Vianočné auto – aké náklady mám očakávať po jeho výhre?

Autor: Jozef Drahovský | 21.12.2018 o 1:22 | (upravené 6.3.2019 o 9:49) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  28545x

Viaceré organizácie ponúkajú v spotrebiteľskej súťaži pred Vianocami možnosť vyhrať auto. Zákazníci vyhrávajú, lenže výhra auta znamená aj náklady a tam bývajú výhercovia zaskočení a nie iba jeden krát.

Začalo to telefonátom, pokračovalo to čítaním článkov o skúsenostiach s výhrou auta a končilo štúdiom príslušných zákonov a konzultáciou s viacerými organizáciami, ktoré takéto výhry ponúkajú, respektíve ponúkali v minulosti a nestačil som sa diviť.

Otázka bola: Pán Drahovský, nikdy naša rodina nemala auto, teraz sme auto vyhrali, preto sa pýtam, aké náklady máme očakávať a na čo nesmieme zabudnúť, deti už vodičský preukaz majú.

Opýtal som sa na cenu auta, objem motora a koľko km plánujú najazdiť mesačne. Vyplnil formulár on-line poistenia, pohľadal interval servisných prehliadok a náklady sa začali sypať:

1., zákonne poistenie.
2., odporúčané havarijné postenie.
3., cena pravidelnej prehliadky s výmenou oleja a olejového filtra po 15 – 30 tisíc km.
4., cena veľkej prehliadky s výmenou aj peľového filtra, sviečok,  brzdovej kvapaliny stieračov, zimné / letné pneumatiky, atď.
5., pohonné hmoty za plánovaných 1000 km mesačne.
6., diaľničná známka.
7., poplatky za parkovanie.
8., daň z motorových vozidiel, ak súkromne vozidlo chcú pri služobných cestách u zamestnávateľa.

Vtedy ma druhá strana zastavila vo význame. Nemyslím daň z motorových vozidiel a prevádzkové náklady, ale daň z výhry a zdravotné odvody, lebo čítala „hrôzostrašné články“, že z takejto výhry musel výherca najprv zaplatiť daň, potom zdravotné odvody, ale ani to nestačilo a stále od výhercu pýtajú ďalšie a ďalšie peniaze a žiadna banka mu už nechce požičať, že keby vedel, tak výhru nikdy neprevezme. Je to možné?

Áno je to možné a je to v zmysle našich platných zákonov a zvyklostí.

1., už pri odovzdávaní predávaní auta bol výherca upozornený, že musí z výhry zaplatiť daň z príjmu fyzických osôb. Tá je 19% do sumy 35268,06 Euro, časť nad touto hranicou podlieha milionárskej dani 25%. Čiže ak máte priemerný plat do 1272 Euro mesačne, tak pri výhre auta v hodnote 20000 Euro je daň 3800 Euro. Ak ste milionársku hranicu prekročili, tak v najhoršom prípade môže byť daň 5000 Euro.

2., určite po štvrťroku sa ozvala zdravotná poisťovňa a požadovala zaplatiť na základe zúčtovania predchádzajúceho roku zdravotné odvody 14% z 20000 Eur. Na to padlo konštatovanie: To nie je pravda (snažíte sa ma ojebať), lebo zamestnanec platí iba 4% zdravotné odvody.  Mám to zistenú u svojho predáka z odborov, ktorý odporúča viac ako 4% neplatiť. Ak nezaplatíte zdravotné odvody v plnej výške, tak to skončí exekúciou a pravdepodobne zoberú vám nie auto, ale byt alebo dom v ktorom bývate. Výhra je príjem mimo zamestnania a tam musíte platiť odvody ako SZČO, čiže všetky aj ako zamestnanec aj ako zamestnávateľ.

Ďalšia otázka bola vo význame: Prečo potom sa hovorí, že zdravotné odvody sú len 4% a ne 14%? Prečo sa neuzatvára pracovná zmluva na skutočnú sumu? Je to preto, lebo vládla potrebuje udržať väčšinu ľudí v šťastnom opojení (vo vašom termíne: ojebať ich), že zdravotné odvody sú len vo výške 4% a nielen tie. Keby tá väčšina ľudí pochopila, koľko percent z nákladovej mzdy okrem daní pohltí zdravotná a sociálna poisťovňa, tak by ľahko mohla byť z toho defenestrácia. Ale ak chcete zmeniť pri pracovných zmluvách hrubú mzdu na nákladovú mzdu, tak sa obráťte na politické strany, ktoré to majú vo volebnom programe, ale k doprave to nepatrí.

