s ostrovom Sihoť, je pre verejnosť uzatvorená. Ale dnes 25.3.2006 sa na jeden deň otvorila. Bratislavská Vodárenská Spoločnosť sa rozhodla spraviť deň otvorených dverí pri príležitosti Svetového dňa vody.


Obr. 2. Z Diaľky bolo vidieť objekt čerpacej stanice a pod ňou biele strechy stánkov. Vačšina z nych bola určená pre súťaže detí. V ďalších stánkoch sídlila zvuková réžia a provizorná kuchynka s malým občerstvením pre návštevníkov, vo forme horúceho čaju, ktorý pri vonkajšej teplote 9 stupňov celzia, padol vhod.


Obr. 3. Nielen dospeli si prišli na svoje, rovnako sa myslelo aj na deti.


Obr. 4. V suteréne čerpacej stanice bola prezentovaná činnosť čerpacej stanice, význam jednotlivých zariadení a postup pri čerpaní a dodávaní vody. Bol som milo prekvapený z veľkého množstva otázok a pomerne odborných, ktoré prednášajúci dostával.


Obr. 5. Zostup do tunela, ktorý pod vodnou hladinou ramena Dunaja, spája ostrov Sihoť a pevninu, bol veľký.


Obr. 6. Teleso tunela. Po oboch stranách je potrubie. V strede chodník. Na stenách rozvod elektrickej energie a osvetlenie. Pri prechádzke tunelom si človek ani neuvedomuje, že je vlastne pod korytom ramena Dunaja.


Obr. 7. Detail z hlavného potrubia. Rok 1899 a tlak 20 Atmosfér.


Obr. 8. Pohľad na jednu z dnes už historických o studní, na ktorej to občas vyzeralo, ako na mravenisku. Dnešné studne sa vŕtajú, táto je ešte kopaná.


Obr. 9. Vrch studne. Z dokonalého utesnenia je zrejme, že ide o vákuový poklop a voda sa zo studne získava za pomoci podtlaku.


Obr. 10. Pri odchode som odfotil rameno Dunaja v mieste, kde som sa pod vodnou hladinou prechádzal.


Obr. 11. Na začiatku bola obava z toho, kde zaparkujem, ale musím uznať Bratislavskej Vodárenskej Spoločnosti, že má dobré organizačné schopnosti aj v doprave. V okolí mosta, bola z oboch strán znížená rýchlosť na 40 km/hod, zákaz predbiehania a boli osadene aj značky pozor chodci a nezabudli ani na parkovanie áut.

Dovoľujem si poďakovať Bratislavskej Vodárenskej Spoločnosti, za sprístupnenie historického objektu čerpacej stanice pitnej vody a za bezchybnú organizáciu celej akcie. Rád prídem aj nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?