Slovenskí politici dostali rozum

Autor: Jozef Drahovský | 1.4.2017 o 17:17 | Karma článku: 5,63 | Prečítané:  1963x

Ľudia kričali na politikov zatvoriť, zatvoriť, zatvoriť a oni to pochopili, že treba zatvoriť obchody vo sviatok, aby pracujúci aj nakupujúci mali viac času a mohli si spoločne zakričať.

Ak to nebude stačiť, tak zatváranie zrejme bude pokračovať, napríklad v každú nedeľu.

Neplánovane som sa zapojil do rozhovoru so študentami o ich brigádach. Aktuálnu situáciu najlepšie vystihla študentka, ktorá povedala: „Rodičia mi prispievajú na štúdium ako vládzu, ale to nestačí, preto ak chcem študovať, musím chodiť na brigády. Mám odskúšané, že najlepšie je mi chodiť na brigádu v obchode v nedeľu a vo sviatok, keď sú príplatky. Mzda zo štyroch takto odpracovaných dní do mesiaca, mi umožňuje pokračovať v štúdiu. Ak mi politici znemožnia zarobiť na štúdium, tak neviem čo budem robiť.“

Ďalšia z diskutujúcich povedala: „Ale veď o tie peniaze neprídeš, keď budú zatvorené obchody, tak dostaneš náhradu mzdy, akurát, že bude nižšia o príplatky“.

Keď ostatní zostali stáť s otvorenými ústami, tak pokračovala: „Počula som to na rádiu Expres vo veľkých správach na poludnie. Predkladateľ pán poslanec Ján Podmanický  jednoznačne povedal, že: Každý ten zamestnanec bez toho, že by išiel do práce, on tu mzdu dostane - náhradu mzdy“.

Dal som si námahu a vyhľadal spomenuté správy. Je to tam tak, ako hovorila.
https://www.expres.sk/wp-content/uploads/2017/03/infoexpres-plus-2412.mp3

Vtedy sa diskutujúci rozdelili na dve skupiny. Prvá, ktorá dôverovala slovám Jána Podmanického a verí, že študenti dostanú mzdu za neodpracované sviatky (v pracovnom výkaze stačí vypísať záujem pracovať vo sviatok) a druhá, ktorá označila slová Jána Podmanického za účelové politické klamstvo, lebo jedine čo pán Jan Podmanický potrebuje, je mať pred parlamentom štrajkujúcich študentov.

Následne diskusia ustala v bode dôvery a nedôvery v politikov s tým, že sa zhodli  počkať či náhradu mzdy reálne dostanú a ak nie, tak spoločne pôjdu štrajkovať.

 

Preto ma potešila dnešná (1.4.2017)  informácia, že politici dostali rozum a idú riešiť tento problém nie diktátorským, ale ekonomickým nástrojom. Konkrétne idú zrušiť novoprijatý zákaz práce v obchode vo sviatok a zavádzajú pre zamestnávateľov povinné príplatky za prácu v čase, keď väčšina pracujúcich oddychuje a sviatkuje. Príplatok k základnej hodinovej mzde, za každú načatú minútu práce bude:

práca v noci od 22:00 do 06:00 príplatok 25%
práca v sobotu príplatok 25%
práca v sobotu v noci príplatok 25+25%
práca v nedeľu príplatok 50%
práca v nedeľu v noci  príplatok 50+25%
práca vo sviatok príplatok 100%
práca vo sviatok v noci príplatok  100+25%
práca vo sviatok ktorý pripadol na sobotu príplatok  100+25%
práca vo sviatok v noci, ktorý pripadol na sobotu príplatok 100+25+25%

práca vo sviatok ktorý pripadol na nedeľu príplatok 100+50%
práca vo sviatok v noci, ktorý pripadol na nedeľu príplatok 100+50+25%


V prípade, že zamestnanec nechce mzdu, ale chce si čerpať náhradne voľno, tak mu prislúcha v rozsahu príplatku. Čiže za 8 hodín odpracovaných v nedeľu predstavuje  8+4 hodiny náhradného voľna v pracovný deň.

Keď túto zmenu politici zavedú do praxe, tak sa z nej určite potešia nielen zamestnanci v obchodnej sfére, ale všetci pracujúci, vrátane študentov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sulík zasa berie Matovičovi hračku

Premiér sa vyhráža zatváraním a otvára maturitné ročníky.

Minúta po minúte: Sulík svoj plán predloží najskôr pandemickej komisii

Cez víkend sa dalo otestovať vyše 110-tisíc ľudí.


Už ste čítali?