Vyskúšal som Uber v Bratislave

Autor: Jozef Drahovský | 31.7.2017 o 0:01 | Karma článku: 11,05 | Prečítané:  5711x

Väčšinou jazdím svojím autom, ale sú situácie, keď sa potrebujem nechať odviezť. Vtedy zavolám známemu alebo sa obrátim na nejakú z množstva taxislužieb. Prečo na nejakú a nie stále tú istú? Preto, aby som mohol porovnávať.

Taxi dopravu využívam najmä na a z letiska, železničnej stanice, biznis centra, autoservisu a potom sú to už rôzne miesta podľa okolností.

Musím povedať, že aj ja som naletel a zobral si taxi zo stanovišťa a za 4 km vzdialenosť som zaplatil  okolo 20 Euro.  Zrejme každý človek tým musí prejsť, aby si uvedomil, že aj v osobnej doprave musí byť obozretný. Odvtedy si cenu za jazdu dohadujem dopredu, ak sa mi nepáči alebo taxikár odmietne povedať maximálnu cenu, ale tvrdo požaduje, že bude taká čo ukáže taxameter, tak nenastúpim. To je dôvod, prečo si objednávam odvoz najmä telefonicky a v poslednej dobe cez mobilnú aplikáciu.

Keď máte mobilný telefón s internetovým dátovým prenosom, debetnú alebo kreditnú kartu, Mastercard, VISA a podobne, tak sa vám otvára v osobnej doprave oveľa viac možností, než odchytenie taxi na stanovišti alebo objednávka klasickým telefónom s platbou v hotovosti. Jednou z možností je aj Uber – čo je služba podobná taxislužbe, ale fungujúca na inom princípe.

 

Čo je nutné k tomu aby ste mohli využívať Uber?
Musíte mať mobilný telefón s internetovým pripojením, ktorý je štandardne nastavený a má zapnuté určovanie polohy. Osobne používam mobil s operačným systémom Android a preto  snímky obrazovky použité v tomto článku sú z neho. Najprv je treba z Android obchodu „Google Play“  stiahnuť bezplatnú aplikáciu Uber. Ak vám nájde viacero aplikácií so slovom Uber, tak tá správna aplikácia pre zákazníkov na využívanie služby Uber,  sa volá „Uber“ a je od organizácie „Uber Technologies, Inc.“  Nepomýľte si ju s aplikáciou  „Uber Driver“, ktorá je určená pre vodičov Uberu na poskytovanie služby svojim vozidlom i keď aj o nej bude v tomto článku písané.

Prvotné nastavenie aplikácie Uber
Pri prvom spustení aplikácie Uber je potrebné vytvoriť si konto. Budete potrebovať telefónne číslo, e-mail adresu, meno, platobnú kartu a vymyslieť si heslo.  Heslo sa používa len pre prístup na server www.uber.com, kde si môžete pozerať svoje jazdy a ďalšie detaily. Meno, ktoré si zadáte budú používať vodiči na oslovenie, keď prídu pre Vás. Po zadaní údajov platobnej karty dôjde k jej otestovaniu tak, že Uber si stiahne 2 € a vzápätí  ich vráti. Ak máte obyčajnú banku tak na SMS uvidíte -2 € a +2 €, ak máte lepšiu banku, tak na SMS príde aj názov POS terminálu, ktorý je „POS Uber BV  Amsterdam NL“. Všetky tieto veci sa zadávajú jeden jediný krát a o to je väčší komfort pri poskytovaní služby.

Objednávka jazdy
Keď si objednávate jazdu, nie je nutné vedieť kde ste. Zapnete aplikáciu Uber a tá zobrazí mapu. Na nej vyznačí kde ste, kde sú najbližšie vozidlá a opýta sa, kam chcete ísť. Keď napíšete prvé písmená cieľa, tak aplikácia ponúkne zoznam možnosti na výber. Keď zadáte cieľ, tak zobrazí mapu s trasou a informáciou za koľko minút môže byť vozidlo pristavené a cenové rozpätie za jazdu.

Aplikácia umožňuje určiť štart a cieľ aj priamo nastavením polohy na mape, taktiež umožňuje objednanie jazdy na konkrétny čas. V Bratislave sú ponúkané dve Uber služby a to „uberX“ a „Select“. Štandard je uberX. Luxus, ale aj vyššia cena je služba Select. Takže je na Vás čo si vyberiete. Objednávka sa stáva záväznou až po kliknutí na tlačidlo požiadať o uberX alebo požiadať o uber Select.

Príjazd vozidla
Keď potvrdíte objednávku, tak sa znova zobrazuje mapa, ale len s vozidlom, ktoré ide pre vás. Vidíte trasu a odhadovaný čas čakania. Keď vozidlo zastaví, tak vás vodič osloví menom. Nie, že by vás už dopredu poznal, ale to meno má zobrazené v elektronickej objednávke. Týmto spôsobom je zabezpečená aj kontrola, aby nenastúpil niekto iný a vy by ste zostali bez dopravy.

