Týždeň mobility a Uber výzva #ZahoďKľúče

Autor: Jozef Drahovský | 18.9.2017 o 0:01 | Karma článku: 2,56 | Prečítané:  813x

Od soboty 16.9.2017 do piatka  22.9.2017 je Európsky týždeň mobility. Tento rok sa k výzve Slovenskej agentúry životného prostredia, ktorá koordinuje aktivity týždňa na národnej úrovni, pridali viaceré nové organizácie.

Téma  Európskeho týždňa mobility 2017 je: „Čistá, zdieľaná a inteligentná mobilita“.

Informačný leták Európsky týždeň mobility 2017Informačný leták Európsky týždeň mobility 2017 (www.eurotm.sk)

Okrem klasických organizácií, ktoré sa do Európskeho týždňa mobility zapájajú pravidelne, tento rok sa do nej zapojili aj viaceré nové organizácie, ktoré sú uvedené  v zozname podľa jednotlivých miest. Okrem tohto zoznamu viem ešte o dvoch nových spoločnostiach a to Železničná spoločnosť Slovensko a spoločnosť UBER.

Práve od spoločnosti UBER, ktorá zareagovala na tému roka 2017: „Čistá, zdieľaná a inteligentná mobilita“ mi prišla zaujímavá výzva:

Na cestách jazdí viac ako miliarda áut. Súkromné osobné automobily sú jednou z najdrahších vecí, ktorú ľudia vlastnia, a pritom sú až 95% času nevyužívané. V celosvetovom meradle sú autá zodpovedné za 1/8 všetkých emisií CO2 . Viac ako 20% pozemkov zaberajú parkoviská, pričom by ľudia namiesto nich mohli využívať skôr detské ihriská, parky alebo obytné plochy.

Výskum dokazuje, že 6 z 10 Európanov vlastní automobil, pričom 42% má viac ako jeden. Väčšina ľudí v európskych hlavných mestách je znepokojená znečistením ovzdušia a uvítala by na cestách menej áut. Viac ako 2/3 ľudí sa domnievajú, že vhodnou alternatívou k používaniu vlastného auta je využívanie rôznych moderných digitálnych služieb v oblasti dopravy, ako je napríklad Uber.

Obraciame sa preto na Vás s prosbou - nechajte v septembri kľúče od svojho auta doma a pripojte sa k európskej Uber výzve: #ZahoďKľúče / #DitchYourKeys.

Počas Európskeho týždňa mobility (16. - 22. septembra) nechajú mnohí ľudia v 30 mestách celej Európy svoje kľúče od auta doma a využijú alternatívne spôsoby prepravy. Buďte jedným z nich!

Sme pripravení Vaše rozhodnutie podporiť, aby ste počas vyššie uvedeného týždňa mohli do práce cestovať bez vlastného auta, a to len s pomocou prostriedkov verejnej dopravy a moderných digitálnych služieb.

Záver:
Hoci väčšinou jazdím autom, vyskúšam tento týždeň počet jázd minimalizovať. O tom, či a ako sa mi to podarí, napíšem ku koncu Európskeho týždňa mobility 2017.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?