3., následne z daňového úradu prišlo upozornenie, že nebol zaplatení preddavok za prvý štvrťrok, vo výške ¼  daňovej povinnosti, je to možné?  Áno je to tak, daňové preddavky platí každý, kto mal daňovú povinnosť nad 2500 Euro, ale len z alikvotnej  časti príjmu mimo zamestnania.

4., to isté prišlo zo zdravotnej poisťovne, že nie sú zaplatené preddavky za prvý štvrťrok, prečo? Netuším ako to má teraz zdravotná poisťovňa s preddavkami. V tomto prípade je to veľmi pravdepodobné.

5., údajne si aj sociálna poisťovňa vypýtala 33,15 % z výhry, je to tak?  Určite si sociálna poisťovňa z výhry nič nevypýtala. Z takejto výhry sa sociálne odvody neplatia. I keď nepriamo je to možné. V prípade ak daná osoba bola SZČO, hoci popri zamestnaní. Od polovice nasledujúceho roka dostala od sociálnej poisťovne nový predpis na odvody z predchádzajúceho daňového priznania. Číže áno, v tomto prípade treba počítať s ďalšími výdavkami 33,15% z ceny auta.

Na to prišlo z druhej strany konštatovanie: Veď je to spolu viac ako 100% ceny auta. 19+14+19+15+33,15=99,15% a u milionárov 25+14+25+12+33,15=111,15% a to nebolo zaplatené ani zákonné poistenie.

Nie je to až tak zlé, tých 19 respektíve 25 percent preddavkov na daniach dostanete o rok naspäť, tak isto dostanete o rok naspäť aj preddavky zdravotnej poisťovne vo výške 14 percent, ktoré síce budú hneď zdanené, ale ďalší rok ich môžete uviesť v daňovom priznaní a daňový úrad vám takto zdanenú časť vráti. Čiže zaplatí „len“ 19+14+33,15=66,15% až 25+14+33,15=72,15% z ceny auta.

To znamená ak výherca nemá peniaze nazvyš, tak si musí približne na rovnakú sumu ako je cena vyhraného auta, zobrať spotrebný úver za nejakých 10% ročne, a keď dôjdu peniaze za vrátené preddavky, tak dať mimoriadnu splátku, alebo sa to dá nejako zoptimalizovať?

Áno optimalizácia daní a odvodov  je v tomto prípade na mieste, i keď niektorých politikov tento termín poriadne zodvihne zo stoličky. Ak hneď po výhre nebežíte zaplatiť daň ako vám povedali, ale sa poradíte s finančným špecialistom, tak to môže byť nasledovne:

1., najprv zájdete do zdravotnej poisťovne, kde zaplatíte 14% zdravotných odvodov z 20000 Euro a ihneď požiadate o odpustenie preddavkov, nakoľko išlo o náhodný jednorazový prijem.

2., potom zájdete na daňový úrad kde zo zbytku 17200 Euro, zaplatíte 19% = 2800 Euro až 25% = 4300 Euro dane z príjmu fyzických osôb, podľa toho aký máte príjem. Nezabudnite ihneď požiadať o odpustenie preddavkov, nakoľko išlo o náhodný jednorazový prijem. Túto, žiadosť musíte podať včas a nie až vtedy keď sú preddavky vyrubené.

3., ak máte živnosť, hoci len popri zamestnaní, tak ju zrušte skôr ako budú preddavky v novej výške.

Ak spravíte tento postup, tak z výhry auta v hodnote 20000 Euro zaplatíte „len“ 6068 až 7100 Euro na daniach a odvodov (33,34% až 35,50%), v závislosti od toho ako moc ste v pásme milionárskej dane.

Prišla ešte jedna otázka: Dá sa to ešte inak prijateľnejšie zoptimalizovať? Áno dá sa, ale to by musel spolupracovať aj organizátor súťaže. Dá sa to tak, že výhra by nebola auto v hodnote 20000 Euro, ale finančná výhra vo výške 20000 Euro na nákup auta. U finančných výher, napríklad, tak ako to robí Rádio Expes, sú výhry čisté a povinnosti voči štátu si vysporiadava organizátor súťaže.

Záver: Prajem pekné Vianoce aj s výhrou auta a veľa bezpečne najazdených kilometrov. Nezabudnite, že ak sa vám pošťastí vyhrať auto ako nefinančnú výhru, tak je najvyšší čas sa začať vzdelávať aj finančne a optimalizovať. Pre tých, ktorí auto nevyhrajú prajem rovnako pekné Vianoce a aj im odporúčam vzdelávať sa tak ako v doprave aj vo financiách.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.


Už ste čítali?