Voľby do orgánov samosprávnych krajov ešte neskončili a už som z nich sklamaný

Autor: Jozef Drahovský | 4.11.2017 o 21:33 | (upravené 4.11.2017 o 22:05) Karma článku: 7,24 | Prečítané:  2141x

Som sklamaný z ich organizácie, presnejšie so spôsobu informovania voličov, na základe ktorého za voliči rozhodujú.

Ak pri voľbách niekto osobne pozná kandidátov a na základe toho ich volí, tak je to v poriadku. Väčšina voličov osobne nepozná nikoho alebo pozná menej kandidátov než je počet volených poslancov a vtedy je rozhodovanie problematické.

Voličovi nepomôže ani to, že sa v predstihu na internete pozrie do oficiálnych zoznamov na webe Štatistického úradu SR  https://www.volbysr.sk/sk/president.html , aby sa zorientoval medzi osobnosťami, z ktorých si má možnosť vybrať.

Osobne pri  voľbe  predsedu VÚC som problém nemal, lebo viacerých kandidátov  poznám osobne a volí sa len jeden. Pri voľbe poslancov VÚC to bol opačný problém. 

Na oficiálnej stráne Štatistického úradu SR  je uvedené len meno, priezvisko, vek, zamestnanie, obec a politický subjekt. Chýbajú tam ďalšie informácie o tom, čo daný kandidát spravil v minulosti a čo plánuje do budúcnosti ak bude zvolený.

Preto som začal meno po mene hľadať na internete a robiť si prehľad o jednotlivých kandidátoch. Hľadanie z dôvodu menovcov a predplateného poradia vo vyhľadávačoch bolo v niektorých prípadoch pomerne náročné .

Výsledok je horší než zlý a varovný pre voličov.  Väčšina kandidátov nemá svoju osobnú stránku, kde by malo napísaných aspoň pár viet o sebe s kontaktom na seba, čo v minulosti robili, čo dokázali a už vonkoncom nie, čo budú presadzovať ak budú zvolení.

Myslím si, že každý človek, ktorý kandiduje vo voľbách, kandiduje s tým, že bude zastupovať svojich voličov.  Každý takýto človek by mal komunikovať so svojimi voličmi a v dnešnej dobe by nemal byť internetovým analfabetom.  Nebyť projektu sme https://volby.sme.sk/ tak o väčšine kandidátov by sme sa okrem výpisov z obchodného, prípadne živnostenského registra nič nedozvedeli.

Je len málo kandidátov s osobnou stránku, prípadne viacročným blogom alebo stránkou aktivistickej skupiny, kde z viacročnej činnosti je zrejmá osobnosť človeka a čo sa dá od neho očakávať ak bude zvolený.

Preto výzva:
Hľadám poslanca Národnej rady SR, ktorý si osvojí môj návrh, tak aby sa zmenili príslušné zákony pri všetkých voľbách v budúcnosti, aby u každého kandidáta, k doterajším údajom (meno, priezvisko, vek, zamestnanie, obec a politický subjekt) pribudla URL adresa na osobnú stránku pre detailne informácie a komunikáciu s voličmi, pokiaľ ju kandidát vo svojej kandidatúre uvedie.

Zdôvodnenie:
Voliči by mali mať možnosť bez náročného vyhľadávania, rozhodovať sa na základe podstatne detailnejších informácii, než je tomu doteraz.

Záver:
Netuším, či sa takýto poslanec v NR SR nájde a návrh si osvojí, lebo informovaní voliči sú pre mnohých kandidátov niečo nežiaduce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sulík zasa berie Matovičovi hračku

Premiér sa vyhráža zatváraním a otvára maturitné ročníky.

Minúta po minúte: Sulík svoj plán predloží najskôr pandemickej komisii

Cez víkend sa dalo otestovať vyše 110-tisíc ľudí.


Už ste čítali?