Slovenskí politici dostali rozum

Autor: Jozef Drahovský | 1.4.2017 o 17:17 | Karma článku: 5,60 | Prečítané:  1625x

Ľudia kričali na politikov zatvoriť, zatvoriť, zatvoriť a oni to pochopili, že treba zatvoriť obchody vo sviatok, aby pracujúci aj nakupujúci mali viac času a mohli si spoločne zakričať.

Ak to nebude stačiť, tak zatváranie zrejme bude pokračovať, napríklad v každú nedeľu.

Neplánovane som sa zapojil do rozhovoru so študentami o ich brigádach. Aktuálnu situáciu najlepšie vystihla študentka, ktorá povedala: „Rodičia mi prispievajú na štúdium ako vládzu, ale to nestačí, preto ak chcem študovať, musím chodiť na brigády. Mám odskúšané, že najlepšie je mi chodiť na brigádu v obchode v nedeľu a vo sviatok, keď sú príplatky. Mzda zo štyroch takto odpracovaných dní do mesiaca, mi umožňuje pokračovať v štúdiu. Ak mi politici znemožnia zarobiť na štúdium, tak neviem čo budem robiť.“

Ďalšia z diskutujúcich povedala: „Ale veď o tie peniaze neprídeš, keď budú zatvorené obchody, tak dostaneš náhradu mzdy, akurát, že bude nižšia o príplatky“.

Keď ostatní zostali stáť s otvorenými ústami, tak pokračovala: „Počula som to na rádiu Expres vo veľkých správach na poludnie. Predkladateľ pán poslanec Ján Podmanický  jednoznačne povedal, že: Každý ten zamestnanec bez toho, že by išiel do práce, on tu mzdu dostane - náhradu mzdy“.

Dal som si námahu a vyhľadal spomenuté správy. Je to tam tak, ako hovorila.
https://www.expres.sk/wp-content/uploads/2017/03/infoexpres-plus-2412.mp3

Vtedy sa diskutujúci rozdelili na dve skupiny. Prvá, ktorá dôverovala slovám Jána Podmanického a verí, že študenti dostanú mzdu za neodpracované sviatky (v pracovnom výkaze stačí vypísať záujem pracovať vo sviatok) a druhá, ktorá označila slová Jána Podmanického za účelové politické klamstvo, lebo jedine čo pán Jan Podmanický potrebuje, je mať pred parlamentom štrajkujúcich študentov.

Následne diskusia ustala v bode dôvery a nedôvery v politikov s tým, že sa zhodli  počkať či náhradu mzdy reálne dostanú a ak nie, tak spoločne pôjdu štrajkovať.

 

Preto ma potešila dnešná (1.4.2017)  informácia, že politici dostali rozum a idú riešiť tento problém nie diktátorským, ale ekonomickým nástrojom. Konkrétne idú zrušiť novoprijatý zákaz práce v obchode vo sviatok a zavádzajú pre zamestnávateľov povinné príplatky za prácu v čase, keď väčšina pracujúcich oddychuje a sviatkuje. Príplatok k základnej hodinovej mzde, za každú načatú minútu práce bude:

práca v noci od 22:00 do 06:00 príplatok 25%
práca v sobotu príplatok 25%
práca v sobotu v noci príplatok 25+25%
práca v nedeľu príplatok 50%
práca v nedeľu v noci  príplatok 50+25%
práca vo sviatok príplatok 100%
práca vo sviatok v noci príplatok  100+25%
práca vo sviatok ktorý pripadol na sobotu príplatok  100+25%
práca vo sviatok v noci, ktorý pripadol na sobotu príplatok 100+25+25%

práca vo sviatok ktorý pripadol na nedeľu príplatok 100+50%
práca vo sviatok v noci, ktorý pripadol na nedeľu príplatok 100+50+25%


V prípade, že zamestnanec nechce mzdu, ale chce si čerpať náhradne voľno, tak mu prislúcha v rozsahu príplatku. Čiže za 8 hodín odpracovaných v nedeľu predstavuje  8+4 hodiny náhradného voľna v pracovný deň.

Keď túto zmenu politici zavedú do praxe, tak sa z nej určite potešia nielen zamestnanci v obchodnej sfére, ale všetci pracujúci, vrátane študentov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?