Odfláknute dopravné značenie ohrozuje vodičov na diaľnici D2

Autor: Jozef Drahovský | 23.5.2006 o 6:00 | Karma článku: 10,64 | Prečítané:  4372x

Prišiel mi e-mail od čitateľa Andreja, opisuje v ňom veľmi nebezpečné dočasné dopravné značenie pri výjazde z Lamača na diaľnicu D2 smerom na Brno. Zašiel som tam, natočil krátke video a zhodnotil, že to miesto je stvorené na vážnu dopravnú nehodu a to z dôvodu odfláknutého dopravného značenia.

Na diaľnici D2 z Bratislavy v smer na Brno asi je uzatvorený ľavý jazdný pruh. Pravdepodobne z dôvodu práce v strednom deliacom pase. Pravý jazdný pruh zostal, ale došlo k preznačeniu odstavného pruhu na ďalší jazdný pruh. Na diaľnici je to označenie v poriadku a auta využívajú oba jazdne pruhy. Lenže na nájazde na diaľnicu D2 z Lamača, sa o tom vodiči nemajú ako dozvedeť.


Obr. 1. Začiatok výjazdu na diaľnicu z Lamača. Dopravná značka D31a-Diaľnica. O zmene v dopravnej situácii ani náznak.


Obr. 2. Vychádzate do kopca na diaľnicu. Vpravo je dopravná značka C1 Daj prednosť v jazde. Okrem nej vidíte pripájaci pruh, na začiatok ktorého ma vodič vojsť a podľa okolnosti, sa má rozbehnúť a zaradiť do prúdu idúcich vozidiel.
Ak sa vám zdá, že je všetko poriadku a je to tak, ako to poznáte, tak zdanie klame. Všimnite si prerušovanú oranžovú čiaru, ktorá prechádza z ľavej strany na pravú, ešte pred začiatkom samotného zrýchľovacieho pruhu. Ak ju nevidíte skúste si pozrieť nasledujúci obrázok.


Obr.3. Šípky ukazujú na miesto oranžovej čiary. Niekto možno bude namietať, že som sa mal s fotoaparátom postaviť z druhej strany a fotografovať z iného uhlu, aby bolo uvedenú čiaru lepšie vidieť. Ale zámerne som to fotil tak, ako ju vidí vodič osobného auta. To znamená, že pokiaľ o nej dopredu nevie, tak ju pravdepodobne prehliadne. Vodiči kamiónov, ktorý sedia podstatne vyššie majú na ňu o niečo lepší výhľad, ale ani to nie je záruka správneho pochopenia jej významu.


Obr. 4. Fotografia pod iným uhlom. Takto to síce vodič nemá šancu vidieť, ale teraz je zrejmé ako je dopravná situácia zmenená. V bývalom odstavnom pruhu jazdia kamióny, a vedľa nich osobné autá. Ak nič netušiaci vodič vystrčí v nevhodnom čase predok svojho auta na začiatok pripájacieho pruhu, tak dojde k zrážke. Ak bude pokračovať v pripájaní sa na diaľnicu, tak ako je zvyknutý, nechcem si to ďalej predstavovať.

 

Andrej vo svojom e-maile, okrem iného píše:
Minulú sobotu som mal cestu na Záhorie a z Dúbravky som šiel na diaľnicu D2 príjazdom od Lamača. To som ešte netušil, že ma tam čaká poriadny adrenalín. blížite sa k miestu, kde sa príjazd spája s diaľnicou. Všimnete si nevýrazné oranžové čiary. Vo vašej hlave prebieha úvaha – čo sú to za čiary? ... Myslím, že každý vodič, ktorý sem prichádza, má čo robiť, aby celú situáciu pochopil, správne vyhodnotil a dokázal ešte aj včas ubrzdiť, ak prichádza nejaké auto. Vodič Avie na nasledujúcom obrázku to nedokázal:


Obr. 5. Foto Andrej Nerti.
Po cvaknutí tohto obrázku vodič Avie síce pribrzdil, ale už vošiel do dráhy prichádzajúcemu kamiónu, ktorý ho našťastie videl a uhol doľava, kde našťastie žiadne iné auto nešlo. Ako dlho asi potrvá, kým niekto nebude mať toľko šťastia?
Dávajte si preto pozor na tomto úseku D2 - od Od Tesco Lamač až cca. po Stupavu sú tam posunuté jazdné pruhy doprava až úplne na krajnicu, je tam obmedzená rýchlosť na 80 km/h, ale akosi sa pozabudlo na značenie na príjazde z Lamača.

Ako by sa to malo riešiť?
Čo najskôr je potrebné na príjazdovú cestu osadiť dopravnú značku D60 - (zmena miestnej úpravy), s textom Pozor vjazd na diaľnicu bez pripájacieho pruhu. Alebo obdobný text v tomto význame. Ak má byť tento stav dlhodobý, odporúčam, pod značku daj prednosť, použiť dodatkovú tabuľku vyobrazenú s číslom 1. Keď sa situácia vráti naspať, tak dodatkovú tabuľku vyobrazenú s číslom 2.


Obr. 6. Návrhy rôznych dodatkových tabuliek. Varianty podľa E2a až E2c. V zahraničí bežne používané.

Pripájam aj malé video, aby ste mali predstavu ako to vyzerá za premávky.
video 1 701 376 byte

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Takmer ju vyliečil z rakoviny. VšZP aj tak odmieta liek žene preplatiť

Dôchodkyňa a jej deti už za liek zaplatili desaťtisíce eur.


Už ste čítali?