RTVS prekrúca zákon, tak ako to robia vydieračské firmy

Autor: Jozef Drahovský | 9.6.2016 o 8:16 | Karma článku: 9,89 | Prečítané:  2390x

Keď bol prijatý zákon 340/2012 Z.z.  o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska, známe pod pojmom koncesionárske poplatky, tak bolo verejnosti prezentované, že

za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska,  bude platiť každá domácnosť, ktorá má odberné miesto elektriny s tým, že keď má odberných miest viac (napr. záhrada, chata, garáž, ap.) bude platiť len raz.

RTVS v poslednej dobe intenzívne porovnáva zoznamov odberných miest od dodávateľov elektrickej energie, (ktorý je dodávateľ elektrickej energie povinný v zmysle zákona RTVS odovzdať)  či každý, kto má odberné miesto platí aj koncesionárske poplatky, ak neplatí tak mu vykáže nedoplatok.

To by bolo v poriadku, ale RTVS začala šikanovať manželov s bezpodielovým spoluvlastníctvom manželov, ktorí roky pravidelne platia koncesionárske poplatky, ak je odberné miesto napísané na jedného z manželov a SIPO na druhého z manželov.

RTVS v tomto prípade neuznáva BSM a žiada platby od toho na koho je napísane odberné miesto elektriny až tak, že vytvorí ďalšie SIPO s novým číslom na druhého z manželov a platby od prvého z manželov ignoruje. Lenže exekúciu za nezaplatenie už uplatňuje na oboch manželov v rámci BSM.

Takéto konanie, kde sa BSM uznáva len vtedy keď sa jej to hodí, nedá sa označiť inak ako za chrapúnstvo a nehodí sa k verejnoprávnej televízii a rozhlasu.

Ďalej ani zákonodarca si nedal na texte zákona obzvlášť záležať a neuviedol v prechodných ustanoveniach obdobie s povinnosťou ako riešiť odberné miesta, ktoré vznikli ešte pred účinnosťou zákona.  Nie je definované či, v akom termíne a akým spôsobom a kto je povinný oznámiť, že niekto má viacero odberných miest ešte pred účinnosťou zákona.

Občan predpokladá, že keď zákon určil dodávateľom elektrickej energie poskytnúť zoznam odberných miest aj s identifikáciou osôb, tak RTVS nebude žiadať duplicitné platby.

RTVS tento nedostatok zákona zneužíva tak, že aj keď sú všetky odberné miesta napísané na jedného z manželov, tak to vykladá, že o tom nikdy nevedela a teraz žiada za niekoľko rokov dozadu doplatiť koncesionárske poplatky viacnásobne.

Pritom tlačivo SIPO, cez ktoré občania prihlasujú a platia koncesionárske poplatky nemá miesto  na uvedenie  zoznamu odberných miest. Taktiež ani  web RTVS https://uhrady.rtvs.sk/ určený pre evidenciu platiteľov, neposkytuje zoznam odberných miest daného platiteľa a ani tento zoznam nie je možné cez daný web zadať.

Čiže RTVS úmyselne nevytvorila nástroj na zadávanie zoznamu odberných miest, ani neakceptovala stav s pred účinnosti zákona, zrejme konala tak, aby mohla žiadať koncesionárske poplatky viacnásobne.

Takáto konanie, nielenže nectí ideu zákona a nehodí sa pre verejnoprávnu opakujem verejnoprávnu televíziu a rozhlas, ale pripomína praktiky organizovaných zločineckých skupín.

Záver:
Vždy najhoršie dopadne ten, kto koncesionárske poplatky pravidelne platí, dokonca aj v prípade, že RTVS má cez SIPO oprávnenie inkasovania poplatok prakticky v ľubovoľnej výške.

Preto sa obraciam otvoreným listom na Ministra kultúry Mareka Maďariča, aby novelizoval príslušný zákon a spravil jeho výklad tak, aby RTVS nemohla zneužívať nejednoznačné ustanovenie zákona a používať praktiky vydieračských firiem.

Je to podľa mňa posledná možnosť, aby RTVS nestratila poslednú štipku dôvery,  ktorú ešte u niektorých ľudí má.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Briti vedia bojovať proti terorizmu, no nezastavia všetkých

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?