Nehoda na prechode pre chodcov, alebo ako zostať nažive

Autor: Jozef Drahovský | 3.5.2006 o 22:22 | Karma článku: 13,23 | Prečítané:  4039x

Dnes predvečerom, sa stala dopravná nehoda na Karloveskej ulici v Bratislave, kúsok za odbočkou na Kempelenovu ulicu.

Kolóna čakajúcich aut, fotografia z nadchodu pre chodcovKolóna čakajúcich aut, fotografia z nadchodu pre chodcov
Ide o 4 prúdovú cestu, v strednom páse sú koľaje pre električky. Pani chcela prejsť z pravej strany cesty, do stredného pasu, na zástavku električiek. Auto idúce v pravom jazdnom pruhu zastalo a dalo jej na prechode pre chodcov prednosť. Pani pokračovala v chôdzi ďalej, ale auto idúce v ľavom  jazdnom pruhu nezastavilo a zrazilo ju.  Hoci som bol kúsok od miesta nehody, nehodu som priamo nevidel. Pozeral som sa iným smerom. To čo som napísal povedali mi zhodne viacerí ľudia, ktorí nehodu videli.

Keď odišla sanitka, spravil som len 2 fotky. Tak aby na nich neboli účastníci nehody a ani prizerajúci sa ľudia.  

Obr. 1. Auto v pravom jazdnom pruhu, ktoré dalo prednosť.

Obr. 2. Auto z ľavého jazdného pruhu, stojace za prechodom, ktoré zrazilo chodca.

Nechcem analyzovať, kto bol na vine. Ale do všetkých členov rodiny, hučím nasledujúce pravidlo: Keď idete za hustej premávky cez prechod pre chodcov na viacprúdovej ceste, aj keď vám dá, auto v najbližšom jazdnom pruhu prednosť,  počkajte aj na zastavenie auta v ďalšom jazdnom pruhu a to na kraji cesty (ale na prechode), alebo aspoň v ochrannom tieni už stojaceho auta. Auto v ďalšom a ďalšom jazdnom pruhu, je tiež povinne zastať, ale často sa stane, že nezastane. Je lepšie chvíľu počkať a zanadávať si na vodiča, ktorý nedodržuje predpisy ako sa nechať zraziť.

Pritom upozorňujem aj na inú skúsenosť, ktorú som zažil dávnejšie. Po ceste išli len dve auta, oba v pravom jazdnom pruhu. Ľavý jazdný pruh aj jazdné pruhy v protismere boli volné. Prvé auto zastalo a dalo prednosť chodcovi, druhé auto dalo smerovku doľava, preradilo sa do ľavého jazdného pruhu a chodca na prechode zrazilo. Aj pri takto prehľadnej situácii, keď prvé auto zastalo a chodec predpokladá, že za nim idúce druhé auto, zastane, môže to skončiť inak.

Pre úplnosť pridám aj tretiu skúsenosť, ktorá sa stala kolegovi z práce. Zastavil na prechode pre chodcom v pravom pruhu, v ľavom pruhu zastala sanitka. Chodci začali prechádzať a vtedy ho zozadu nabralo nákladne auto. Išlo takou rýchlosťou a vzhľadom na nepomer  hmotností aut, že zobral chodca prechádzajúceho popred jeho auto. Ten mu hlavou rozbil predne sklo a zostal nehybne ležať na zemi. Kolega skončil s modrinami a nepojazdným autom. Chodca zobrala sanitka, stojaca vo vedľajšom pruhu.

Na záver vás nepoteším, aj keď vám dajú prednosť prvé autá vo všetkých jazdných pruhoch, nie je to záruka, že v zdraví prejdete na druhú stranu cesty. Prajem veľa šťastia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?