RTVS prekrúca zákon, tak ako to robia vydieračské firmy

Autor: Jozef Drahovský | 9.6.2016 o 8:16 | Karma článku: 11,50 | Prečítané:  3579x

Keď bol prijatý zákon 340/2012 Z.z.  o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska, známe pod pojmom koncesionárske poplatky, tak bolo verejnosti prezentované, že

za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska,  bude platiť každá domácnosť, ktorá má odberné miesto elektriny s tým, že keď má odberných miest viac (napr. záhrada, chata, garáž, ap.) bude platiť len raz.

RTVS v poslednej dobe intenzívne porovnáva zoznamov odberných miest od dodávateľov elektrickej energie, (ktorý je dodávateľ elektrickej energie povinný v zmysle zákona RTVS odovzdať)  či každý, kto má odberné miesto platí aj koncesionárske poplatky, ak neplatí tak mu vykáže nedoplatok.

To by bolo v poriadku, ale RTVS začala šikanovať manželov s bezpodielovým spoluvlastníctvom manželov, ktorí roky pravidelne platia koncesionárske poplatky, ak je odberné miesto napísané na jedného z manželov a SIPO na druhého z manželov.

RTVS v tomto prípade neuznáva BSM a žiada platby od toho na koho je napísane odberné miesto elektriny až tak, že vytvorí ďalšie SIPO s novým číslom na druhého z manželov a platby od prvého z manželov ignoruje. Lenže exekúciu za nezaplatenie už uplatňuje na oboch manželov v rámci BSM.

Takéto konanie, kde sa BSM uznáva len vtedy keď sa jej to hodí, nedá sa označiť inak ako za chrapúnstvo a nehodí sa k verejnoprávnej televízii a rozhlasu.

Ďalej ani zákonodarca si nedal na texte zákona obzvlášť záležať a neuviedol v prechodných ustanoveniach obdobie s povinnosťou ako riešiť odberné miesta, ktoré vznikli ešte pred účinnosťou zákona.  Nie je definované či, v akom termíne a akým spôsobom a kto je povinný oznámiť, že niekto má viacero odberných miest ešte pred účinnosťou zákona.

Občan predpokladá, že keď zákon určil dodávateľom elektrickej energie poskytnúť zoznam odberných miest aj s identifikáciou osôb, tak RTVS nebude žiadať duplicitné platby.

RTVS tento nedostatok zákona zneužíva tak, že aj keď sú všetky odberné miesta napísané na jedného z manželov, tak to vykladá, že o tom nikdy nevedela a teraz žiada za niekoľko rokov dozadu doplatiť koncesionárske poplatky viacnásobne.

Pritom tlačivo SIPO, cez ktoré občania prihlasujú a platia koncesionárske poplatky nemá miesto  na uvedenie  zoznamu odberných miest. Taktiež ani  web RTVS https://uhrady.rtvs.sk/ určený pre evidenciu platiteľov, neposkytuje zoznam odberných miest daného platiteľa a ani tento zoznam nie je možné cez daný web zadať.

Čiže RTVS úmyselne nevytvorila nástroj na zadávanie zoznamu odberných miest, ani neakceptovala stav s pred účinnosti zákona, zrejme konala tak, aby mohla žiadať koncesionárske poplatky viacnásobne.

Takáto konanie, nielenže nectí ideu zákona a nehodí sa pre verejnoprávnu opakujem verejnoprávnu televíziu a rozhlas, ale pripomína praktiky organizovaných zločineckých skupín.

Záver:
Vždy najhoršie dopadne ten, kto koncesionárske poplatky pravidelne platí, dokonca aj v prípade, že RTVS má cez SIPO oprávnenie inkasovania poplatok prakticky v ľubovoľnej výške.

Preto sa obraciam otvoreným listom na Ministra kultúry Mareka Maďariča, aby novelizoval príslušný zákon a spravil jeho výklad tak, aby RTVS nemohla zneužívať nejednoznačné ustanovenie zákona a používať praktiky vydieračských firiem.

Je to podľa mňa posledná možnosť, aby RTVS nestratila poslednú štipku dôvery,  ktorú ešte u niektorých ľudí má.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: V akom stave sú slovenské autobusy, ak ich nepustia do Rakúska

Aká je kvalita autobusov na cestách.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Majstra populizmu nemá kto nahradiť

Skutočný talent vie škodiť aj z opozície.


Už ste čítali?