Samotná jazda
Počas jazdy môžete na svojom mobile pozerať kadiaľ idete. Môžete svoju jazdu oznámiť hocikomu, koho máte v kontaktoch. Hodí sa to, keď Vás niekde netrpezlivo čakajú, ale hodí sa to aj pre deti, keď oznamujú rodičom, že už sú na ceste domov napríklad z diskotéky.

Ak používate aj klasické taxi, tak si pri službe Uber všimnete, že nevidíte taxameter, na ktorom by nabiehala cena za jazdu.  Lenže zdanie klame. Vodič má mobil s aplikáciou pre vodiča, ktorý má funkciu  taxametra a nie obyčajného, ale aj so záznamom trasy. Pričom tie isté informácie máte aj na svojom mobile. Občas sa stane, že doprava sa počas jazdy spomalí alebo zrýchli. Vtedy vidíte zmenu príchodu.

Ja si tento čas krátim rozhovorom s vodičom. Zatiaľ vždy išlo o slušných vodičov, ktorí počas jazdy nefajčili a s ktorými sa dalo rozprávať. Jedenkrát sa mi stalo, že vodičovi nešla slovenčina. Síce vedel základy a všetky vety potrebné pre poskytovanie služieb, ale pri rozhovore na inú tému som si zopakoval angličtinu.

Ukončenie jazdy, platba a daňový doklad
Keď prídete do cieľového miesta, tak sa rozlúčite a vystúpite. Nič v hotovosti neplatíte, ani nevyťahujete platobnú kartu, preto vodiči nemusia mať v aute registračnú pokladňu. Cena za jazdu je do niekoľkých sekúnd zaplatená kartou, ktorú ste zadali pri registrácii a na e-mail vám príde bloček, ktorý obsahuje nielen potrebné detaily, ale aj mapu s grafickým zaznamenaním trasy jazdy.  Jediná vec, ktorá na vás čaká, ale nie je povinná, je ohodnotiť jazdu vodiča.

Keď využívate Uber služobne a nestačí vám podrobný elektronicky bloček, ktorý bol zaslaný na e-mail, vtedy je potrebné prihlásiť sa na stránku www.uber.com, čo sa dá z počítača alebo aj z mobilu, kde máte k dispozícii daňové doklady zo všetkých svojich jázd a vo formáte pdf. Môžete si ich stiahnuť a priamo v elektronickej forme vložiť do účtovníctva. Daňový doklad je vždy vystavený vodičom a obsahuje štandardné údaje ako IČO, DIČ, IČ DPH, popis služby, sumu bez a s DPH atď.

Porovnanie služby Uber voči iným obdobným službám
Uber mi nepripadá ako taxi, ale ako keď zavolám známemu. Rozdiel je len v tom, že nevolám a nepresviedčam ho, aby prišiel pre mňa, ale je na to účelová aplikácia s tým, že mu zaplatím bezhotovostne a navyše mám k tomu aj daňový doklad.

Čo sa týka ceny, tak Uber je lacnejší a oplatí sa ho využívať aj na krátke vzdialenosti.

Čo sa týka bezpečnosti, tak Uber mi v niektorých aspektoch pripadá bezpečnejší ako jazda klasickým taxíkom, ktorý som si zobral zo stanoviska alebo objednal telefonicky. Prispievajú k tomu tri veci:

1. Cenu viem dopredu a samotná jazda je online monitorovaná vrátane toho, že gps záznam trasy v grafickom zobrazení je súčasťou bločku za jazdu. Voči bežným taxikárom sa nemusím doprosovať o daňový doklad, vždy ho dostanem v elektronickej forme.

2. Každú jazdu môže zákazník hodnotiť. Najmä, ak sa mu vodič alebo auto nepozdávalo, tak sa to objaví v hodnotení. Ak vodič má viacero negatívnych hodnotení, tak ho Uber jednoducho „vypne“ z aplikácia, čo v prípade samostatných taxikárov, ktorí nie sú zamestnancami väčších spoločnosti je nemožné.

3. Môžem komukoľvek poslať informáciu o jazde, kde sú všetky údaje, vrátane identifikácie vodiča a vozidla a cítiť sa bezpečnejšie.

Záver:
Keď si niečo kúpim, či už fyzický výrobok alebo službu, tak po určitej dobe hodnotím, či som spravil dobre alebo zle. Moje osobné hodnotenie je založené na tom, že sa spýtam sám seba, keby som mal tie skúsenosti, čo mám teraz, či by som znova sa rozhodol pre kúpu daného výrobku alebo danej služby. V prípade služby Uber odpovedám, že áno, znova by som uvedenú službu využil. Preto  aplikáciu Uber si nechávam v mobile aj po ukončení testovania nainštalovanú a všetkým odporúčam vyskúšať si ju.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Mal Kočner Glváča na diaľkové ovládanie?

Zsuzsová s Glváčom je možno podobná schéma ako Trošková u Fica.


Už ste čítali?