Dopravná značka, ktorej výskyt je vzácny

Autor: Jozef Drahovský | 20.5.2006 o 22:15 | Karma článku: 8,18 | Prečítané:  3767x

Dnes doobeda, na Šancovej ulici v Bratislave, pri rozkopávke cesty z dôvodu prasknutého hlavného vodovodu, sa mi podarilo odfotiť dopravnú značku, ktorá je veľmi zriedkavá a nielen v Bratislave.

V strede Šancovej kúsok od križovatky Račianske mýto, bolo nutne vykopať jamu k hlavnému vodovodnému potrubiu. Zodpovedný pracovníci uzatvorili ľavý jazdný pruh za pomoci smerovacích dosiek Z4a a Z4b. Ako prvú, umiestnili značku C4b – prikázaný smer jazdy i keď by sa tam skôr hodila značka C5a - Prikázaný smer obchádzania. Za ňou osadili značku A17 - práca na ceste a značku A4b - zúžená vozovka z jednej strany. To čo je pozoruhodnou zvláštnosťou je osadenie dopravnej značky C12 – najnižšia dovolená rýchlosť so symbolom 30. Áno čítate správne najnižšia dovolená rýchlosť 30 km/hod.

Dovolím si zamyslieť sa, v tejto konkrétnej situácii, nad možným významom umiestnenia tejto dopravnej značky. Značka C12 – najnižšia dovolená rýchlosť prikazuje vodičovi ísť rovnako rýchlo alebo rýchlejšie, ako je údaj na nej, samozrejme pokiaľ mu to dopravná situácia na ceste dovoľuje. Pritom nesmie ísť rýchlejšie ako je najvyššia dovolená rýchlosť v danom mieste. Najviditeľnejšie je to vtedy, ak je cesta prázdna a po nej ide jediné auto. Ak policajti na takomto úseku merajú minimálnu rýchlosť, napríklad radarom, musia z právneho a metrologického hľadiska korigovať nameranú rýchlosť iným vzorcom. Pri kontrole maximálnej rýchlosti je to nameraná rýchlosť mínus chyba merania a pri kontrole minimálnej rýchlosti je to nameraná rýchlosť plus chyba merania.

Zdôvodnenie tejto značky, vidím asi v tom, aby vodiči pokiaľ nemusia zastaviť vozidlo z titulu červenej na semafore križovatky ap., aby zbytočne nespomaľovali dopravu pozeraním sa, ako tam kopú a odčerpávajú vodu. (Určite existuje aj prozaickejšie zdôvodnenie uvedenej dopravnej značky, ale to nechám na fantáziu čitateľov.)

Možno by nebolo zlé, takúto značku na zrýchlenie dopravy, používať aj pri iných zúženiach, či už z titulu rozkopávok, alebo dopravnej nehody. Sám som zažil na Prístavnom moste, hromadnú nehodu, počas inej nehody kamiónu a osobného auta, kde asi v rýchlosti 10 až 20 km/hod vrazilo do seba 8 osobných áut. Nejaké auto v kolóne spomalilo, ďalšie auto do neho narazilo, lebo vodič si zrejme myslel, že pri tak malej rýchlosti sa stihne pozerať aj inde, ako pred seba. Za ním si to isté myslel ďalší a ďalší vodič a už bolo počuť len buch, buch, buch...


Obr. 1. Celkový pohľad na dopravné značenie. Šancova ulica, Bratislava,  20.5.2006

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?