Koniec koncesionárskej amnestie

Autor: Jozef Drahovský | 18.4.2006 o 6:00 | Karma článku: 6,56 | Prečítané:  2831x

Nezadržateľne sa blíži koniec generálneho pardonu, na úžernícke penále, za nezaplatenie koncesií za televízny a rozhlasový prijímač. Tvorcom generálneho pardonu a novely zákona o koncesionárskych poplatkov, je jeden z mála rozmýšľajúcich poslancov Slovenskej Národnej Rady - pán Tomáš Galbavý.

Ide o to, že ak do 21.4.2006, čo je 60 dní od účinnosti zákona, zaplatíte doteraz nezaplatené koncesionárske poplatky, tak nie ste povinný platiť úžernícke penále.

Napríklad mne, sa vyhrážali penále viac ako 200 000 percent ročne, za údajne dlžných 30 Sk. Pritom mám výpis z účtu, že za daný mesiac, tak isto ako mesiace predtým odišla požadovaná suma na účet Slovenskej pošty. Pritom išlo o poplatok, viac ako 3 roky dozadu, takže právne nevymožiteľný.

Je veľa ľudí, aj už zomrelých, od ktorých Slovensky Rozhlas (SRo) alebo Slovenská Televízia (STV) vymáha zaplatenie koncesionárskych poplatkov a ešte k tomu, istá nemenovaná spoločnosť, si brúsi zuby na mnoho miliónový balík, za úžernícke penále.

Ak nemáte doklad o tom, že ste za vymáhané obdobie koncesionárske poplatky zaplatili, či už prevodom z účtu, alebo v hotovosti, alebo iný doklad, o tom, že ste v uvedenom období, neboli prihlásený v evidencii koncesionárov, tak je potrebné zaplatiť. Samozrejme, len čistú dlžnú čiastku.

Ak nezaplatíte, tak pohľadávka voči vám zostane a SRo a STV, budú mať nárok na zaplatenie aj penále, ktoré síce už nie je úžernícke, ale môže byť vysoké. Ide o dvojnásobok základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska z dlžnej čiastky za celé obdobie dlhu.

Keďže chcem spokojne spávať s istotou, že mám voči SRo a STV svoje záväzky vyrovnané, napísal som na obe spoločnosti žiadosť o vykonanie kontroly, či obdržali za našu rodinu všetky poplatky, za posledné 3 roky a či evidujú nejaký nedoplatok alebo preplatok. Odteraz, takúto žiadosť budem posielať po ukončení každého kalendárneho roka, aby tieto spoločnosti nemohli používať taktiku, byť o neobdržanej platbe viac rokov ticho a potom si nárokovať vysoké penále.

V tomto článku som zámerne nepísal o (ne) význame koncesionárskych poplatkov a ďalších chybách v zákone. Tejto téme som sa venoval v minulosti tu, tu a tu. Hlavný ciel tohto článku je, aby ste nezmeškali dôležitý termín a potom nerozhadzovali peniaze zbytočne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?